يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - چهارشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩٠

داماش کجاست شاید همه با تیم فوتبال داماش گیلان آشنا باشید اما باید بدونید که اسم این تیم از یه روستای بسیار زیبا در استان گیلان گرفته شده.روستایی در نقطه ای بکر و دور از دسترس که میزبانی آب معدنی گوارا و گل نایاب سوسن چلچراغ را دارد.


چگونه به داماش برویم :

برای دسترسی به این روستا دو راه اصلی وجود دارد که میتوانید از یک مسیر برای رفتن و مسیر دیگر برای برگشتن استفاده کنید که از زیبایی های مسیر هم لذت کافی ببرید:

مسیر اول (شهر لوشان):

شهر لوشان در جاده قزوین-رشت قرار دارد جاده ای آسفالت و فرعی در شهر لوشان به سمت جیرنده را طی نمایید . اگر این مسیر را حدود 35 کیلومتر ادامه دهی به شهر جیرنده میرسید این شهر 10 کیلومتر قبل از روستای داماش واقع شده و شیب بسیار زیادی دارد،اگه خواستید میتونید از پمپ بنزین جیرنده استفاده کنید.

حدفاصل بین لوشان و جیرنده راه آسفالت و کوهستانی دارد،پیچ و خم های راه خیلی زیاد نیست اما آسفالت راه در خیلی از جاها چین خوردگی داره و در چند نقطه هم ناگهان به راه خاکی پر از چاله تبدیل میشه،موقع رانندگی فریب آسفالت خوب بعضی مناطق رو نخوردید.

توی مسیر امامزاده باصفایی هست که محل دفن سه امامزاده (محمد حنفیه پسر و نوه اش) است که بد نیست توی مسیر بهش یه سری هم بزنید.این امامزاده از این جهت معروف شده که نقل است برای به حاجت رسیدن باید در حیاط امامزاده قل خورد و روایتهایی شبیه این که فیلم آن نیز در همین امامزاده به فروش میرسد.از این رو به امامزاده قلقلی هم معروف است . اماگذشته از این حرف ها محل باصفا و زیبایی برای توقف است. به مجرد خروج از روستای جیرنده به یک دوراهی میرسید که راه فرعی سمت چپ جاده به سمت داماش میره،از اینجا به بعد جاده ناهموار تر میشه و اکثر مسیر خاکیه،ما که موقع رفتن دقیقا تو همین راه به مه غلیظ برخورد کردیم و جاده هم ناآشنا بود،مه به قدری غلیظ بود که بیشتر از 3 الی 4 متر رو نمیتونستی ببینی.

 

مسیر دوم (رستم آباد):

شهر رستم آباد هم یکی از شهرهای مسیر قزوین به رشت است . برای رسیدن به روستای داماش باید از این شهر وارد جاده بره سر شوید (این شهر را با شهر پره سر در نزدیکی انزلی اشتباه نگیرید) .شهرها و آبادیهای این منطقه اکثرا توین زلزله سال 69 ویران شدن و کلی از مردم این منطقه هم از بین رفتن.شهر بره سر هم بعد از زلزله تخریب شد که شهر جدید در منطقه ای نزدیک شهر قبلی بازسازی شد.مسیر رستم آباد تا بره سرحدود 40کیلومتره که شیب زیادی داره اما آسفالت خوبی داره.

از شهر بره سر نیز با طی کردن مسیری 10 کیلومتری به داماش میرسید.

 

 

توی این مسیر چند تا قهوه خانه و اقامتگاه هست،ورودی روستا یه دوراهیه که راه مستقیم به کارخانه داماش میرسه و راه سمت راست به روستا ختم میشه.

 

اهالی نقل میکردند که صاحب کارخانه در قبال اجازه احداث اون به اهالی روستا قول سرمایه گذاری برای پیشرفت و توسعه داده که نمونه اون لوله کشی آب آشامیدنی روستاست.

قبل از احداث کارخانه داماش چشمه آب زیادی داشته اما الان بخش عمده ای از آب به کارخونه پمپاژ میشه.

آب چشمه از طریق چند تا لوله پلاستیکی توی یه حوض سیمانی میریزه.واقعا آب شفاف خنک و گواراییه.

 

توی روستا اهالی خانه و اتاق برای اقامت اجاره میدن که قیمت اونها بسته به تعداد شما و زمان مسافرت بین 10 الی 50 هزار تومان متغیره.بعضی از اهالی گاوداری میکنند و میتونید ازشون شیر،ماست ئ کره محلی خریداری کنید(قیمت شیر کیلویی1000 ماست1000 و کره 15000 سال 90) که پیشنهادمیکنم حالا که تا اونجا رفتید اینهارو از دست ندید.

 

فقط مواظب باشید که اگه شیر میخرید حتما اون رو بجوشونید.

اما بزرگترین جاذبه روستای داماش گل منحصر به فردیه به نام "سوسن چلچراغ".این گل که توسط یه دانشمند فرانسوی 36 سال پیش کشف شد بر روی کره زمین تنها در این مکان رشد میکنه (البته میگن که توی باکوی آذربایجان هم منطقه ای هست که این گل توش پیدا میشه)و فصل رویش اون هم اواخر بهار  و اوایل تابستونه.

پس از معرفی این گل به ایرانیان، در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید و طی این سالها رویشگاه سوسن چلچراغ در روستای داماش به مساحت 4 هکتار تحت حفاظت قرار گرفته است.قامت این گل حدود یک متر است و از آنجا که گلهای آن به طرز خاصی به پایین برگشته اند نام سوسن چلچراغی به خود گرفته است. گل ملی سوسن چلچراغ، تنها گلی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

منطقه زیبای شاهزاده ابراهیم در90 کیلومتری شهر رستم آباد قرارگرفته که اطلاعات و عکس های این منطقه را میتوانید در همین وبلاگ مطالعه کنید . 

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :