يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - جمعه ۳٠ دی ۱۳٩٠

شهر سوخته کجاست؟ از خیابان که گذر میکنی نگاه های نافذشان غریبه ها را تشخیص میدهد،انسانهایی سیه چرده غالبا با صورتی مو دار،جامه ای سفید و بلند و بعضا امامه ای که بر سر دارند،اما این همه چیزی نیست که در زاهدان و زابل میتوان دید،اینجا مهد تمدنی دور دست است ، چه میدانیم شاید قدیمی ترین تمدن بشریت،اینجا همانجاییست که آثار تمدن ایرانیان به طرز شگرفی در شهر سوخته آن یافت شده است اینجا سیستان است زادگاه پهلوان نام آور شاه نامه این جا . . . .


سرزمین سیستان شامل بخش های از جنوب شرقی ایران و جنوب غربی پاکستان و افغانستان امروزی را در بر میگیره، این سرزمین به قدری جاذبه تاریخی داره که آدم میمونه از کجا شروع کنه ، قصد دارم چند مکان تاریخی و شاهکار مهندسی ،پزشکی و هنری رو تو این خطه رو براتون معرفی کنم.

 

«آسباد»

"آسباد" یا همان آسیاب بادی سازه ای است که توسط آن از نیروی باد برای آسیاب کردن گندم استفاده میکنند، قدمت ساخت این سازه به بیش از 10 قرن پیش میرسه و اولین بار در این منطقه و توسط هنر مهندسی و نیاز سنجی ایرانیان ساخته شده،ایرانیان تلاش کردند تا نیروی بادهای 120 روزه سیستان برای آسیاب کردن گندم به کار بگیرند.در زیر تصویر یک آسباد و ماکت اون رو مشاهده میکنید

 

 

 

«شهر سوخته»

حدود 100 سال پیش شهری بقایای شهری در سیستان مشاهده شد که با توجه به پیدا شدن آثار سوختگی در آن به شهر سوخته شهرت یافت،کاوشهای  انجام شده در شهر سوخته از سال 1346 به بعد بقایای تمدنی عظیم و نادر را از نقطه نظر شهر نشینی نمایان کرد که تعجب همگان را بر انگیخت،ظروف سفالی و سنگی،لوازم آرایشی ،زیورآلات ، ابزار،بقایای جراحی و . . . . از جمله وسایلی بود که بقایای آن در این شهر به شکل سالم پیدا شد.

قدمت این شهر را تا 7000 سال قبل یعنی 5000 سال قبل از میلاد تخمین میزنند . در زیر به برخی از اکتشافات این شهر اشاره میکنم:

 

- جام انیمیشن اولین پویانمایی جهان:

در حفاری های انجام شده جام ها و ظروف بسیاری کشف شد اما یکی از این ظروف بیشتر مورد توجه قرار گرفت که بعد ها معروف به جام  انیمیشن شد. این جام که سطح آن شامل 5 طرح میباشد مراحل مختلف پریدن آهویی از روی بوته ای را به نمایش گذاشته است . با توجه به اینکه قبل از زمان ساخت این ظرف هیچ نشانه ای از پویانمایی در هیچ یک از اکتشافات جهان دیده نشده است میتوان ان را به عنوان اولین پویانمایی تاریخ به حساب آورد.

 

 

انیمیشن حاصل از نمایش پشت سر هم اسلاید های روی جام فوق به شکل زیر خواهد بود :

 

- جراحی جمجمه:

در حفاری های این شهر بیش از 300 اسکلت کشف شده است که به همراه لباس،پارچه و زیورآلات دفن بوده اند،محققان در یکی از این اسکلت ها برش مثلثی شکلی مشاهده کردند که با بررسی های دقیق تر مشخص شد که بقایای یک جراحی جمجمه بر روی یک دختر نوجوان بوده که به مریضی - - - -  -دچار بوده و بعد از جراحی بهبود یافته. 

 

- چشم مصنوعی:

در یکی از اجساد کشف شده چشمی مصنوعی در اسکلت یک زن یافت شد که ترکیب مواد استفاده شده در آن هنوز به طور قطع مشخص نیست،اما ترکیبی از قیر و مواد روغنی در آن استفاده شده است،شگفت انگیز اینکه در این چشم مصنوعی رگه هایی از جنس طلا به قطر کمتر از 0.5 میلیمتر پراکنده  شده که هنوز تحقیقات در خصوص دلیل این استفاده و همچنین سایر اطلاعات  در حال انجامه

این چشم به دلیل امکان تجزیه و تخریب مواد تشکیل دهنده آن هم اکنون در دید عموم قرار ندارد .

 

«موزه مردم شناسی»

موزه مردم شناسی در موزه جنوب غرب ایران و در شهر زاهدان قرار گرفته و در اون ماکت هایی از اهالی سیستان و بلوچستان درحالت های مختلف قرار داره.از نظر طبیعی بودن ماکت های ساخته شده و طراحی لباس ها یکی از زیباترین موزه های مردم شناسی ایران به حساب میاد. 

 

 ************************************************************

 

 


.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :