يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - یکشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٢

شاهزاده ابراهیم  کجاست  در 35 کیلومتری جنوب شهر شفت روستایی به چشم میخورد که که اگر چه «امامزاده ابراهیم» نام دارد اما بیشتر به «شازده ابراهیم» یا «شاهزاده ابراهیم» معروف است.روستایی که خانه های چوبی اش پذیرای میهمانان و گردشگران در منطقه ای ییلاقی و با طبیعتی تحسین برانگیز است.


مسیرد دسترسی :

شهر شفت در فاصله یک ساعت از شهر رشت قرار گرفته،برای رسیدن به شاهزاده ابراهیم از شهر شفت به سمت جنوب حرکت کرده و پس از رسیدن به چهار راه احمدسرگوراب مسیر سمت چپ را تا «چوبر» ادامه میدهیم.(این شهر را با «چوبر» تالش اشتباه نگیرید)

با ادامه مسیر به سمت جنوب یک راه فرعی سمت راست از  جاده منشعب میشود که با تابلو «امامزاده اسحاق» مشخص شده،مسیر سمت راست پس از 15 کیلومتر به امامزاده اسحاق و مسیر مستقیم پس از 20 کیلومتر و عبور از جنگل های زیبا و سر سبز گیلان به روستای شاهزاده ابراهیم میرسید.

فاصله این منطقه از تهران حدود 360 کیلومتر و از شهر شفت 35 کیلومتر است.چنانچه از تهران مستقیما قصد سفر به شاهزاده ابراهیم را دارید نیازی به گذشتن از شهر رشت نیست،در آزادراه قزوین-رشت بعد از امامزاده هاشم بعد از پلیس راه بلافاصله وارد جاده فومن شده و از  این مسیر راهی شفت شوید.

در هنگام اولین سفرم به این روستا حوالی سال 1375 بخش زیادی از مسیر خاکی و صعب العبور بود  اما هم اکنون سراسر مسیر آسفالت و برای عبور و مرور بازسازی شده.

 

نقشه راهنمای مسیر :

(مسیر آبی رنگ دسترسی از اتوبان قزوین-رشت و مسیر سبز رنگ دسترسی از شهر رشت را نشان میدهد)

 

 روستای شاهزاده ابراهیم روستای کوچکی است که همه ساله مخصوصا در ایام تابستان با هوای خنک و طبیعت زیبا پذیرای مسافران زیادی است.مسافرانی که معمولا برای اقامت چند روزه در خانه های چوبی به این منطقه می آیند.قرار گرفتن بارگاه امامزاده ابراهیم نیز این روستا را به همراه امامزاده اسحاق به قطبی زیارتی در منطقه تبدیل کرده است.

 

روستایی با خانه های چوبی:

یکی از مهمترین شاخصه های این روستا (شاید هم مهمترین!) ساخته شدن اغلب خانه های آن از چوب است.بعضی از خانه ها قدمتی چند ده ساله دارد و برخی هم جدیدا ساخته شده.خانه های قدیمی عمدتا از چوب ساخته شده و فاقد درب و پنجره هستند.معماری خانه ها به شکلی است که از طرفین باز بوده و بعضا توسط پارچه و یا گونی و یا توسط مسافران پوشیده میشود.این خصوصیت شعاع وسیع دید برای مشاهده مناظر اطراف و همچنین شنیده شدن صدای رودخانه را برای اهالی به ارمغان می آورد.در برخی خانه های جدید دیگر اثری از چوب نیست و در بعضی هم اسکلت خانه بتنی و سایر اجزا چوبی ساخته میشود.

راه رفتن در خانه های چوبی روستا و شنیدن صدای به هم ساییده شدن چوب ها و ستون ها خیلی زیباست.در و دیوار این خانه ها هم مملو از یادگاری ها و آثاری است که از مسافران آن به جا مانده.

البته چوبی بودن خانه ها خطراتی هم دارد که نمونه آن آتش سوزی بزرگیست که در خرداد ماه سال 92 باعث از بین رفتن چندین خانه شد.

 

 

معروفترین بنای روستا بارگاه امامزاده ابراهیم است که تقریبا در مرکز روستا قرار گرفته است.گنبد نقره ای امامزاده و منظره سبز و مه آلود جنگل ه ای اطراف خاطره ای است که به سختی از ذهن مسافران و زائران پاک خواهد شد .

از این امامزاده به عنوان پسر امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) نام برده شده است اما سند دقیقی در خصوص شجره نامه وی در دست نیست و تنها روایت هایی است که در دهان اهالی دهان به دهان گذشته و الان به عنوان تنها اطلاعات قابل استناد است.اما آنچه باور پذیر تر است این است که این امامزاده از نوادگان امام موسی کاظم بوده و احتمالا نسب آن به امامزاده هاشم(در جاده قزوین-رشت) باز میگردد.

 

 

رودخانه امامزاده:

آنچه به زیبایی های این روستا افزوده،جاری بودن رودخانه ای است که از ارتفاعات  کوههای جنگلی وارد روستا شده و بعد از گذشتن از میان روستا آن را به دو قسمت تقسیم میکند.دو سمت رودخانه توسط پلی به هم متصل شده است.

اگر خوش شانس باشید میتوانید در برخی از خانه های چوبی روستا که در جوار رودخانه ایجاد شده اقامت داشته باشید .صدای رودخانه مخصوصا شباهنگام آرامش وصف ناپذیری به شما میدهد.خانه هایی که در کنار رودخانه قرار گرفته اند از یک طرف به خیابان اصلی روستا و از پشت به رودخانه محدود میشوند که معمولا ارتفاع خانه از رودخانه بیشتر از 10 متر است.

 در بالادست روستا هم ریزش آبشار در محل هایی بصورت طبیعی و یا مصنوعی ایجاد آبشارهای زیبایی کرده است.برای رسیدن به این آبشار کافی است مسیر رودخانه را به سمت بالادست رودخانه و حدود 500 متر ادامه دهید.

 

به دلیل بارش های زیاد منطقه،سقف خانه های روستا شیروانی است.ساخت اغلب خانه ها ساده و هنوز رنگ و بوی روستایی دارد.ویلاسازی در این منطقه به نسبت مناطق دیگر توریستی گیلان کمتر است .

این منطقه به دلیل ارتفاع زیاد هوایی معتدل و نزدیک به کوهستانی دارد و  تردد در فصول سرد سال به آن سخت است.

در بازارهای شاهزاده ابراهیم همه چیز پیدا میشود.از مهر و تسبیح و جانماز تا بدلیجات و انواع و اقسام اسباب بازی ها ،صنایع دستی و محلی،انواع انگشتر و زیورآلات.قاب های عکس و همینطور سوغاتی های گیلان نظیر زیتون،ماهی و . . . .

در سالهای گذشته بازارها غنی تر بود.خاطرم هست در سفر سال 75 بازار مملو از صنایع دستی زیبای گیلان و همینطور خوراکی های محلی به عنوان سوغات بود اما اکنون انواع وسایل چینی آن را قبضه کرده.

 

 

 

 

 

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :