يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠

 خمده کجاست امروز مکانی سرسبز نزدیکی های فیروزکوه رو بهتون معرفی میکنم.خمده اسم یه روستای زیباست که دارای چشمه آب معدنیه - کنار این چشمه هم یه حوض برای اینکه از خواص آب معدنی تعبیه شده.این محل با توجه به اینکه خیلی شناخته شده نیست  میتونه میعادگاه خوبی برای تفریح در روزها تعطیل اهالی تهران باشه.


 

مسیر روستا از کنار یه رودخونه میگذره که نمیدونم اسمش چیه (طبق راهنمایی دوست خوبم محمد که از اهالی همین روستاست اسم رودخانه "حبله رود"ه) و همینطور از کنار راه آهن تهران-شمال - 5 کیلومتر آخر مسیر جاده خالی اما مسطحه و چون از کنار آب رد میشه طبیعت زیبایی داره.

برای دسترسی به این منطقه از تهران به سمت فیروزکوه حرکت میکنید و بعد از گذشتن از پردیس،بومهن و رودهن به فاصله 10 کیلومتر از فیروزکوه سمت راست تابلو "زرین دشت" رو میبینید.وقتی از این مسیر به اندازه 10 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید به یه فرعی خاکی میرسید که تابلو رنگ و رو رفته و قدیمی "روستای خمده"کنارش نصب شده،پس از طی مسافت 5 کیلومتر از جاده خالی و عبور از پلی که از روی رودخونه رد میشه به چشمه آب معدنی خمده میرسید که از اینجا تا خود روستا کمتر از یک کیلومتر فاصلست و راه هم دیگه آسفالته میشه.

خمده در فاصله تقریبی 30 کیلومتری "تنگه واشی" قرار گرفته است.

مسیری که براتون گفتم شیب کمی داره و عرص جاده خاکی هم زیاده یعنی برای رسیدن به این محل نیازی به ماشین خاصی ندارید و با رتونم میتونید برید.

این هم تصویر ماهواره ای بخشی از مسیر سرسبز:

 ************************************************************

 

 


.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :