يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - شنبه ٢۳ دی ۱۳٩۱

سد درودزن کجاست؟ "سد داریوش" که هم اکنون "سد درودزن" نامیده میشود سدی است خاکی که بر روی رودخانه "کر" احداث شده است ،این سد در نزدیکی شهر مرودشت استان  فارس قرار گرفته و شایدتعجب کنید که تاریخچه ساخت سد در این محل به دوران هخامنشیان برمیگردد.


مسیر دسترسی:

برای رسیدن به این سد از شیراز به سمت مرودشت حرکت نموده  و سپس وارد جاده درودزن شوید.

در قدیم رشته کوه های زاگرس به نام  "کر" یا "کور" خوانده میشد و به  همین دلیل هم یکی از مهمترین رودخانه های این رشته کوههای عظیم به همین نام معروف است.رودخانه کر از منطقه اقلید سرچشمه  میگیره و یکی از مهمترین منابع تامین آب در این منطقه از استان فارس به شمار میره.

جاری شدن این رود سبب ایجاد مناطق سرسبز و بوجود آمدن آبادی های تاریخی در مسیر اون شده.این رود نهایتا به دریاچه بختگان میریزه.

 

مناظری از رودخانه کر:

 

رشته کوه های زاگرس:

 

مزارع برنج منطقه مرودشت :

 

 

 در حدود 2400 سال پیش نیاز به آب در این منطقه برای آبیاری مزارع هخامنشیان را وادار به ساخت سدی در حوالی روستای درودزن کرد.نگرش وسیع داریوش هخامنشی و به خدمت گرفتن مهندسی و همت ایرانیان باعث ساخت یکی از بدیع ترین سازه های آبی در این محل شد.این سد که با توجه به زمان ساخت یکی از شاهکارهای  مهندسی جهان به شمار میره در بهترین نقطه از مسیر رود کر ساخته شده و از همان زمان به نام "سد داریوش" محل تامین آب جهت آبیاری کشاورزان به کار میرفته.

تنها همین شاخصه کافی بود که در دوره های بعدی این سد مورد بازسازی قرار بگیره و نهایتا در دوران پهلوی با توجه به نیاز ساخت سدی بزرگ ، بهترین محل ساخت در همین نقطه استراتژیک تشخیص داده شد و همین امر باعث شد که بقایای سد داریوش از این محل به محلی در 3  کیلومتری آن انتقال داده بشه.

این سد به نام "تنگ دختر" یا "سنگ دختران" هم نامیده میشه و در کنار اون کتیبه هایی مربوط به دوران قاجار نیز به جا مانده.

در سال 1388 هم این سد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

سد جدید در سال 1351 به منظور تامین آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه مرودشت و کامفیروز ساخته شد و جالب است بدانید که این سد نیز عنوان قدیمی ترین سد خاکی ساخته شده در خاورمیانه رو یدک میکشه.این سد در ابتدا با همان نام "داریوش" شناخته میشد که بعد ها به نام "درودزن" که نام روستایی در نزدیکی آن است نامیده شد.

 تاسیسات سد:

 

 قایق سواری با دوستان در دریاجه سد :

 

تصویری از پرواز پرنده های دریایی که شکار کردم :

 ساخت این سد در سال 1351 شمسی به پایان رسیده و آب کشاورزی مناطق رامجرد،کربال و کناره مرودشت به مساحت 112 هزار هکتار رو تامین میکنه.همچنین آب آشامیدنی مرودشت و بخشی از شیراز از این سد تامین میشه.

این سد 710 متر طول و 58 متر ارتفاع داره.مساحت دریاچه سد به 5000 هکتار میرسه .

از شاخصه های جالب دریاچه این سد اینه که شبه جزیره ای با مساحت 50 هکتار در اون ایجاد شده که در زمان آبگیری سد به صورت جزیره ای کامل درمیاد و توسط پلی به خارج دریاچه  مربوط میشه.تلاش هایی برای ایجاد مجموعه های تفریحی و هتل هایی در این محل در حال انجامه.

تصویر جزیره:

 دریاچه این سد هم اکنون زیستگاه آبزیان زیادی است البته ماهیگیری در این دریاچه ممنوعه.مجموعه ی سد،دریاچه سد،جزیره زیبای داخل دریاچه ،محیط آرام و طبیعت زیبای اطراف آن منظره ای دیدنی و بدیع رو تو این منطقه ایجاد کرده.

 

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :