يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - جمعه ۱٧ شهریور ۱۳٩۱

تنگه واشی کجاست؟ وقتی در میان صخره های سر به فلک کشیده قدم میزنید در حالی که هیچ  اثری از آفتاب در تابستان نیست و وقتی پاهایتان تا زانو و شاید تا کمرتان در آب سرد است گویی به دنیای دیگری رفته اید و از گرما و شلوغی تابستان رهایی یافته اید.تنگه واشی یکی از زیبا ترین تفرجگاه های ایران است


تنگه واشی به "تنگه ساواشی" و "تنگه سوباشی" معروف است. واژه سوباشی در زبان آذری به معنای "سرچشمه" و واژه ساواشی به معنای محل برخورد آورده شده است که البته من تنها نقل قول میکنم. تنگه واشی در فاصله تقریبی 17 کیلومتری از شهر فیروزکوه قرار دارد.(فیروزکوه در فاصله 125 کیلومتری تهران است).این منطقه در استان  تهران و در نزدیکی مرز استان مازندران قرار گرفته.

همچنین فاصله آن از "چشمه آب معدنی خمده" تنها 30 کیلومتر است.

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به این محل ،پس از خروج از شهر فیروزکوه و طی مسافت 2 کیلومتر به سمت تهران ، راه آسفالت سمت راست جاده را به سمت تنگه طی مینماییم.تابلو تنگه ساواشی این راه فرعی را کاملا مشخص کرده است.پس از طی مسیر 10 کیلومتر به روستای "جلیزجند" خواهید رسید.(در میانه راه با یک دوراهی مواجه میشوید که راه سمت راست را ادامه دهید همچنین در ورودی روستا نیز با دوراهی دیگری مواجه میشوید که باز هم راه سمت راست را ادامه دهید)

پس از طی 4.5 کیلومتر بعد از روستا به انتهای مسیر ماشین رو  میرسیم.در این محل میتوانید اتومبیل خود را درپارکینگ پارک نموده و پیاده روی را آغاز نمایید.از این مکان با طی مسافت تقریبی 1 کیلومتر به ابتدای تنگه اول میرسید.از ابتدای تنگه اول تا آبشار انتهای راه،مسیری چشم نواز و زیبا را در سه بخش پیش و رو خواهید داشت.

بخش اول : مسیر تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی(حدود 250متر)

بخش دوم:راهپیمایی دشت ساواشی(حدود 1700متر)

بخش سوم:مسیر تنگه دوم تا رسیدن به آبشار(حدود 800متر)

 

 

 

 

مسیر تنگه  اول شامل شکافی عمیق در میان کوه های سر به فلک کشیده است.صخره هایی که بعضا ارتفاع آنها به بیش از 100 متر میرسد و تنها راه عبور را به مسیر هموار و مسطح میان دو صخره منتهی میکند.ارتفاع صخره های اطراف مانع تابش نور آفتاب در اغلب اوقات روز میشود و مسیری خنک را برای شما به ارمغان می آورد و وقتی خنکای این تفرج بیش از پیش میشود که شما ناجارید اکثر مسیر تنگه را از میان آب گذر کنید.

 

 

پس از طی مسیر متری در تنگه اول به دشت مسطح و زیبایی میرسید که با طی مسافت تقریبی 2000 متر از میان این دشت زیبا و از کنار رودخانه به تنگه دوم میرسید.و اگر مسیر تنگه دوم را طی نمایید به آبشاری هرچند کم ارتفاع اما زیبا در انتهای مسیر میرسید.مسیر تنگه دوم به دلیل واقع شدن در دل کوه دارای چشمه های کوچک اما زیبایی است که از میان  کوه سرازیر میشود.ارتفاع آبشار حدود 15 متر بوده و در زیر آن برکه کوچکی از آب ایجاد شده است . تنگه دوم به تنگه "سا"معروف است.

آب این رودخانه از کوه دیلار در 18 کیلومتری شمال شهر فیروزکوه سرچشمه میگیرد و به طول 25 کیلومتر در منطقه ادامه دارد.

 

 

آبشار از روی صخره ای سرازیر میشود که فرورفتگی در آن قرار دارد که امکان رفتن به پشت آبشار و تجربه محصور شدن بین آبشار و صخره را برایتان میسر میکند.

بهتره برای عبور از تنگه ها یا از کفش راحت و ورزشی استفاده کنید  و اگر پر شدن آب در کفش برایتان آزار دهنده است میتوانید  از دمپایی های لاستیکی که در روستای جلیزجند و درابتدای مسیر پیاده روی توسط  افراد محلی فروخته میشود استفاده کنید.

سعی کنید وسایل مختصر و مفیدی همراه خود به آبشار ببرید ،پیشنهاد من  اینه که صبح زود راهپیمایی را شروع کنید و تا ظهر به اتومبیل خود برگردید و نهار را در مناظر زیبای ابتدای مسیر بخورید تا زحمت حمل وسایل نهار را تا آبشار به خود ندهید.پشنهاد دیگر این است که افراد  سالمند و بچه ها را از مسیر تنگه ها عبور ندهید زیرا عبور از مسیر تنگه های برای این افراد مناسب نیست.

البته میتوانید با کرایه  اسب که توسط افراد محلی برای حمل مسافر به کار برده میشود استفاده کنید که بسته به زمان مراجعت شما و انصاف صاحبان اسب ها بین 10 الی 40 هزار تومان خواهد بود.

کتیبه فتحعلی شاه:

تنگه واشی علاوه بر طبیعت دل انگیز آن محل قرار گیری کتبیه ای زیبا مربوطه به دوره قاجار است.این کتیبه که در میانه های مسیر تنگه اول و بر روی دیوار صخره سمت راست مسیر قرار گرفته است مربوط به دوره فتحلی شاه قاجار است.گفته میشود که دشت ساواشی یکی از شکارگاه های فصلی قاجار بوده است.

 

این کتیبه در حدود 40 متر مربع وسعت داشته و تصویر شاهزاده های قاجار به همراه اسب هایشان در حال شکار را نمایش میدهد.

 به دلیل مناظر بدیع این تنگه و نزدیکی آن به تهران و همچنین محدودیت بازدید آن در فصولی از سال،مسیر آن همواره میزبان گردشگران زیادی است که به دنبال گذراندن اوقاتی خوش در این مسیر هستند پس چنانچه موقعیت بازدید در روزهای وسط هفته و غیر تعطیل از این محل را دارید درنگ نکنید.اهالی تهران به راحتی با یک برنامه ریزی یکروزه میتوانند از این  محل به طور کامل دیدن کنند.

همچنین لازمه بدونید که آب رودخانه در طول مسیر به دلیل عبور مردم و چهارپایان قابل خوردن نیست پس آب خوردن  همراه خود داشته باشید ولی قبل از آب حواستون باشه که دوربینتون رو جا نزارید تا بتونید از مناظر عکسبرداری کنید.

سوغات ساواشی :

یکی از سوغاتی های روستای جلیزجند یا همان ساواشی "دوغ پنج گیاه" هستش.این دوغ محلی حاوی گیاهان معطر آویشن ، نعناع ، کاکوتی ، پونه صحرایی و پونه جنگلی است.رب آلوچه و لواشک ترش هم از دیگر سوغاتی هاست.

همچنین دمپایی های بند دار برای راهپیمایی در آب هم از جمله مواردی  است که در کمتر جای دیگری میتوانید یافت کنید.

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :