يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۱

دریاچه میانشه کجاست؟ شک نکنید از نگاه کردن به منظره این دریاچه سیر نمیشوید . باید کنار دریاچه باشید و در سکوت بکر آن قدم بزنید تا ببینید که دل کندن از این منظره منحصر به فرد و زیبا چقدر سخته،یکی از زیباترین مناظری که تا کنون دیدم ؛دریاچه میانشه.


 

جهت دسترسی  از دو مسیر شهر سمنان و ساری به روش زیر عمل کنید.

مسیر دسترسی از سمنان :

برای دسترسی از مسیر سمنان ابتدا با طی مسیر 25 کیلومتر به سمت شمال به شهر شهمیرزاد میرسید.از شهر شهمیرزاد مسیر جاده را به سمت ساری طی نمایید،پس از طی مسافت تقریبی 150 کیلومتر و گذشتن از فولاد محله و کیاسر و بلافاصله بعد از پلی که از روی رودخانه میگذرد به ورودی جاده روستای چورت میرسید.پس از طی مسافت 15 کیلومتر به روستای چورت میرسید.فاصله روستای چورت تا دریاچه 10 کیلومتر و خاکی است .

 

مسیر دسترسی از ساری :

جهت دسترسی از ساری پس از طی 23 کیلومتر به روستای تاکام میرسید،مسیر سمت چپ (که به سمت شرق میرود) را 19 کیلومتر ادامه دهید تا قبل از پل روی رودخانه به ورودی جاده برسید.پس از طی مسافت 15 کیلومتر به روستای چورت میرسید.فاصله روستای چورت تا دریاچه 10 کیلومتر و خاکی است .

 نقشه راهنمای دسترسی:

جاده دسترسی روستای چورت آسفالت خوبی داره و صرف نظر از شیب زیاد جاده خوبیه،علاوه بر این مسیر این جاده بسیاز زیبا پر از مناظر دیدنی است . بعد از طی مسافت 15 کیلومتر به روستای چورت میرسید . از روستای چورت راه خاکی به سمت دریاچه آغاز میشه،اگه برای اولین بار میخواید به این دریاچه برید از افراد بومی برای راهنمایی کمک بگیرید.

این مکان در فاصله تقریبی 80 کیلومتری "چشمه های بادابسورت" ،فاصله تقریبی 50 کیلومتری "سد سلیمان تنگه" و فاصله تقریبی 120 کیلومتر از "دریاچه  عباس آباد" واقع شده است.

تصویری از مسیر زیبای دسترسی:

حدود یک کیلومتر اول این راه خاکی شیب زیادی داره و حرکت توی اون برای ماشین های معمولی کمی دشواره اما پس از طی این مسیر جاده شیب معمولی و زیرسازی خوبی داره و میتونید مطمئن باشید که برای طی مسیر با مشکلی مواجه نمیشید .مسیر روستا تا دریاچه رو میتونید با نیسان بارهای کرایه ای روستا طی کنید و یا اینکه از وسیله خودتون استفاده کنید.

پس از طی حدود 10 کیلومتر به ورودی راه دریاچه میرسید . از این ورودی تا لب دریاچه حدودا 600 متر با شیب تند فاصله دارید که میتونید ماشینتون رو  همونجا پارک کنید و مابقی مسیر رو پیاده طی کنید و یا اینکه  با ماشین تا کنار دریاچه برید.فقط مواظب باشید چون بالا آمدن از این مسیر هنگام بارندگی بسیار مشکله.

 

دریاچه میانشه در میان دره ای با شیب نسبتا زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه رو جنگل های تقریبا بکر و پوشش گیاهی متراکم در بر گرفته.این دریاچه در اثر رانش زمین و حدود 100 سال قبل ایجاد شده .میتونید در دریاچه شنا کنید اما با توجه به اینکه کف دریاچه هنوز پوشش گیاهی جنگلی شامل درخت و بوته است باید مواظب بود،در کل شنا کردن تو این دریاچه کمی خطرناکه.میتونید در دریاچه ماهیگیری هم بکنید.

تصویر دریاچه:

 

 

تصویر جنگل های اطراف دریاچه:

با توجه به قدیمی و سست بودن درختان این منطقه ، بقایای درختان شکسته و خشک شده مشکل روشن کردن آتش رو براتون ساده میکنه.

اگر قصد عزیمت به این دریاچه رو دارید حتما تجهیزات کامل شامل چادر،وسایل گرمایشی،خوراک و سایر وسایل ضروری را همراه خود داشته باشید.سعی کنید از ماشین شاسی بلند و پر قدرت استفاده کنید و زنجیر چرخ هم همراه داشته باشید. من به شما اقامت شبانه در این محل رو هم پیشنهاد میکنم.

جاذبه های این محل خیلی زیاده،درختان سر به فلک کشیده،پوشش گیاهی و سبز رنگ آرامش دهنده،سکوت،مه،آب،صدای حیوانات و پرندگان،هوای دل انگیز و نم دار،شاخه های خم شده در آب و درختان از آب بیرون زده،جاده خاکی زیبا و آسمان زیباتر ، همه و همه تنها بخشی از زیبایی های این منطقه است که نوشته ها و تصاویر توانایی بازگو کردن این همه زیبایی رو ندارن.

 

تصویر خانه های روستایی در مسیر دریاچه:

 مختصات منطقه :

18 22 36   شمالی

05 30 53   شرقی

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :