يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: رویا فصاحت - سه‌شنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩۱

بادابسورت کجاست؟ یکی از کم نظیرترین جاذبه های ایران بی شک این چشمه های زیباست که در سال 1387 به عنوان دومین اثر طبیعی ایران ثبت شد.این چشمه ها در استان مازندران شهرستان ساری بخش چهاردانگه دهستان پشتکوه و در نزدیکی روستای اروست قرار دارد.


برای دیدن این چشمه های زیبا از دو مسیر میشه استفاده کرد:

از سمنان:

بعد از طی 25 کیلومتر از شهر سمنان به سمت شمال به شهمیرزاد میرسید جاده را به سمت ساری طی کنید پس از طی مسافت تقریبی 110 کیلومتر و گذشتن از فولاد محله قبل از پمپ بنزین به ورودی جاده اروست میرسید. مسیر جاده را22 کیلومتر ادامه دهید تا در ورودی روستا به یک دوراهی میرسید راه سمت چپ به روستای اروست و راه سمت راست پس از 3.5 کیلومتر به کوهپایه تپه های چشمه میرسد.

از ساری:

پس از طی مسافت 23 کیلومتر از ساری به سمت سمنان به دوراهی روستای تاکام میرسید راه سمت چپ را تقریبا 60 کیلومتر ادامه میدهید وپس از گذشتن از شهر کیاسر و بلافاصله بعد ازپمپ بنزین به ورودی روستای اروست میرسید.مسیر جاده را22 کیلومتر ادامه دهید تا در ورودی روستا به یک دوراهی میرسید راه سمت چپ به روستای اروست و راه سمت راست پس از 3.5 کیلومتر به کوهپایه تپه های چشمه میرسد.

فاصله کوهپایه تا چشمه مسیری با شیب زیاده که میتونید با کمی کوهنوردی به پای چشمه برسید و یا اینکه این مسیر رو با اتومبیل با طی مسافت تقریبی 2 کیلومتر  تا کنار چشمه ها طی کنید.

این مکان در فاصله تقریبی 80 کیلومتری "دریاچه میانشه" و فاصله تقریبی 100 کیلومتری "سد سلیمان تنگه" واقع شده.

تپه ماهور های اطراف چشمه پر از گیاهان معطر و دارویی بهاریه .منظره کوههای روبروی دشت و ابرها واقعا جذابه.

 

 

چشمه های باداب سورت شامل دو چشمه  با رنگ و طعم وترکیب متفاوتی ست .چشمه پرآب از چندین حوضچه به صورت پلکانی تشکیل شده که در هر حوضچه آب به رنگهای مختلف وجود داره سفید و شفاف کرم تا زرد و حتی سیاه.در طی زمان طولانی رسوب این آبها قندیلهای زیبایی رو در بخشهایی از این چشمه به وجود اورده.

 

 

یکی از چشمه  های این مجموعه سبب تشکیل برکه ای در بالادست حوضچه ها شده.

و در قسمت شمال غرب چشمه پرآب چشمه دیگه ای هست که رنگش از نارنجی تا قرمزه و ترش مزه است و دارای دو دهانه ست که از زمین می جوشه و شما میتونید ببینید. این آب به یه حوضچه کوچولو میریزه که داخلش هم شما میتونید جوشش اب رو ببینید! یعنی اونجا هم یه چشمه ست.

 

این چشمه ها در ارتفاع 1840 متری واقع شدند و جالبه که بدونید توی دنیا بی نظیره.فقط در کشور ترکیه شبیه این چشمه ها به نام باموک کاله هست که به زیبایی و بزرگی چشمه باداب سورت نیست. اطراف این چشمه ها زرشک وحشی و درختهای سوزنی زیاده.

اما نکته قابل تامل اینه که این اثر در حال تخریب و از بین رفتنه،به دلیل ورود افراد به داخل حوضچه ها و تخریب  و آتشسوزی در آن .حتی من در مطلبی خوندم که مردم با اتومبیل بر روی این حوضچه ها حرکت میکردند . تخریب و استفاده  نابجا از این اثر باعث شده که در بخش هایی حوضچه ها به طور کلی تخریب شده و در بخشی نیز در حال نابودیه.این در حالیه که هر کشوری داشتن همچین شاهکار توریستی و دیدنی رو به عنوان یک آرزو میدونه و ما داریم این نعمت خدادادی رو از بین میبریم.

این اثر در حالی جزوز آثار طبیعی ملی ایران ثبت شده که کوچکترین تمهیداتی برای محافظت رو نداره.منطقه عاری از هر گونه مانع جدا کننده، حصار و نگهبانه.از همه بدتر اینکه در این منطقه حتی نشانی از یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی و یا هشدار دهنده وجود نداره.

شاید بهتر بود این اثر ملی روزگاری بهتر جزو آثار ملی به ثبت میرسید و به همگان معرفی میشد که ما فرهنگ نگهداری از اون رو داشتیم و مسئولین هم طرح و همت نگهبانی .

پس به عنوان کمترین چیز ازتون میخوام که اگه این مطلب رو میخونید و به واسطه اون به این مکان میرید از هر کاری که موجب صدمه به اون میشه خودداری کنید

 

در پایان بهتون پیشنهاد میکنم که حتما به این محل سر بزنید و ازش دیدن کنید.در ضمن خوشحال میشم اگه نظراتتون در مورد این مطلب رو برام بنویسید.

 

مختصات منطقه :

18 36 21 N

25 51 53 E

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :