يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: رویا فصاحت - دوشنبه ٤ مهر ۱۳٩٠

سرعین کجاست؟ سرعین یکی از شهرهای استان اردبیل است که در 30 کیلومتری غرب اردبیل واقع شده و به خاطر چشمه های آب معدنی زیادی که داره معروف شده. این چشمه ها هر کدوم خاصیت منحصر به خودشو داره.

 


مسیر دسترسی :

برای رسیدن به این شهر کافی است از شهر اردبیل مسیر 15 کیلومتری را به سمت نیر طی نموده و سپس از سمت راست وارد جاده سرعین شوید.فاصله این شهر از اردبیل 20 کیلومتر و از تهران حدود 600 کیلومتر است.این شهر در استان اردبیل قرار گرفته و مرکز شهرستان سرعین است  .

 

سرعین در گویش عربی به معنی "سرچشمه است" و این به عنوان معروفترین وجه تسمیه نام این شهر رایج است اما با توجه به اینکه این شهر در گذشته "سارقین" نام داشته است از نظر من این مطلب نادرست است.البته نظردهی به این موضوع رو به صاحبنظران علمی ارجاع میدم ولی در جستجوی اینترنتی مطلبی در این خصوص پیدا نکردم.

یکی از شاخصه های این شهر دمای پایین حتی در روزهای تابستان است.به عنوان مثال عکس از آخرین سفرم در مرداد ماه 1388 گرفته شده.به همین دلیل هم در فصول گرم سال این شهر پذیرای شمار بسیاری از گردشگران و مسافران است.

 مهمترین ویژگی توریستی این شهر دارا بودن تعداد زیادی چشمه آب معدنی با خواص درمانی در آن است.البته هم اکنون بعضی از این چشمه ها سرویس دهی نداشته  و وضعیت بهداشتی در مابقی هم (مخصوصا در فصول پر مسافر) جالب نیست.لیست بعضی از این چشمه ها رو به همراه خواص درمانی براتون مینویسم :

گاومیش گلی

این چشمه دمای 46 درجه داره و برای درمان درد مفاصل رماتیسم تردد اعصاب و آماس و تورم توصیه شده.

بش باجیلار

این چشمه دمای 42 درجه داره و جهت بهبود گردش خون و عروق پوستی و پادرد استفاده می شود.

ژنرال

دمای این چشمه 44 درجه ست و برای درمان زخمها و خارشهای پوستی استفاده می شود.

ساری سو

دمای این چشمه 45 درجه ست و خاصیت آن دقیقا شبیه گاومیش گلی ست.

قره سو

این چشمه دمای 45 دارد و معروف به چشمه اعصاب است و آرامش آور است و برای درمان بی خوابی توصیه می شود و نشاط آور است.

قهوه سوئی

این چشمه دمای 45 درجه دارد و خاصیتش با ساری سو و گاومیش گلی یکسان ست.

آب چشم

دمای این چشمه هم 45 درجه ست و همانطور که از اسمش پیداست برای درمان بیماریهای چشمی توصیه میشود.

پهنلو

دمای این چشمه 42 درجه ست و خاصیتش شبیه بش باجیلار ست.

یل سوئی

این چشمه دمای 38 درجه دارد و برای درمان بیماریهای گوارشی رماتیسم و درد مفاصل استفاده می شود.

سبلان

دمای این چشمه 45 درجه ست و از نظر خاصیت با ساری سو قهوه سوئی و گاومیش گلی یکسان ست.

پیست اسکی آلوارس

این پیست در دامنه سبلان و 24 کیلومتری سرعین واقع شده و به سبب بارندگی زیاد در این منطقه و دیر ذوب شدن 6 الی 8 ماه از سال قابل استفاده ست که ازین لحاظ رتبه اول رو در کشور دارد.

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :