يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠

دریاچه اوان کجاست دریاچه اوان دریاچه ایست طبیعی که در کنار روستای اوان و در استان قزوین قراردارد،چشم انداز این دریاچه بسیار بسیار زیباست و یکی از زیباترین مناطق ایران به شمار میرود. (این مطلب در فروردین 95 بروزرسانی شده است)


چگونه به دریاچه اوان برویم :

دریاچه اوان در شمال شرقی شهر قزوین و درمنطقه کوهستانی معلم کلایه واقع شده . تردد به این منطقه در فصول سرد با مشکلاتی روبرو خواهد بود . پس قبل از عزیمت به این دریاچه از وضعیت جوی و باز بودن راه ها اطمینان پیدا کنید .

برای رسیدن به این دریاچه باید از میدان مینودر (غریب کش) قزوین وارد جاده الموت شوید . چنانچه از تهران به سمت این دریاچه میروید نیازی به ورود به شهر قزوین نیست ، در انتهای اتوبان تهران-قزوین و چند کیلومتر قبل از قزوین ( 2 کیلومتر بعد از عوارضی قزوین ) مسیر فرعی سمت راست اتوبان که با تابلو "الموت" نشان داده شده است را ادامه دهید.برای طی مسیر میتوانید از نقشه زیر کمک بگیرید.

 

 

پس از طی مسافت تقریبی40 کیلومتری به رجایی دشت میرسید،اگه قصد خرید وسایل یا خوراکی دارید باید از رجایی دشت خریداری کنید چون تا دریاچه دیگه جایی برای خرید وجود نداره و فقط روستاهای اطراف دریاچه وسایل محدودی برای فروش دارند.

از رجایی دشت مسیر دریاچه را حدود  20 کیلومتر ادامه دهید و سپس وارد راه آسفالت سمت چپ جاده شوید که مسیر دریاچه را نشان میدهد . تصویر تابلو این نقطه از مسیر را در زیر میبینید . 

چنانچه وارد راه فرعی نشوید و میسر این جاده را ادامه دهید،راه شما را به "قلعه الموت" میرساند.این قلعه تاریخی در فاصله تقریبی 45 کیلومتری دریاچه قرارداد و اطلاعاتش رو میتونید در همین وبلاگ مشاهده کنید

در طول مسیر سعی کنید با پرس و جو از افراد محلی از صحت مسیر مطمئن شوید چون ممکن است بار پیمودن راه اشتباهی با توجه به راه پر پیچ و خم مسیر از برنامه دور شوید.

جاده دسترسی به دریاچه اوان با  اینکه در منطقه صعب العبور و کوهستانی قرارداره اما انصافا جاده خوبیه و تمام مسیر آسفالته،تنها مسئله ساخت غیر مهندسی راه به دلیل غیر اقتصادی بودنشه که باعث شده در گردنه ها پیچ های بسیار تند و خطرناک داشته باشه.

سعی کنید تو مسیر با  سرعت پایین حرکت کنید و از مناظر جاده استفاده کنید،یادتون باشه که مسیر خودش بخش مهمی از سفره مخصوصا این جاده که واقعا دیدنیه.

جاده دسترسی به دریاچه حدود 20-30 متر بالاتر از سطح دریاچست و مطمئن باشید برای اولین بار با دیدن دریاچه  و زیبایی اون واقعا حیرت زده میشید.

میتونید برای اقامت در این منطقه خانه های روستاهای اطراف رو اجاره کنید . همچنین ضلع جنوبی دریاچه منطقه ای وسیع داره که میتونید اونجام مستقر بشید و برای شب چادر بزنید،اما حتما لباس گرم همراهتون باشه چون این منطقه کوهستانیه و حتی شب های تابستان هم بسیار سرده  و خوابیدن توی چادر مشکله.

روستاهای اوان ، وربن و زرآباد درنزدیکی این دریاچه قرار گرفته اند . 

دریاچه در کنار روستاهای اوان و وربن قرار داره.با قراردادن پاتون توی آب تعجب میکنید چون آب دریاچه بر خلاف تصور خیلی گرمتر از هوای اطرافه چون آب دریاچه از چشمه های آب زیر اون تامین میشه، به خاطر همین هم با سرد شدن هوا مخصوصا صبح زود لایه غلیظی از مه سطح دریاچه رو میپوشونه که منظره واقعا دل انگیزیه.

شنا و ماهیگیری تو این دریاچه ممنوعه اما هم توش شنا میکنن و هم ماهیگیری و هم قایق سواری،البته خود دریاچه قایق نداره و باید با خودتون بیارید. در این دریاچه ماهی قزل آلا  و کپور را میتوانید مشاهده کنید . 

در سال 90 برای ورود هر ماشین به کنار دریاچه 1500تومان دریافت میشد که حالا رو نمیدونم . مساحت دریاچه حدود 10 برابر یک زمین فوتباله . این دریاچه در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است . 

 ************************************************************

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :