يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠

 خمده کجاست  روستای خمده یکی از زیباترین روستاهای فیروزکوه است که داشتن چشمه آب معدنی ,طبیعت زیبا و رودخانه پر آب این منطقه را تبدیل به دومین جاذبه طبیعی فیروزکوه کرده است . خمده از جمله مناطق کمتر شناخته شده طبیعی اطراف تهران است . (این مطلب درفروردین 95 بازنویسی شده است)


 چگونه به خمده برویم :

برای دسترسی به این منطقه چنانچه از تهران به سمت فیروزکوه حرکت میکنید،بعد از گذشتن از پردیس،بومهن و رودهن به فاصله 10 کیلومتر قبل از فیروزکوه سمت راست تابلو "زرین دشت" رو میبینید.وقتی از این مسیر به اندازه 10 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید به یک جاده فرعی خاکی میرسید که تابلو رنگ و رو رفته و قدیمی "روستای خمده"کنارش نصب شده،پس از طی مسافت 5 کیلومتر از جاده خالی و عبور از پلی که از روی رودخونه رد میشه به چشمه آب معدنی خمده میرسید که از اینجا تا خود روستا کمتر از یک کیلومتر فاصلست و راه هم دیگه آسفالته میشه.

مسیر روستا از کنار رودخانه حبله رود و همینطور از کنار راه آهن تهران-شمال میگذره.

5 کیلومتر آخر مسیر جاده خالی اما مسطحه و چون از کنار آب رد میشه طبیعت زیبایی داره.

 

 

خمده در فاصله کمی از  "تنگه واشی" ، غار رودافشان و آبشار آبم مراد  قرار گرفته است که میتوانید عکس ها اطلاعاتشان را در همین وبلاگ مشاهده کنید.

مسیری که براتون گفتم شیب کمی داره و عرص جاده خاکی هم زیاده یعنی برای رسیدن به این محل نیازی به ماشین خاصی ندارید و با رتونم میتونید برید.

 

در سالهای اخیر هم کمپینک خمده در این منطقه ساخته شد که به دلیل عدم رسیدگی هم اکنون بی استفاده میباشد.این هم تصویر ماهواره ای بخشی از مسیر سرسبز:

 ************************************************************

 

 


.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :