يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٢

روستای کندوان کجاست؟ "شگفت انگیز" بهترین واژه ای است که میتوان برای این روستا به کار برد.روستایی که در دل سخره های سرسخت کوههای سهند به دست ایرانیان هنرمند تراشیده شده.خانه هایی که خون زندگی هنوز در رگ های آن جاریست و آن را به پدیده ای نادر در جهان تبدیل کرده است.


مسیر دسترسی :

جهت عزیمت به روستای کندوان کافی است از شهر تبریز به سمت اسکو حرکت نمایید و پس از ادامه مسیر از شهر اسکو به سمت جنوب و گذشتن از شهر "اسفنجان" و روستای "کهنمو" به این روستا میرسید.فاصله تبریز-اسکو حدود 30 کیلومتر و اسکو-کندوان حدود 18 کیلومتر است.

نمای کلی روستای کندوان:

 

 در روستای کندوان همه خانه های مجاور کوه از سنگ است،هر خانه ای که میبینید در دل صخره ها کنده شده، اینجا حتی طویله ها هم در دل کوه تراشیده شده اند.طبقه اول معمولا اصطبل و طویله بوده و طبقات بعدی برای سکونت تراشیده شده است.

تنها در جهان دو روستای صخره ای در حد و اندازه های کندوان وجود دارد،"کاپادوکیه" در ترکیه که زمانی جزو امپراتوری هخامنشی بوده و روستای "داکوتا"ی آمریکا، اما آنچه "کندوان" را منحصر به فرد کرده این است که هنوز زندگی در خانه های آن جریان دارد و این روستا یک روستای قابل سکونت به حساب میرود.روستایی که صدور سند مالکیت برای خانه های آن باید خیلی مشکل باشد!

در مجاورت روستا،زمین های حاصلخیز و باغات آن قرار دارد. زنبور داری در این منطقه همچون اکثر مناطق آذربایجان رونق دارد و عسل کندوان معروف است.بسی مایه تاسف است که هموطنانی داریم که از کوشه و کنار دنیا دیدن کرده اند اما هنوز این روستای منحصر به فرد را ندیده اند و شاید هیچ چیز در مورد آن نمیدانند.

در خصوص تاریخچه ساخت این روستا گمانه زنی های مختلفی وجود دارد، برخی قدمت آن را قرن 7 میلادی و یورش مغول تخمین زده اند و برخی قدمت آن را به قبل از میلاد مسیح باز گردانده اند.صنایع دستی مانند بافت گلیم و جاجیم و شالهای رنگین از هنرهای زنان کندوان محسوب میشود.

برخی دلیل نامگذاری این روستا را شباهت آن به کندوی عسل عنوان کرده اند،اما شاید این راحت ترین حدث ممکن برای نام گذاری آن است چرا که واژه "کند" در زبان آذری به معنای روستا بوده و مناطق و روستاهای دیگری هم با این نام در ایران وجود دارد.از جمله معروف ترین آنها تونل کندوان است که هیچ ارتباطی به روستای کندوان و یا کندوی عسل ندارد.

در کندوان میتوانید با پرداخت مبلغ ناچیزی وارد خانه ها شوید و بازدید مختصری از آن داشته باشیدخانه هایی ساده و مردمانی بی آلایش،اتاق های کوچک اما زیبا . تراشیدن خانه ها در دل صخره ها هوایی نسبتا خنک در تابستان و نسبتا گرم در زمستان این منطقه سرد سیر دارد.

خانه های سنگی اهالی روستا:

یکی از عجایب دیگر این روستا هتل لاله کندوان است که به مانند دیگر خانه های آن به شکل زیبایی و طی 8 سال در دل کوه کنده شده است،البته طبیعی است که برای هر شب اقامت در این هتل بایدبین 300 تا 700 هزار تومان بپردازید.البته میتوانید خانه های صخره ای اهالی روستا را با شبی 50،40 هزار تومان اجاره کنید.اگر هوا مساعد باشد هم میتوانید در کنار رودخانه چادر بزنید.

هتل کندوان:

 

 ************************************************************

 

 

 
 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :