يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٢

باغ پرندگان کجاست؟  با بهره برداری از فاز اول باغ پرندگان از این پس بخشی از سراشیبی جنگل لویزان به زیستگاه پرندگان تبدیل شده است.باغی که پذیرایی مردمی است که بعضی هایشان حتی تا کنون پایشان را به این جنگل نگذاشته بودند.


 مسیر دسترسی باغ پرندگان:

برای رسیدن به باغ پرندگان تهران کافی است خود را به یکی از دو بزرگراه "شهید همت" و یا "شهید بابایی" برسانید.

هنگامی که از بزرگراه همت به سمت شرق حرکت میکنید پس از گذشتن از روی بزرگراه تازه تاسیس امام علی وارد خروجی "خیابان هنگام"  شوید. اگر خیابان هنگام را به سمت شمال ادامه دهید، با ورود به "بولوار استقلال" و ادامه مسیر در خیابان قاسم آباد (کوهستان) به ورودی شماره یک خواهید رسید.(توضیح اینکه از میدان رسالت نیز میتوانید وارد خیابان هنگام شوید).

اگر هم از بزرگراه بابایی (غرب به شرق)قصد رسیدن به باغ پرندگان را دارید خروجی خیابان هنگام را رد نموده و وارد خیابان کوهستان شوید.ورودی شماره 2 در ابتدای خیابان کوهستان قرار گرفته است.

 در هر یک از ورودی ها پارکینگ مناسبی قرار گرفته است و از این جا به بعد را دیگر نمیتوانید با ماشین شخصی تان ادامه دهید و باید از تاکسی-ون های سبز رنگی که عبارت "سرویس رایگان باغ پرندگان" بر روی آنها به چشم میخورد استفاده کنید.

 

 

 با طی مسافت کوتاهی به درب ورودی باغ پرندگان میرسید.برای ورود باید بلیط 4000 تومانی  تهیه کنید.در بدو ورود طوطی های سخنگو که به شما خوشامد میگویند نوید دیدن باغی زیبا در ادامه را میدهند.

 

دشتچر و آبچر:

باغ پرندگان تهران در 2 فاز طراحی شده است.فاز اول که هم اکنون به بهره برداری رسیده است به نام "دشتچر" نام گذاری شده است و شامل پرنده هایی است که در قفس نگهداری میشوند و یا توان پرواز ندارند.

فاز دوم که مساحتی کمتر از فاز اول دارد در محدوده شمالی و نزدیکتر به اتوبان بابایی در  حال  احداث است و  "آبچر" نامگذاری شده است.این فاز شامل پرندگانی است که قابلیت پرواز دارند و احتمالا مشابه آنچه در باغ پرندگان اصفهان وجود دارد توسط تور از خروج پرندگان از آن جلوگیری خواهد شد.

باغ پرندگان تهران محدوده بزرگی دارد و به دلیل طراحی مسیرهای پیچ در پیچ در آن مسیر طولانی را شامل میشود.با توجه به اینکه ورودی باغ در بالاترین قسمت آن قرار دارد و از بالا تقریبا محوطه باغ قابل رویت است پیشنهاد میکنم بهترین مسیر را همان ابتدا انتخاب کنید تا به راحتی بتوانید همه جای باغ را ببینید.پیشنهاد من این است که بعد از دیدن قفس  های ابتدایی باغ از شمالی ترین نقطه یعنی محل قرار گیری بزرگترین قفس(ففس عقاب ها) شروع کنید.

پرندگان ابتدای باغ :

 با ورود به محوطه باغ اولین چیزی که جلب توجه میکند طوطی های سخنگو هستند که به شما خوشامد میگویند.پرندگانی نظیر کبوتر،طوطی،کلاغ،خروس،فنج و . . .  در این محوطه قرار گرفته اند.

 

قفس پرندگان شکاری:

در شمالی ترین قسمت باغ پرندگان بزرگترین قفس آن جلب توجه میکند که گونه هایی از عقاب ها بر روی درختان تنومند اما بی شاخه در آن قرار داده شده اند.برخی گونه های لاشخور هم در این قفس به چشم میخورند (انتظار ندارید که کبوتر ها را هم در این قفس قرار دهند!) ،گونه هایی از جغد،شاهین نیز در قفس های کوچکی در آن قرار گرفته اند.

 

پرندگان گرمسیری:

در قسمت میانی باغ پرندگانی نظیر قرقاول،طاووس،پلیکان،فلامینگو و . . . . قرار گرفته اند.این محدوده توسط آبشارها و برگه های بزرگی که از بالادست باغ آبگیری میشوند احاطه شده است و منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرده است.نیمتوان گفت که پرندگان از زندگی در آنجا خوشحالند اما از حال و روزشان اینطور بر می آید که خیلی هم ناراحت نیستند.اگر مثل من خوش شانس باشید طاووس هایی را میبینید که برای جلب توجه جنس مخالفشان پرهای خود را گشوده اند.

دوطرف برگه های آب توسط پل های چوبی و زیبایی به هم وصل شده است.طراحی زیبای ان محوطه باعث شده که مردم هم رغبت بیشتری به آن نشان دهند.

 

 

پرندگان آبزی:

در محدوده جنوبی باغ هم پرندگان نام آشنایی هم چون اردک،قوی سیاه و سپید،غاز و . . . .  به چشم میخورند. یکی از زیباترین صحنه هایی که ممکنه اینجا ببینید شنا کردن یک جفت قوی عاشق در کنار هم است.

 

طراحی زیبای محوطه باغ پرندگان:

از شاخصه های باغ پرندگان تهران طراحی زیبا و منحصر به فرد محوطه باغ است.مناظر زیبایی که باعث میشود تهرانی ها به پرندگان به خاطر داشتن همچین جایی حسودی کنند.لانه های پرندگان به وسیله چوب و پوشال ایجاد شده اند.

محوطه باغ پرندگان را مسیرهای سنگفرش شده که توسط درختان و گل های زیبایی محصور شده است در بر گرفته است.سایه بانهایی از جنس چوب،نی و پوشال ،نیمکت های چوبی با طراحی های متنوع،آلاچیق های چوبی،عدم وجود تیر برق یا تاسیسات اضافی،تابلوهای راهنمای طرح چوب با خط نستعلیق،آبشارهای کوچک و زیبا و طراحی هوشمندانه برکه ها و پل های چوبی آن همه و همه زیبایی هایی است که انسان را لحظاتی از هیاهوهای تهران دور میکند و آرامشی هر چند کوتاه می آفریند.

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :