يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۱

سد سلیمان تنگه کجاست سد سلیمان تنگه" از معدود سازه های عمرانی کشوره که برای بازدید و استفاده گردشگران و مسافران بهسازی شده.این سد که رسما به نام "سد شهید رجایی" نامگذاری شده حدودا از 10 سال پیش با اتمام عملیات بهسازی جهت بازدید آماده شد و هم اکنون یکی از اقامت گاه های جذاب اون منطقه به شمار میره.


جهت دسترسی به این منطقه پس از طی مسافت 23 کیلومتر در خروجی جنوبی شهر ساری (به سمت سمنان) به روستای تاکام میرسید که از دوراهی تاکام راه سمت راست را 25 کیلومتر ادامه میدهید تا به سد برسید.این مسیر بعد از طی مسافتی از میان رشته کوه های البرز  و گذشتن از شهر "فریم" به جاده فیروزکوه متصل میشه.

شما میتونید بر روی تاج سد پیاده قدم بزنید و آزادانه از مناظر و سازه های سد دیدن کنید،موقعیتی که شاید در هیچ سد دیگه ای نتونید تجربه کنید.با ورود به تاج سد اولین چیزی که جلب توجه میکنه ارتفاع بسیار زیاد تاج سد است که شاید از هیچ زاویه ای به این میزان ترسناک دیده نشه.

در صورتی که خوش شانس باشید میتونید خروج آب از دهانه خروجی سد رو هم مشاهده کنید که منظره بدیع و زیباییه.

 تصاویری از خروج آب سد و رنگین کمان حاصل از پاشیدن آب:

 

 

تصاویری از سد و دریاچه سد:

 

 

 

وقتی از بالای سد به پایین نگاه میکنید ارتفاع به قدری زیاده که حتی با محکم گرفتن میله های محافظ سد که امکان پرت شدن رو به صفر میرسونه باز هم وحشت ارتفاع و تصور پرت شدن از اون فاصله ترسناکه.اینجا جاییه که میتونید بی واسطه ارتفاع بیش از 100 متر از زمین رو ببینید.

در طرف دیگه دریاچه سد و منظره گستره اون تا جایی که چشم کار میکنه ادامه داره.آب زلال و آبی رنگ که در بعضی جاها به رنگ سبز متمایل میشه و آسمان صاف و آرام منظره ایه که میتونید از دیدن اون لذت ببرید.

مسیر راهپیمایی در سد حدود 200 متره و با طی این مسافت و رسیدن به نقطه میانی امکان ادامه مسیر وجود نداره.این قسمت همون قسمتیه که سر ریز های سد قرار داره.شما با خرید بلیط اجازه ورود به تاج سد رو دارید اما با تاریک شدن هوا ورود به تاج سد دیگه امکان پذیر نیست .

کاربری اصلی این سد تامین آب کشاورزی و آشامیدنیه مناطق اطرافه اما علاوه بر اون نیروگاهی هم بریا تولید برق داره .کاربری شاخص دیگه اون هم معرفی شدن به عنوان یکی از جاذبه های تفریحی و اقامتیه.

در پایین تر از سد کمپ اسکان مهمان ها قرار داره.محلی که رودخانه زیبای تجن با گذشتن از اطراف اون زیبایی های "درکه"  و  "دربند"  رو از ذهنتون میبره.امکانات کمپ تقریبا برای اقامت مناسبه.سوییت های مجهز با تخت خواب و قیمت تقریبا مناسب.(فکر میکنم اتاق 4 تخته با سرویس و کولر گازی با 40 هزار تومان اجاره داده میشد).وجود آب آشامیدنی،سرویس های بهداشتی،نمازخانه،آلاچیق های کنار رودخانه،رستوران و سوپرمارکت رو به عنوان  دیگر امکانات این محل میشه معرفی کرد.

 تصاویر زیبای رودخانه تجن در اطراف کمپ:

 

دریاچه سد داران ماهیهای متنوعه که میتونه اوقات خوبی برای ماهیگیری براتون ایجاد کنه همچنین میشه در دریاچه سد قایقرانی کرد (البته من این موضوع رو شنیدم و خودم توش قایق سواری نکردم ).

 

ادامه مسیر سد شما رو به جاده فیروزکوه میرسونه که تجربه جالبی برای حرکت از شمال به سمت تهران و بالعکسه.

 

 تصویر ماهواره ای سد:

 

 

 

 

 

 


تصویری از مناظر اطراف جاده:

امیدوارم از این مطلب استفاده کرده باشید و اگه تا حالا با این سد نرفتید ، بتونید این محل رو از نزدیک ببینید.

 

مختصات منطقه :

57 14 36 شمالی

43 13 53  شرقی

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :