يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - یکشنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩٢

 تله سیژ تله کابین تله سی یژ هتل اوسون شیرپلا امامزاده ابراهیم  پس قلعه

دربند  کجاست ؟ یکی از تفرجگاه های زیبای شمال تهران دربند است.اگر قصد کوهنوردی دارید یا  دور از هیاهوی شهر به دنبال تفرجگاهی کنار چشمه هستید و یا چنانچه قصد خوردن غذایی لذیذ بر روی تخت های کنار رودخانه هستید،دربند گزینه مناسبی است.


شمال تهران 5 مسیر کوهپیمایی اصلی دارد:

 

1)داراباد : این مسیر از دارآباد (انتهای اتوبان امام علی) آغاز شده و نهایتا به قله داراباد میرسد.

2)کلکچال: این مسیر  از پارک جمشیدیه شروع شده و نهایتا به قله کلکچال میرسد.

3)دربند: این مسیر از میدان دربند شروع شده و نهایتا به قله توچال ختم میشود.

4)توچال: این مسیر از انتهای خیابان ولنجک شروع شده و نهایتا به قله توچال ختم میشود.

5)درکه: این مسیر هم از درکه(فرحزاد) شروع شده و به ایستگاه پلنگ چال میرسد.

 

نقشه مسیرهای امن کوهنوردی شمال تهران:

 

علاوه بر این 5 مسیر راههای دیگری نیز برای کوهپیمایی در کوههای شمال تهران موجود است و همینطور این پنج مسیر هم در نقاط زیادی توسط راه های فرعی به هم مرتبط میشوند اما استفاده از این راهها مستلزم آشنایی بیشتر شما با منطقه همچنین فنون کوهنوردی است. البته در این مطلب قصد دارم به معرفی منطقه دربند بپردازم.

 

مسیر دسترسی به دربند:

دسترسی به این منطقه بسیار ساده است،برای رسیدن به دربند کافی است خود را به میدان تجریش یا قدس (میدان تجریش با قدس فاصله کمی دارند،میدان قدس اولین سراهی شرق میدان تجریش است که قبلا میدان بود) برسانید و از آنجا هم توسط تاکسی به دربند بروید.از روش های زیر میتوانید به ایستگاه تجریش برسید:

 

مترو:

ایستگاه مترو تجریش در میدان قدس قرار دارد، این ایستگاه در حال حاضر شمالی ترین ایستگاه خط 1 مترو تهران است و در ایستگاه های «دروازه دولت » و «امام خمینی» با خطوط 4 و 3 مترو تلاقی دارد.

 

اتوبوس های تندرو (BRT) :

ایستگاه BRT تجریش نیز آخرین ایستگاه خط 7 اتوبوسهای تندرو است که از میدان راه آهن و از مسیر خیابان ولیعصر به میدان تجریش میرسد.

خودروی شخصی:

برای رسیدن به دربند توسط خودروی شخصی نیز کافی است وارد خیابان دکتر شریعتی شوید که متنهی الیه این خیابان به میدان قدس میرسد.اگر از میدان قدس وارد خیابان دربند شوید و به میدان دربند و  نهایتا میدان سربند (کوهنوردان) میرسید.فقط فراموش نکنید که برای پیدا کردن جای پارک مناسب باید خیلی سحر خیز باشید و گرنه مجبور میشوید که خودروی خود را به سختی و با فاصله خیلی زیاد از محل شروع کوهپیمایی پارک نمایید.

 

تندیس کوهنورد:

معروفترین نماد دربند مجسمه کوهنورد است.این تندیس در سال 1338 در این میان میدان سربند نصب شد اما مجسمه گچی تاب تحمل برف و باران را نداشت و اندکی بعد تخریب شد،3 سال بعد تندیس سیمانی توسط سرهنگ جایگزین تندیس قبلی شد که تا کنون در همان محل پابرجاست و خوشبختانه از لحاظ سلامت وضعیت خوبی هم دارد.

گروهبان امیر شاه قدمی مدل استفاده شده در ساخت این مجسمه است،وی در ورزشهای چتربازی و اسکی هم مهارت داشته و به خاطر نجات سرنشینان هواپیمایی آمریکایی نشان لیاقت از «کندی» رئیس جمهور وقت امریکا گرفته است.امیر شاه قدمی معروف به «شاه بابا» در سال 1391 در سن 82 سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

 

مسیر کوهپیمایی:

 

مسیر کوهپیمایی راههای متعددی دارد که در نقشه زیر میتونید اکثر این راهها را با جزئیات بیشتر مشاهده کنید .

 

تله سیژ:در کنار میدان سربند ایستگاه «تله سیژ» قرار دارد.تله سیژ یا تله سی یژ وسیله ای است مشابه تله کابین که به جای کابین از در آن صندلی دونفره ای  قرار گرفته  است.بلیط استفاده برای تله سیژ برای هر نفر 6000 تومان رفت و برگشت است.هر صندلی تله سیژ ظرفیت 2 نفر را دارد و برای سوار شدن و پیاده شدن از ان باید سرعت عمل داشته باشید.

راهپیمایی میان رستوران های دربند: چنانچه از تله سیژ استفاده نکنید باید مسیر مارپیچ میان انبوه رستوران ها، سفره خانه ها و قهوه خانه های دربند را طی کنید،مسیر  در بعضی جاها شیب تندی دارد و از کنار رودخانه و نهر آب میگذرد.در نقاطی از مسیر هم آب از میان سنگ ها بیرون میزند و راهپیمایی در مسیر خیس را سخت تر میکند.بوی املت و چای در صبح و بوی کباب در ظهر و بوی قلیان در شب همیشه در مسیر به مشام میرسد.

یکی از رستورانهای ابتدای مسیر:

امامزاده ابراهیم:برای شروع کوهنوردی راه دیگری هم  دارید که پیاده روی از مسیر مارپیچ آسفالت کنار تله سیژ و سپس ادامه مسیر از مسیر غربی . پس از طی مسافت 1 کیلومتر   به مسیر فرعی برخورد میکنید ادامه دادن به این مسیر شما را به امامزاده ابراهیم  و در ادامه به ایستگاه 2 تله کابین توچال میرساند و چنانچه مسیر مستقیم را ادامه دهید به دوراهی اوسون میرسید.

 

دوراهی اوسون:پس از طی مسافت تقریبی 3 کیلومتر از میدان کوهنوردان به پل فلزی برخورد میکنید که با ارتفاع زیادی از روی رودخانه قرار گرفته .در زیر این پل فلزی پل چوبی دیگری قرار گرفته و در روبرو تابلوی «گذر آقا مهدی » رو میبینید.بعد از این پل مسیر به دو شاخه تبدیل میشه و ادامه هر دو مسیر بعد از طی مسافت کوتاهی در دوراهی اوسون به هم میرسند.در این دوراهی تابلویی قرار گرفته که روی آن واژه «آبشار دوقلو» درج شده . در اینجا دره ای قرار دارد که در کنار رودخانه میتونه محل خوبی برای اسکان نیمروزی باشه.درختان بلند این دره مانع تابش مستقیم آفتاب شده و هوای مطبوعی رو ایجاد میکنه.ارتفاع تقریبی این محل 2050 متر از سطح دریاست.

 

 

 

پناهگاه شیر پلا:در دوراهی اوسون تابلویی مشاهده میشود که نام آبشار دوقلو بر روی آن نقش بسته ، با گذشتن از این تابلو به تابلوی دیگری میرسید که در زیر مشاهده میکنید.ادامه این مسیر از سمت راست در مسیری در دامنه کوه و در کنار دره سرسبزی به پایگاه امداد و نجات ،آبشار دوقلو و نهایتا پناهگاه شیرپلا میرسه.با ورود به قسمت انتهایی مسیر و دره شیرپلا ارتفاع مسیر بسیار زیاد شده و دور شدن از مسیر خطرناک است، این قسمت توسط میله و طناب هایی بریا کمک به کوهنوردان مجهز شده است . این پناهگاه در ارتفاع 2700 متری قرار گرفته و فاصله اون تا دوراهی  اوسون حدود 2 کیلومتر است.این پناهگاه که در سال 1342 ساخته شده دارای امکانات رفاهی برای شب مانی است و یکی از بهترین محل های شروع صعود به قله توچال و سایر قله های شمال تهران به شمار میره.شیر پلا در گویش مازندرانی به معنای شیر برنج است .

دره اوسون:ادامه مسیر به سمت چپ از دوراهی اوسون کمتر از یک کیلومتر به دره ای زیبا به نام اوسون میرسه . هتل اوسون  در این محل واقع شده اقامت در یک اتاق دو نفره در این هتل 75000 تومان و اتاق 4 نفره 125000 تومان آب میخوره. طبیعت این منطقه بسیار زیبا و برای اقامت نیمروزی خیلی مناسبه.با ادامه مسیر از این محل به سمت شمال و شمال شرق میتوان از مسیر فرعی اما راحت تر به پناهگاه شیر پلا رسید.همچنین ادامه مسیر به سمت شمال و شمال غرب به ایستگاه 5 توچال میرسد.

 

 

 پانوراما از چشم اندازی از مسیر:

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :