يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - جمعه ٢۸ امرداد ۱۳٩٠

غار علیصدر کجاست چنانچه تا به حال به دیدن این غار نرفته اید پیشنهاد میکنم حتما یه سری به بزرگترین غار آبی جهان بزنید . این غار شگفت انگیز در مجاورت روستای علیصدر و در استان همدان قرار گرفته و مسیر بسیار طولانی و دالان هایی پیچ در پیچ دارد . 


چگونه به غار علیصدر برویم :

غار علیصدر در نزدیکی روستایی به همین نام و در فاصله 65 کیلومتری شهر همدان قرار گرفته است . برای رسیدن به این غار از شهر همدان وارد جاده بیجار شوید. چنانچه این جاده را حدود 50 کیلومتر طی کنید به روستای "گل تپه" میرسید.

در این نقطه باید وارد راه فرعی سمت راست جاده به سمت روستای علیصدر شوید . فاصله گل تپه تا علیصدر حدود 15 کیلومتر است. 

چنانچه از تهران به سمت این غار میروید الزامی به رفتن به شهر همدان نیست و کافی است به شهر کبودرآهنگ که در 55 کیلومتری همدان است بروید و از آنجا راهی علیصدر بشوید . 

ورودی غار در نزدیکی روستا قرار گرفته است . بهای ورودی به غار علیصدر درسال 88 شش هزار تومان و در سال 93 پانزده هزار تومان بود . 

این غار از سالهای بسیار دور توسط اهالی روستا کشف شده بود اما از سال 42 شمسی گروهی از اعضای هیئت کوهنوردی همدان وارد غار شدند و مسیرهایی از آن را پیمودند . دهانه غار که بسیار باریک بود برای ورود گردشگران عریض شد و هم اکنون امکانات نسبتا خوبی در غار وجود دارد . 

در دهانه ورودی غار سالن انتظار بزرگی ساخته شده است . از این سالن انتظار وارد دالان طولانی میشوید که شما را به محل سوار شدن قایق ها میبرد . 

قایق سواری در غار:

غار علیصدر از معدود غار های جهان است که در آن امکانات قایق سواری آن هم در مسیری طولانی وجود دارد . هر مجموعه قایق شامل یک قایق پدالی است که راهنما در آن مینشیند و توضیحاتی درخصوص نحوه ایجاد غار علیصدر و همچنین معرفی قندیل ها و سنگ های معروف  آن ارائه میکند . چند قایق پلاستیکی نیز به این قایل وصل شده اند که بازدید کنندگان در آن مینشینند . 

سراسر مسیر غار پر  از طاقدیس ها و ناودیس هایی با قدمت چند میلیون سال است.آب موجود در غار راکد ولی بسیار شفاف است که میتوان به راحتی سنگ های عمق آن را مشاهده کرد اما قابل آشامیدن نیست و در عمیق ترین نقطه عمق آن به 14 متر میرسد . 

در این غار به دلایلی از جمله این که هیچ منفذ نوری ندارد هیچ جانوری زندگی نمیکند . همچنین دمای داخلی آن درطول مدت سال درحدود 14 درجه سانتیگراد ثابت است . از سال 93 نیز مجتمع های اقامتی در نزدیکی غار و به شکل کانکس های اسکان راه اندازی شد . از دیگر امکانات این غار ، سرویس های بهداشتی ، استقرار نیروی انتظامی ، نمازخانه ، رستوران ، شهربازی و مراکز فروش صنایع دستی اصفهان است . 

 

 

 

علیصدر،غار زنده:

ازویژگی های غار علیصدر زنده بودن آن است به این معنی که هنوز با چکیدن قطره های آب طاقدیس ها وناودیس های آن رشد میکنند . لمس این سنگ ها باعث مرگ آنها میشودکه باید از دست زدن به آنها پرهیز کنیم . اینها توضیحاتی است که راهنما به ما ارائه داد . 

قندیل بزرگ:

بعد از اینکه مسیر طولانی را با قایق طی کردید باید از قایق پیاده شوید و بقیه راه را پیاده ادامه بدید.بعد از طی مسافتی و در انتهای مسیر بهیکی از زیباترین قندیل ها و  شاهکارهای طبیعت میرسید ، قندیل بزرگ . این قندیل که طی چند میلیارد سال بوجود آمده یکی از زیباترین بخش های غاره که برای رسیدن به آن باید 118 پله بالا بروید . 

.

بعد از دیدن قندیل بزرگ باید مسیر برگشت که عموما با مسیر رفت مشترکه رو ادامه بدید.البته ناگفته نماند که مسیری که توضیح داده شد تنها بخشی از غار است که دیدن مابقی مسیر ها  برای گردشگران عادی امکان پذیر نیست  . البته همین مسیر رفت و برگشت حدودا 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد . میگویند طول مسیر کشف شده در این غار  حدود 12 کیلومتر است . 

سنگ ها ،قندیل ها،استالاکتیت ها و استالاکمیت ها طی میلیون ها سال به اشکال زیبایی در  آمدند  که در بعضی از جاها به اسم هایی نظیر خوشه انگور،تمساح،الله،ماکارونی،خلیج فارس،عقاب،مرغ و . . . . . نامگذاری شده اند .

میتوانید در برنامه بازدیدتان از این غار ، از دیدنیهای دیگر استان همدان نظیر سراب گاماسیاب و سراب گیان درنزدیکی نهاوند دیدن کنید . همچنین غار کتله خور در استان زنجان نیز فاصله زیادی با این غار ندارد . گفته میشود که مسیر های این دو غار نهایتا به یکدیگر منتهی میشوند .  

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :