يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - یکشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۱

قلعه الموت کجاست؟ هنگامی که بر فراز این قلعه می ایستید و به اطراف نگاه میکنید به ایرانی بودنتان مغرور میشوید و به همت و فکر اجدادتان میبالید،"قلعه الموت" یا "دژ حسن صباح" در بلندیهای رشته کوه های البرز و در استان قزوین قرار دارد. این دژ درمجاورت روستای "گازرخان" ساخته شده و معروف ترین قلعه ایران است.


مسیر دسترسی :

جهت دسترسی، از تهران در مسیر اتوبان تهران-قزوین حرکت نموده و در انتهای اتوبان و چند کیلومتر قبل از قزوین ( 2 کیلومتر بعد از عوارضی قزوین ) مسیر فرعی سمت راست اتوبان که با تابلو "الموت" نشان داده شده است را ادامه دهید.برای طی مسیر میتوانید از نقشه زیر کمک بگیرید.

 نقشه راهنمای منطقه :

پس از طی مسافت تقریبی40 کیلومتر، به رجایی دشت میرسید،با طی مسافت تقریبی 50 کیلومتر و گذشتن از "دیکین"،"معلم کلایه" و "شهرک" به روستای "شترخان" خواهید رسید. بلافاصله بعد از عبور از روستای شتر خان وارد مسیر فرعی سمت چپ شده و با طی مسافت تقریبی 9 کیلومتر به روستای "گازرخان" میرسید.قلعه در مجاورت این روستا واقع شده.

 نمای زیبای مسیر :

 

مسیر دسترسی واقعا مناظر بدیع و زیبایی داره و با توجه به شیب بالای مسیر ، حرکت در اون به کندی انجام میشه،با توجه به ارتفاع زیاد منطقه و راه دسترسی در فصول سرد سال احتمال برف گرفتگی و بسته شدن مسیر خیلی زیاده و در بسیاری از اوقات فصل زمستان راه ارتباطی به طور کامل مسدود میشه.همچنین به دلیل ارتفاع کوههای منطقه، احتمال مه گرفتگی در مسیر بسیار بالاست.

  هنگامی که دریایی از مه زیر پایتان است :

در این منطقه علاوه بر قلعه الموت چند قلعه دیگر هم وجود داره که معروف ترین اونها بعد از الموت قلعه "لمبسر" است که در نقشه بالا میتونید محل قرار گیری قلعه ها رو ببینید.همچنین "دریاچه اوان" در مسیر دسترسی قلعه و به فاصله تقریبی 45 کیلومتری از قلعه قرار گرفته که اطلاعات اون رو میتونید در همین وبلاگ مشاهده کنید.

مشخصات قلعه:

قلعه الموت بین مردم بومی به "قلعه حسن" معروفه و همینطور به اون "دژ حسن صباح" میگن . این به دلیل اینه که حسن صباح در قرن پنجم قمری این دژ را به خاطر موقعیت استراتژیک آن به همراه عده ای از یارانش به عنوان پایگاه دفاعی خود در برابر خلفای عباسی برگزید و در مدت اقامت او در این دژ( و دژ های دیگر)، بار ها و بارها حمله به این قلعه ناموفق بوده.البته در حال حاضر بنای قلعه آن زمان توسط بازسازی دژهای  جدیدی که در زمان های بعد بر روی آن ساخته شد در زیر خاک مدفون است.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتونید شاهکار "خداوند الموت" ترجمه ای از ذبیح الله منصوری رو بخونید.

 

 

 

این قلعه در قرن هفتم قمری در تاراج مغول ها ، به آتش کشیده شد و از آن زمان در دوره های مختلف به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفته است.

 

نمایی از قلعه و روستای گازرخان:

این قلعه از شاهکار های مهندسی بوده و موقعیت استراتژیک آن و نحوه طراحی و ساخت بناها و دیوار ها، اون رو به یکی از غیر قابل نفوذترین قلاع تبدیل کرده بود . از دیگر شاخصه های به جا مانده از قلعه وجود حوضچه ای در آن است که با تعبیه سیستم آبرسانی عجیت حتی اگر آب آن را کاملا خالی کنیم مجددا از آب پر میشود.

 

  بدون شرح :

 

در جنوب غربی این دژ درخت انگور قدیمی قرار داره که معروفه که توسط خود حسن صباح کاشته شده اما مستند تاریخی در این زمینه وجود نداره و به نظر من هم بعید به نظر میرسه .

 

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :