يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: رویا فصاحت - جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٢

سد لتیان کجاست؟ سد بتنی لتیان در استان تهران و در مسیر رودخانه جاجرود قرار دارد. عبور از کنار رودخانه جاجرود و دیدن مناظر زیبای اطراف آن میتواند آرامش بی نظیری برای شما به ارمغان بیاورد.این سد در سال 1346 ساخته شده است.


شاید با شنیدن نام "جاجرود" خیلی ها به یاد ترانه ی قدیم و معروفی می افتند که شاعرش خبردار میشود که معشوقه اش را با رقیب در جاجرود دیده اند.این ترانه مقبولیت و معروفیت این منطقه از دیر باز را نشان میدهد.منطقه ای خوش آب و هوا در نزدیکی تهران .

 

مسیر دسترسی:

جهت دسترسی به این منطقه مسیر تهران را به سمت فیروزکوه دنبال میکنیم ،با طی نمودن مسافت تقریبی کیلومتر به شهر جاجرود میرسیم،رودخانه جاجرود از شمال به جنوب ادامه داشته و برای رسیدن به شهر جاجرود ناگزیرید از پل جاجرود بگذرید.ادامه اگر مسیر کنار رودخانه را به سمت شمال طی کنید با گذشتن از سد لتیان به دریاچه سد و مناطق بالادستی رودخانه جاجرود میرسید.سد در فاصله 8کیلومتری جاجرود قرار دارد.

آزاد راه جدید تهران پردیس نیز پس ازتونل دوم از روی رودخانه جاجرود میگذرد.

 

رودخانه جاجرود :

رودخانه جاجرود از رشته کوههای البرز سرچشمه گرفته و حدود 40 کیلومتر طول دارد.نام این رود از روستایی قدیمی به نام "جاج" در نزدیکی گلندوک لواسان گرفته شده .جالب است بدانید که دریاچه سد لتیان تا نزدیکی لواسان ادامه دارد.البته به روایتی دیگر نیز نام جاجرود از نام سلطانی به نام "سلطان جاج" گرفته شده که در برهه از زمان بر این منطقه حکمرانی میکرده است.

پس از عبور از سد و دریاچه سد لتیان با گذشتن از پلی که از بر روی رودخانه ایجاد شده است وارد راهی خاکی میشویم که ادامه این راه از میان جنگل به روستای "سبوی بزرگ" و سپس به لواسان میرسد.

کناره های رود جاجرود محل خوبی برای مستقر شدن و لذت بردن از طبیعت است.صدای آب رودخانه،منطقه سرسبر،هوایی دلپذیر از شاخصه های آن است.مناطقی روستایی مانند «خسروآباد»، «سعیدآباد»، «طاهرآباد» و چند روستای دیگر به همراه شهر جاجرود ، در مجموع منطقه جاجرود را شامل می‏شوند.جاجرود پس از عبور از کنار شهر جاجرود وارد منطقه دشت ورامین میشود.

 

سد لتیان :

در سال 1346 جهت  تامین آب آشامیدنی تهران سد لتیان در مسیر رودخانه جاجرود ساخته شد.ساخت این سد موجب پیدایش دریاچه وسیعی در پشت آن شد که خود زیبایی های زیادی دارد.نام این سد نیز از روستایی به همین نام گرفته شده است که این روستا با آبگیری سد به زیر آب رفت. این سد در دوران قبل از انقلاب به "سد فرحناز" نیز معروف بود.

اگر ساکن تهران و یا شهرهای اطراف آن هستید دیدن این منطقه رو حتما به شما پیشنهاد میکنم.

>نقشه آنلاین

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :