یک بطری پلاستیکی برای بازیافت در خاک به 500 سال زمان نیاز دارد ........................ سرزمین مقدس ایران را پاک نگاه داریم ........................ ایران زیباست،کافی است اهل سفر باشیم ........................ قبل از سفر در طبیعت ، برنامه و مسیر سفر خود را به دیگران اطلاع دهید ........................ برای تهیه یک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع میشود ........................ تجربیات سفر خود را برای دیگران بازگو کنید ........................ هنگام سفر با اتومبیل در فصول سرد ، زنجیر چرخ را فراموش نکنید ........................ نوروز 1395 خورشیدی بر همه ایرانیان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳٩۱

قلعه رودخان کجاست؟ "قلعه رودخان" نام قلعه ای قدیمی است که در نزدیکی شهر فومن در استان گیلان قرار گرفته.طبیعت زیبای منطقه،نوع معماری ،قدمت و ارتفاع قلعه اون رو به یکی از زیباترین مناطق تاریخی-طبیعی ایران تبدیل کرده.البته برای رسیدن به قلعه باید زحمت پیاده روی تا ارتفاعات کوه رو به خودتون بدید.


جهت دسترسی به این منطقه از شهر فومن جاده "قلعه رودخان" را به مسافت تقریبی 25 کیلومتر به سمت جنوب ادامه میدهید.در انتهای راه نیز دوراهی وجود دارد که راه سمت راست آن به سمت فوشه و راه سمت چپ به سمت روستای رودخان ادامه مییابد.

 

طبیعت زیبای مسیر دسترسی:

 

 

مسیر دسترسی(برای مشاهده تصویر با کیفیت بیشتر آنرا بر روی کامپیوتر خود دانلود نمایید)

 

پل چوبی در ابتدای مسیر پیاده روی:

 

بعد از رسیدن به روستای رودخان میبایستی ادامه راه را پیاده سپری کنید.فاصله تقریبی روستا تا قلعه 3 الی 4 کیلومتر است اما چیزی که راهپیمایی یا بهتره بگم کوه پیمایی رو سخت میکنه  اختلاف ارتفاع روستا تا قلعه است.اکثر مسیر دسترسی تا نزدیکی های قلعه پله گذاری شده که صرف نظر از اینکه بکر بودن منطقه رو تحت تاثیر قرار داده به راهپیمایی کمک میکنه.

مسیر راهپیمایی منظره زیبایی داره و در اکثر مسیر رودخانه پرآب در جوار مسیر قابل دسترسه

 

نمایی از مسیر راهپیمایی :

 زمان ساخت این قلعه به دوره سلجوقیان باز میگردد،البته بنای قلعه در سالهای بعد نیز مورد مرمت و بازسازی قرار  گرفته. این قلعه به دلیل بازسازی توسط حسام الدین به "قلعه حسامی" نیز معروفه.

مساحت تقریبی این قلعه 5 هکتار(50000متر مربع) است و مشتمل بر دو بخش شرقی و غربی است.بخش شرقی  به نام "شاه نشین" معروف است و بخش غربی نیز به نام "آسایشگاه افسران" معروف است.

طی سالهای 1375 تا 1382 نیز مرمت بخش میانی قلعه که ارتفاع کمتری نسبت به طرفین دارد صورت پذیرفت.عکسهای وبلاگ هم مربوط به سفر من در اواخر دوره مرمت به این منطقه است.

 

 نمای قلعه :

 

گستردگی این قلعه در جهت شرقی-غربی بوده دارای عرض کمی میباشد.همچنین ارتفاع قلعه مانند عدد هفت فارسی در طرفین داران بیشترین ارتفاع و در منطقه میانی کمترین ارتفاع را دارد.

مختصات قلعه :

51.6  03  37

23.2  14  49

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :