يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - چهارشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩٠

داماش کجاست شاید همه با تیم فوتبال داماش گیلان آشنا باشید اما باید بدونید که اسم این تیم از یه روستای بسیار زیبا در استان گیلان گرفته شده.روستایی در نقطه ای بکر و دور از دسترس که میزبانی آب معدنی گوارا و گل نایاب سوسن چلچراغ را دارد.


این روستا در منطقه ای کوهستانی و در رشته کوههای البرز واقع شده.این روستا 2 راه دسترسی دارد که دومیش رو برای راه برگشت و آخر مطلب توضیح میدم اولین راه در مسیر قزوین به رشت و در شهر لوشان فرعی به سمت شرق که وارد کوههای البرز میشود اگر این مسیر را حدود 35 کیلومتر ادامه دهیم به شهر جیرنده میرسیم این شهر 10 کیلومتر قبل از روستای داماش واقع شده و شیب بسیار زیادی دارد،اگه خواستید میتونید از پمپ بنزین جیرنده استفاده کنید،حدفاصل بین لوشان و جیرنده راه آسفالت و کوهستانی دارد،پیچ و خم های راه خیلی زیاد نیست اما آسفالت راه در خیلی از جاها چین خوردگی داره و در چند نقطه هم ناگهان به راه خاکی پر از چاله چوله تبدیل میشه،موقع رانندگی فریب آسفالت خوب بعضی مناطق رو نخوردید چون ناگهان به چاله چوله برخورد میکنید و ممکنه جلوبندیتون تعطیل بشه.

توی مسیر امامزاده باصفایی هست که محل دفن سه امامزاده (محمد حنفیه پسر و نوه اش) است که بد نیست توی مسیر بهش یه سری هم بزنید. میگن که هرکی جلو پله های امامزاده دراز بکشه به سمت بالا و پایین غلط میخوره حتی CD غلطیدن هم کنار امامزاده فروش میره که من دیدم به نظر خرافات  میاد اما قضاوت با خودتونه.

به مجرد خروج از روستای جیرنده راه فرعی سمت چپ جاده به سمت داماش میره،از اینجا به بعد جاده ناهموار تر میشه و اکثر مسیر خاکیه،ما که موقع رفتن دقیقا تو همین راه به مه غلیظ برخورد کردیم و جاده هم ناآشنا بود،مه به قدری غلیظ بود که بیشتر از 3 الی 4 متر رو نمیتونستی ببینی.

توی این مسیر چند تا قهوه خونه و اقامتگاه هست،ورودی روستا یه دوراهیه که راه مستقیم به کارخانه داماش میرسه و راه سمت راست به روستا ختم میشه

 

میگن که صاحب کارخونه در قبال اجازه احداث اون به اهالی روستا قول سرمایه گذاری برای پیشرفت و توسعه داده که نمونه اون لوله کشی آب آشامیدنی روستاست.

قبل از احداث کارخونه داماش چشمه آب زیادی داشته اما الان بخش عمده ای از آب به کارخونه پمپاژ میشه.

آب چشمه از طریق چند تا لوله پلاستیکی توی یه حوض سیمانی میریزه.واقعا آب شفاف و باحالیه مخصوصا اینکه واقعا سرده،توی تابستون وقتی که شیشه ای رو از آب اون پر میکنه شیشه آب رو بخار میگیره.

توی روستا اهالی خونه و اتاق برای اقامت اجاره میدن که قیمت اونها بسته به تعداد شما و زمان مسافرت بین 10 الی 50 هزار تومان متغیره.بعضی از اهالی گاوداری میکنند و میتونید ازشون شیر،ماست ئ کره محلی خریداری کنید(قیمت شیر کیلویی1000 ماست1000 و کره 15000 سال 90) که پیشنهادمیکنم حالا که تا اونجا رفتید اینهارو از دست ندید.

 

فقط مواظب باشید که اگه شیر میخرید حتما اون رو بجوشونید.

اما بزرگترین جاذبه روستای داماش گل منحصر به فردیه به نام "سوسن چلچراغ".این گل که توسط یه دانشمند فرانسوی 36 سال پیش کشف شد بر روی کره زمین تنها در این مکان رشد میکنه (البته میگن که توی باکوی آذربایجان هم منطقه ای هست که این گل توش پیدا میشه)و فصل رویش اون هم اواخر بهار  و اوایل تابستونه.

پس از معرفی این گل به ایرانیان، در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و طی این سالها رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت 4 هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.قامت این گل حدود یک متر است و از آنجا که گلهای آن به طرز خاصی به پایین برگشته اند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است. گل ملی سوسن چلچراغ، تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

برای برگشت میتونید از راه دوم حرکت کنید.مخصوصا برای اونهایی که قصد مسافرت به شمال رو دارن و میخوان تو مسیر به داماش هم سر بزنن،برای برگشت از مسیر دیگه ای که اون هم مثل مسیر جیرنده به داماشه باید به شهر بره سر برید،شهر بره سر رو با پره سر انزلی اشتباه نگیرید.شهرها و آبادیهای این منطقه اکثرا توین زلزله سال 69 ویران شدن و کلی از مردم این منطقه هم از بین رفتن.شهر بره سر هم بعد از زلزله مجددا در منطقه ای نزدیک شهر قبلی بازسازی شد.مسیر شهر بره سر تا شهر رستم آباد در حدود 35 کیلومتره که شیب زیادی داره اما آسفالت خوبی داره.

 

مشخصات:

موقعیت :‌ایران،استان گیلان،شهرستان رودبار،بخش عمارلو

مختصات جفرافیایی:49 48 31شرقی     و       36 45 20 شمالی

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :