یک بطری پلاستیکی برای بازیافت در خاک به 500 سال زمان نیاز دارد ........................ سرزمین مقدس ایران را پاک نگاه داریم ........................ ایران زیباست،کافی است اهل سفر باشیم ........................ قبل از سفر در طبیعت ، برنامه و مسیر سفر خود را به دیگران اطلاع دهید ........................ برای تهیه یک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع میشود ........................ تجربیات سفر خود را برای دیگران بازگو کنید ........................ هنگام سفر با اتومبیل در فصول سرد ، زنجیر چرخ را فراموش نکنید ........................ نوروز 1395 خورشیدی بر همه ایرانیان خجسته باد ........................
نگارنده: رویا فصاحت - سه‌شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۳

سراب گیانکجاست  ؟ سراب گیان نام چشمه ای پر آب در نزدیکی نهاوند است که به یکی از زیباترین تفرجگاههای استان همدان تبدیل شده است.واژه گیان واژه ای کردی و به معنای جان است.آب سراب از چشمه ای زیر کوه بیرون میاید و آبشار زیبایی نیز دارد.


مسیر دسترسی :

سراب گیان در فاصله 20 کیلومتری شهر نهاوند قرار گرفته است.از میدان عارف شهر نهاوند وارد جاده دهنو شوید و پس از طی 15 کیلومتر و گذشتن از دهنو و حسین آباد به شهر گیان میرسید البته از کنار شهر گیان مسیر را ادامه میدهید و پس از طی 5 کیلومتر دیگر به سراب گیان میرسید.کل مسیر 20 کیلومتری آسفالت بوده و 5 کیلومتر آخر طبیعت زیبا و سبزی دارد.

جاده سراب گیان جاده زیبایی است،وقتی از کنار گیان وارد جاده میشوید طبیعت تماما سبز میشود.بعضی از مسافران همین جاده را برای اقامت و استفاده از طبیعت آن انتخاب میکنند.درختان دوطف جاده به نحوی است که بیننده را به یاد جاده های سرسبز و پیچ در پیچ گیلان و مازندران می اندازد.

 

 

 دو طرف رودخانه درختهای بلندی وجود دارد که کل محوطه در طول روز سایه میباشد.

در پایین دست رودخانه تختهایی هم وجود دارد که زیبا طراحی شده بعضی از آنها وسط آب قرار گرفته است.

 

این سراب از جنوب به کوههای گرین و از غرب به روستاهای مظفرآباد و میهن آباد میرسد.تپه باستانی گیان نیز در 2 کیلومتری این سراب واقع شده است.در مسیر این سراب جنگل طبیعی به وسعت بیش از 100 کیلومتر وجود دارد که شامل: بلوط چنار گردو زالزالک بید گلابی مو و...میباشد.

سراب گیان در فاصله کمی از «سراب گاماسیاب» قرار دارد.

 

 

 در بعضی از نقاط کنار رودخانه هم آلاچیق هایی برای مسافران ساخته شده است.

شهرداری گیان مبلغ 3000 تومان ورودی از هر ماشین دریافت میکند. جالب است که نه پارکینگ برای ماشینها دارد و نه سرویسهای بهداشتی تمیز.

 

عکسی از سرچشمه:

 

 

آبشار زیبای سراب:

 

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :