يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: رویا فصاحت - دوشنبه ٤ مهر ۱۳٩٠

راهنمای شیراز شیراز واقعا زیباست و فکر نمی کنم کسی به این شهر سفر کرده باشه و خوشش نیومده باشه . مقبره های شاعرای بزرگ جاهای دیدنی و آب و هوای خوب همچنین مردم خوبش این شهرو متمایز کرده. روز 15 اردیبهشت با تصویب مجلس شورای اسلامی روز شیراز نامگذاری شده است.


آرامگاه شاهچراغ:

آرامگاه احمد بن موسی برادر امام رضا می باشد.ایشان در راه پیوستن به امام رضا بوده اند که توسط افراد مامون در شیراز دستگیر و به شهادت می رسند. این مقبره دو در ورودی خروجی دارد. در وسط حیاط حوض بزرگی وجود داره که فواره هم داره. در اطراف حوض پر از درخت ست. دور تا دور حیاط اتاقهایی ساخته شده همچنین پاسگاه مخابرات و موزه هم دارد. روز ششم ذیقعده به نام روز بزرگداشت شاهچراغ است.

 

آرامگاه حافظ:

حافظ رو همه می شناسند و نیاز به معرفی نداره. آرامگاه این شاعر معروف توی یه باغ قشنگ پر از درخت و گله. چهار در ورودی و خروجی داره. تالار مربوط به دوران زندیه ست و شیوه معماری مربوط به هخامنشیان و زندیان ست.پله های پنج تایی به صورت گرد سنگ قبر رو احاطه کردند. ارامگاه هشت ستون داره و از طریق هشت در ورودی که ستونها ایجاد کردند به سنگ قبر می رسیم.درون گنبد کاشی کاری معرق زیبایی دارد نمای بیرونی گنبد شبیه کلاه درویشان ترک ست. در محوطه آرامگاه دو حوض مستطیل بزرگ وجود دارد.

 

 

آرامگاه سعدی:

سعدی شاعر خوب کشورمون رو همه با کتابهای گلستان و بوستان می شناسند. در خانقاهی که محل زندگیش بوده دفن شده.در دوره زندیه به دستور کریم خان بنای رفیعی بر آرامگاهش ساخته شد. بعدها توسط فتحعلی خان صاحبدیوان و حبیب الله خان قوام الملک اصلاحاتی صورت گرفت اما بنای فعلی از طرف انجمن آثار ملی در سال 1331 با تلفیقی  از معماری قدیمی و جدید ایرانی با سقف بلند و کاشیکاری ساخته شد. در داخل آرامگاه هفت کتیبه از گلستان و بوستان به خط استاد بوذری وجود دارد. آرامگاه شاعر فقید فصیح الملک شوریده نیز در انتهای ایوان قرار دارد. حوضهای مستطیل توی حیاط وجود داره که پر از سکه ست و میگن هر کسی آرزو کنه و یه سکه داخل آب بندازه حاجت روا میشه. در قسمتی از حیاط چایخونه سنتی وجود داره که البته زیر زمینه و  توسط پله به این چایخونه می رسیم. حوض آبی هم وسطش داره که پر از ماهی ست. اونجا هم پر از سکه ست.

 

آرامگاه خواجوی کرمانی:

در ابتدای جاده شیراز_اصفهان قرار داره.چشمه معروف رکن آباد از کنارش رد میشه.در سال 1315 توسط اداره فرهنگ فارس ساخته شد. محل آرامگاه در فضای بدون سقف قرار گرفته و بالای سنگ قبر این عبارت به خط ثلث نوشته شده:

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام

در بالا و پایین قبر دو ستون سنگی کوتاه وجود داره. در سال 1337 اداره باستان شناسی فارس یک اتاق ساخت که دو غزل از خواجو به خط نستعلیق نوشته شده:

دوش میکردم سئوال از جان که آن جانانه کو

گفت بگذر زان بت پیمان شکن پیمانه کو.......     و غزل دیگه:

صبحدم دل را مقیم خلوت جان یافتم

از نسیم صبح بوی زلف جانان یافتم..............

که حالا این اتاق تبدیل به فرهنگسرای خواجو شده.بالاتر از مقبره دو غار وجود داره یکیش محل عبادت خواجو بوده و یکی محل قبرخواجه عمادالدین محمود وزیر شاه شیخ ابو اسحاق اینجو ست. در کنارش نقشی ازجنگ رستم و شیر وجود دارد که به دستور حسینعلی میرزا فرمانروای فارس در سال 1218ساخته شد. و در کنار آن نیز نقش برجسته ناتمامی از فتحعلی شاه قاجار و دو پسرانش وجود داره. در دو طرف این نقش برجسته دو نیم ستون به سبک زندیه ست. مجسمه ای از سر و صورت خواجو در این محل وجود داره.

 

باغ ارم:

تاریخ ساخت و بنیانگذار اولیه این باغ مشخص نیست.این باغ زیبا مثل نمایشگاهی از انواع گل و درخته. در حال حاضر در اختیار دانشگاه شیراز است.عمارت باغ سه طبقه با تزئینات زیادیست که از تخت جمشید گرفته شده.به نظر میاد اتاقهای طبقه زیرین مخصوص استراحت بوده. در قسمت بالا دو نیم دایره در دو طرف و یک تابلو بزرگ در وسطه که از سه هلال روی هم تشکیل شده.عکس تابلو از شاهنامه فردوسی گرفته شده ست.حوض آب بزرگی هم مقابل عمارت وجود داره و سراسر باغ درختهای نخل سرو و انواع گلها می باشد.

 

ارگ کریم خان:

در مرکز شهر قرار داره در دوره زندیه ساخته شد و مکان زندگی کریم خان بوده است. در دوره پهلوی ازش به عنوان زندان استفاده شده. اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی اداره میشه و قرار است به زودی تبدیل به موزه شود.

 

دروازه قرآن:

این دروازه زیبا در قسمت شمال شرقی شهر و در خروجی شیراز به سمت مرودشت است. توسط عضدالدوله دیلمی ساخته شده و قرآنی دران گذاشته شد که مسافران با گذشتن از زیر آن متبرک شوند. در دوره زند کریم خان اتاقی به بالای این بنا اضافه کرد و دو قرآن دران گذاشت.

 

مجموعه بازار وکیل:

از مشهورترین بازارهای سنتی و قدیمی ایران است. مربوط به دوره زندیه است و نزدیک ارگ کریم خان واقع شده است. در این بازار انواع پارچه های سنتی و عشایری کیف وکفش آنها ظرف و اشیا قدیمی و ادویه و.... به فروش می رسد. در کنار این بازار مسجد و حمام وکیل نیز وجود دارد.

 

تخت جمشید:

در شمال فارس در شهرستان مرودشت واقع شده. بنیانگذار مجموعه این کاخها داریوش بزرگ بوده و پسرش خشایارشا و نوه اش اردشیر اول این مجموعه را گسترش دادند. محل برگزاری جشنها خصوصا نوروز بوده است. داخل این مجموعه موزه ای نیز وجود دارد که اشیائی که در همین مکان یافت شده به نمایش گذاشته اند.مجموعه ای غیر قابل وصف که فقط باید از نزدیک آن را دید.

جهت مشاهده مطلب کامل تخت جمشید اینجا کلیک کنید

 

نقش رستم:

تقریبا در فاصله 6 کیلومتری از تخت جمشید وجود داره و محل آرامگاه های داریوش بزرگ خشایار شاه و اردشیر اول و داریوش دوم است.

 

پیست اسکی سپیدان:

پیست اسکی پولاد کف در 80 کیلومتری شمال شیراز و در 15 کیلومتری سپیدان است و دومین پیست بزرگ ایران است. پیست سپیدان در 5 کیلومتری این شهر است و واقعا زیباست من به این پیست رفتم و عکسی ازش واستون می گذارم.

 

 ************************************************************

 

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :