يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠

دریاچه اوان کجاست دریاچه اوان(ovan) دریاچه طبیعی که در کنار روستای اوان و در استان قزوین قراردارد،چشم انداز این دریاچه بسیار بسیار زیباست و یکی از زیباترین مناطق ایران به شمار میرود.


مسیر دسترسی :

جهت دسترسی از تهران در مسیر اتوبان تهران-قزوین حرکت نموده و در انتهای اتوبان و چند کیلومتر قبل از قزوین ( 2 کیلومتر بعد از عوارضی قزوین ) مسیر فرعی سمت راست اتوبان که با تابلو "الموت" نشان داده شده است را ادامه دهید.برای طی مسیر میتوانید از نقشه زیر کمک بگیرید.

 

پس از طی مسافت تقریبی40 کیلومتری به رجایی دشت میرسید،اگه اگه قصد خرید وسایل یا خوراکی دارید باید از رجایی دشت خریداری کنید چون تا دریاچه دیگه جایی برای خرید وجود نداره و فقط روستاهای اطراف دریاچه وسایل محدودی برای فروش دارند.

از رجایی دشت مسیر دریاچه را حدود  20 کیلومتر ادامه دهید و سپس وارد راه آسفالت سمت چپ جاده که با تابلو زیر مشخص شده شوید.

چنانچه وارد راه فرعی نشوید و میسر این جاده را ادامه دهید،راه شما را به "قلعه الموت" میرساند.این قلعه تاریخی در فاصله تقریبی 45 کیلومتری دریاچه قرارداد و اطلاعاتش رو میتونید در همین وبلاگ مشاهده کنید

در طول مسیر سعی کنید با پرس و جو از افراد محلی از صحت مسیر مطمئن شوید چون ممکن است بار پیمودن راه اشتباهی با توجه به راه پر پیچ و خم مسیر از برنامه دور شوید.

جاده دسترسی به دریاچه اوان با  اینکه در منطقه صعب العبور و کوهستانی قرارداره اما انصافا جاده خوبیه و تمام مسیر آسفالته،تنها مسئله ساخت غیر مهندسی راه به دلیل غیر اقتصادی بودنشه که باعث شده در گردنه ها پیچ های بسیار تند و خطرناک داشته باشه.

سعی کنید تو مسیر با  سرعت پایین حرکت کنید و از مناظر جاده استفاده کنید،یادتون باشه که مسیر خودش بخش مهمی از سفره مخصوصا این جاده که واقعا دیدنیه

جاده دسترسی به دریاچه حدود 20-30 متر بالاتر از سطح دریاچست و مطمئن باشید برای اولین بار با دیدن دریاچه  و زیبایی اون واقعا حیرت زده میشید.

ضلع جنوبی دریاچه منطقه ای وسیع داره که میتونید اونجام مستقر بشید و برای شب چادر بزنید،اما حتما لباس گرم همراهتون باشه چون این منطقه کوهستانیه و حتی شب های تابستان هم بسیار سرده  و خوابیدن توی چادر مشکله.

دریاچه در کنار روستاهای اوان و وربن قرار داره.با قراردادن پاتون توی آب تعجب میکنید چون آب دریاچه بر خلاف تصور خیلی گرمتر از هوای اطرافه چون آب دریاچه از چشمه های آب زیر اون تامین میشه، به خاطر همین هم با سرد شدن هوا مخصوصا صبح زود لایه غلیظی از مه سطح دریاچه رو میپوشونه که منظره واقعا دل انگیزیه.

شنا و ماهیگیری تو این دریاچه ممنوعه اما هم توش شنا میکنن و هم ماهیگیری و هم قایق سواری،البته خود دریاچه قایق نداره و باید با خودتون بیارید.

برای ورود هر ماشین به کنار دریاچه 1500تومان دریافت میکنن،البته مرداد سال 90 .

اطلاعات تخصصی:

مساحت تقریبی دریاچه:78000 متر مربع

ارتفاع از MSL(سطح دریا) :‌1800 متر

مختصات جغرافیایی :     عرض 57 28 36              طول  43 26 50

موقعیت : کشور ایران،استان قزوین،بخش رودبار الموت

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :