يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - شنبه ٧ آبان ۱۳٩٠

بش قارداش کجاست؟ امروز یه جای قشنگ نزدیک شهر بجنورد بهتون معرفی میکنم،«بش قارداش» در گویش آذری به معنای پنج برادره (بش=پنج و قارداش=برادر).این محل تفریحی در فاصله 5 کیلومتری شهر بجنورد به سمت اسفراین قرار داره.


 امروز یه جای قشنگ نزدیک شهر بجنورد بهتون معرفی میکنم،«بش قارداش» در گویش آذری به معنای پنج برادره (بش=پنج و قارداش=برادر).این محل تفریحی در فاصله 5 کیلومتری شهر بجنورد به سمت اسفراین قرار داره.

 

مجموعه بش قارداش متشکل از موارد زیره:

1 - چشمه آب :

این چشمه  که قبلا آب زیادی داشت هم اکنون هم مقادیر زیادی آب وارد مجموعه میکنه که قبلا از پنج محل (5 سوراخ در کوه) جاری میشد.

2- حوض و استخر آب:

آب چشمه وارد حوض بزرگی در مرکز مجموعه میشه که در وسط این حوض مجسمه سنگی بزرگی واقع شده،علاوه بر این حوض آب وارد استخر هایی میشه که برای شنا در نظر گرفته شده.

3- عمارت آرامگاه:

در قسمت شمال شرقی مجموعه عمارتی قدیمی قرار داره که اون رو منتسب به آرامگاه پنج برادر میدونن.

4- فضای سبز:

قسمت عمده مجموعه شامل فضای سبز و محل هایی برای اسکان و اقامت گردشگران و میهمانان میشه.

5- پارکینگ: این مجموعه شامل پارکینگ بزرگ وسایل نقلیه هم میشه که مهمان ها میتونن ماشین های خودشون رو اونجا در امنیت پارک کنن.

تصویر ماهواره ای محل رو برای مشاهده بهتر مجموعه براتون گذاشتم تا ببینید:

من در یکی از سفر هام در مهرماه 90 با چند تا از دوستان جدیدی که تو این محل پیدا کردم به اینجا رفتم .

 

در خصوص علت نامگذاری این محل روایت های زیادی وجود داره.اهالی محلی غرق شدن 5 برادر که برای کمک همدیگه به آب افتادن و هر 5 تا توی دریاچه(قبل از محوطه سازی ) غرق شدن رو دلیل نامگذاری میدونن.افسانه محلی هم وجود داره که 5 برادر که از دست حاکمان بجنورد به این مکان فرار کرده بودند از خدا برای فرار کمک خواستن و خداوند هم 5 سوراخ در دل کوه برای اونها ایجاد کرد که از این 5 محل تونستن جونشون رو نجات بدن و از این 5 سوراخ هم آب چشمه جاری شد.

تصویر قدیمی عمارت بش قارداش:

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :