يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - شنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٢

دریاچه شورمست کجاست؟ دریاچه شورمست دریاچه ای است طبیعی که در نزدیکی شهر "پل سفید" از توابع شهرستان سوادکوه مازندران قرار گرفته است.انعکاس تصویر کوههای پوشیده از درخت  اطراف در این دریاچه منظره چشم نوازی را خلق میکند. فاصله این دریاچه از فیروزکوه 75 کیلومتر و از تهران حدود 200 کیلومتر است . 


مسیر دسترسی :

چنانچه از تهران از جاده فیروزکوه به سمت قائمشهر حرکت کنید،حدود 65 کیلومتر بعد از فیروزکوه و گذشتن از کنار "پل ورسک" به شهر پل سفید میرسید.در مرکز شهر مسیر اسفالتی به سمت روستای شورمست میرود.با ورود به این مسیر و عبور از پل کوچک ابتدای آن و طی مسیر تقریبی 5 کیلومتر به دوراهی میرسید که مسیر سمت راست به روستای شورمست و مسیر سمت چپ به دریاچه شورمست میرسد.

فاصله پل سفید تا قائمشهر نیز حدود 50 کیلومتر است.

 

شورمست دریاچه کوچکی است و مساحت آن در حدود 16000 متر مربع یعنی تقریبا برابر با دو زمین فوتبال است.گسترش این دریاچه بصورت شرقی غربی بوده و در طولانی ترین محل 250 متر طول دارد.

اطراف دریاچه پوشیده از درختان تنومندی است که در بعضی جاها سر خود را در آب فرو کرده اند و ریشه در آب دارند.دور تا دور دریاچه را راه خاکی ماشین رو احاطه کرده که در بعضی جاها هم امکان پارک وسیله نقلیه وجود دارد.منطقه کنار دریاچه عمدتا از مناطق جنگلی پوشیده شده و در غرب دریاچه نیز محل زیبایی در کنار درختان سر به فلک کشیده وجود دارد.

 

برای ورود هر اتومبیل به دریاچه در زمان نگارش این متن 2000 تومان دریافت میشد. اطراف دریاچه امکاناتی از قبیل آب آشامیدینی،سرویس بهداشتی،سفره خانه،آلاچیق های کرایه ای وجود دارد و قایق های پدالو نیز در دریاچه کرایه داده میشود.اسب نیز برای سواری در کنار دریاچه کرایه داده میشود.

شنا کردن در دریاچه ممنوع است ( بماند که گهگاهی کسانی هم تن به آب میزنند) ولی ماهیگیری با قلاب آزاد است.برای اقامت هم میتوانید در کنار دریاچه مستقر شوید و هم در میان درختان و جنگل های اطراف دریاچه،برای اقامت شب هم میتوانید در کنار دریاچه چادر بزنید.

 

 دریاچه زیستگاه جانوارانی نظیر مارآبی،قورباغه،انواع ماهی،ملخ و سایر جانوران است.طبیعت این منطقه بسیار زیباست،آب و هوای این منطقه ترکیبی از آب و هوای سرد و کوهستانی فیروزکوه و معتدل قائمشهر است.

پل ورسک :

پل ورسک معروف به پل پیروزی نیز در نزدیکی این محل قرار گرفته است. این پل بنا به دلایلی همچون موارد  زیر از شاهکارهای مهندسی و پل سازی جهان به شمار می آید:

1- در ساخت این پل از ملات غیر مصلح(بدون استفاده از هر گونه فلز) ساخته شده.

2- تاریخچه ساخت این پل به سالهای 1313 تا 1315 هجری شمسی باز میگردد که در ساخت آن از ابزار اولیه عمرانی نظیر دریل دستی و دینامیت استفاده شده است.

3- با توجه به شیب زیاد دره میان دو کوه عملیات ساخت با مشکلات فراوان روبرو بود.

4- با توجه به فاصله زیاد دو  سر پل و عدم امکان پایه گذاری برای پل در طول آن بخش زیادی از بار واگن ها و خود پل توسط تکنیک های طراحی به پایه های طرفین پل منتقل شد.

این پل در نزدیکی روستای ورسک قرار دارد.

 

پل ورسک(پیروزی):

  در طول مسیر محل قرار گیری ریل های راه آهن توجه نا آشنایان را جلب میکند. با دقت زیاد متوجه میشوید که در حد فاصل پل ورسک تا پل سفید،سه خط راه آهن در طرفین راه دیده میشود.این خطوط در واقع یک خط هستند که به دلیل توزیع شیب 600 متری مسیر بصورت سه مسیر رفت و برگشت طراحی شده اند که از شیب مسیر بکاهند.این سه خط به نام "سه خط طلا"نیز معروفند.

اولین بار چرچیل در جریان جنگ جهانی دوم نام این پل را "پل پیروزی" نامید که بعد ها به نام رسمی این پل تبدیل شد.

 

تصویری قدیمی از زمان احداث پل ورسک :

 

تصویر پانورامای دریاچه(برای مشاهده تصویر با کیفیت واقعی،آن را بر روی رایانه خود ذخیره نمایید) :

 

 ************************************************************

 

 

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :