يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩۱

غار رودافشان کجاست؟ غار رودافشان یکی از زیبا ترین غار های ایران است که در دامنه کوههای حوالی روستایی با همین نام و در استان تهران قرار دارد.رسیدن به دهانه غار مستلزم اندکی کوهپیمایی است.دهانه بزرگ و تالار وسیع این غار از شاخصه های اصلی آن است.

 


مسیر دسترسی :

برای رسیدن به این غار مسیر تهران به سمت فیروزکوه را دنبال نمایید پس از طی مسافت 45 کیلومتر ازبومهن و گذر از سربندان به روستای سیدآباد میرسید (این روستا حدود 25 کیلومتر قبل از فیروزکوه قرار داره)در این روستا مسیر آسفالت سمت راست جاده را ادامه دهید.مسیر روستای رود افشان با تابلوی سبز رنگی بعد از پمپ بنزین مشخص شده است.بعد از طی 10 کیلومتر و گذر از روستای کلاک ، به دوراهی روستای مشهد-رودافشان خواهید رسید،راه سمت راست به روستای مشهد و راه سمت چپ پس از 5 کیلومتر به روستای رودافشان میرسد.

برای رسیدن به غار باید روستا را تا  انتها طی نمایید.در این محل پارکینگ سمت چپ و مسیر دسترسی غار در سمت راست قرار دارد.برای رسیدن به غار باید مسیر کوتاهی را کوهپیمایی نمایید.مسیر کوهپیمایی شیب تندی دارد و برای بالا رفتن از این کوه بهتر است از مسیر مارپیچ استفاده نمایید.

کوهپیمایی در حدود 30 دقیقه طول خواهد کشید،ابتدای مسیر از باغهای زیبای روستا و پل چوبی کوچکی میگذرد که این پل از روی رودخانه دلیچای میگذرد. اما از این به بعد مسیر شیب زیاد داشته و خشک است.پس از پایان این کوهپیمایی به دهانه زیبای غار میرسید.تصویر زیر مسیر دسترسی به دهانه غار را نمایش میدهد.

 

با دیدن دهانه عجیب و زیبای غار خستگی مسیر از تنتان بیرون میرود.دهانه  غار به شکل یک نیم بیضی است که گویی نیم دیگر آن در میان صخره ها مدفون شده است.دریچه ای که با گذشتن از آن کاهش دما رو کاملا احساس میکنید.با ورود به غار وارد تالار وسیعی میشوید که بیش از پیش شما را حیرت زده میکند.تالاری به شکل تقریبی کروی با شیبی نسبتا تند که انتهای آن مسطح میشود.

مسیر ورودی و تالار این غار در گذشته ای نه چندان دور به پله های سنگی مجهز شده بود اما الان آثاری از آن باقی است.

 نمای دهانه غار(با مقایسه غار با افراد جلوی آن اندازه آن را مجسم کنید) :

 

این تالار آخرین جایی است که با نور خورشید روشن است و با عبور از تالار و ورود به دالان غار در فاصله اندکی در تاریکی مطلق فرو خواهید رفت.مسیر غار نیز سابقا توسط برق کشی و نصب نورافکن هایی روشن میشده که الان تنها استفاده ای که داره اینه که سیم های برق مسیر اصلی غار رو نشون میده و کمکتون میکنه که توی این تاریکی گم نشید.

 

 نمای دهانه غار از داخل:

 

مسیر راهپیمایی در غار حدود 800 متر است.غار نوردی در این غار کمی سخت است و باید از مسیر های سختی عبور کنید.بعلاوه اینکه برای حرکت در غار حتما نیاز به چراغ قوه قوی دارید.حتما باطری جایگزین هم همراه داشته باشید،اصلا فکر استفاده از چراغ قوه تلفن همراه رو نکنید.همراه اوردن کودکان و سالمندان و کسانی که بیماریهای تنفسی دارند رو هم پیشنهاد نمیکنم.

در برخی قسمت های مسیر برای سهولت رفت و آمد نردبان های فلزی قرار داده شده است.

در تالار اصلی و مسیر غار همواره قطرات آب از سقف به زمین میریزد که همین چکه ها باعث تشکیل طاقدیس و ناودیس های بدیعی شده است.وجود تعدادی ایوان ساخته شده با سنگچین و مقادیری خرده سفال، نشانه سکونت انسان ها در غار در روزگار گذشته است.

دهلیزی در این غار وجود دارد که به معبد آناهیتا معروف است، این دهلیز در ابتدای مسیر قرار گرفته و  حوض آب و ستونی میان آن دیده میشود و به همین سبب معبد آناهیتا (الهه آب) نام گرفته است.غار هوایی نمناک و سرد دارد و پشه های آن با دیدن مردمی که از آن دیدن میکنند مانند کسانی که دنبال همبازی میگردند دست از سر شما بر نخواهند داشت.علی رقم ریزش قطرات آب،کف مسیر غار تنها مرطوب بوده و در نقاط معدودی آب در آن جمع شده است .

 مسیر این غار در اثر فرسایش آب و املاح موجود در آن در زمانی که آب به طور کامل در آن جریان داشته است ایجاد شده است.

 زیبایی های رودافشان تنها به غار آن ختم نمیشود.این روستای زیبا با مردمی مهربان با قرار گرفتن در جوار رودخانه دلیچای دارای مناظر زیبا و طبیعت چشم نوازی است.به اندازه ای که انتخاب چند تا عکس محدود از بین عکس هایی که همسرم از این روستا گرفته بود کلی وقت من رو گرفت.

این روستا دارای باغات میوه نظیر سیب،انجیر،گلابی،به و درختان گردوی فراوانی است.گردوهای روستا به دلیل آبیاری خوب از مرغوب ترین گردوهاست.چشم انداز روستا از بالای کوه های اطراف نیز چشم هر بیننده ای را خیره میکند.هوای پاک و سرسبزی،صدای آب خروشان و مردمی مهمان نواز از دیگر شاخصه های این روستا است.این روستا با جمعیت 100 خانوار در شهرستان دماوند قرار گرفته است.

 

چشم انداز روستا از دهانه غار:

 

طبیعت روستای رودافشان:

 

 آسمان روستای رودافشان:

 

رودخانه دلیچای:

 

استخر پرورش ماهی در نزدیکی روستا:

 

کودکان روستا در حال بازی:

 

              تصویر پانوراما از دهانه غار:

مشاهده نوشته های مرتبط : غار علیصدر-همدان

 ************************************************************

 

 

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :