يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - جمعه ٢۸ امرداد ۱۳٩٠

غار علیصدر کجاست اگر تا به حال به دیدن این غار نرفتید پیشنهاد میکنم حتما یه سری به بزرگترین غار آبی جهان بزنید,این غار شگفت انگیز در مجاورت روستای علیصدر قرار گرفته و مسیر بسیار طولانی و دالان های پیچ در پیچ بسیاری داره.


برای رسیدن به روستای علیصدر میبایستی از روستای گل تپه عبور کنید و این روستا در فاصله تقریبی 60کیلومتری همدان قرار گرفته،اگه از تهران قصد رفتن به غار علیصدر دارید چه از مسیر ساوه و چه از مسیر قزوین پس از قرارگرفتن در جاده همدان میتوانید از شهر کبودرآهنگ به  سمت روستان گل تپه برید.شهر کبودرآهنگ همون شهریه که پایگاه هوایی نوژه توشه.

بعد از رسیدن به روستان گل تپه مسیر روستای علیصدر را دنبال کنید تا پس از طی 10 کیلومتر به روستای علیصدر برسید.

قبل از ورودی روستا محوطه بزرگی وجود داره که در گوشه ای از اون باجه فروش بلیط قرار داره . آخرین باری که من به غار رفتم سال 88 بود که اون موقع بلیط ورودی برای هر نفر 6000تومان بود . اما به نظر من ارزشش رو داره در ضمن محوطه سازی داخل قار و قایقرانی اون چیزیه که ما کمتر توی آثار دیدنی و باستانی کشورمون میبینیم.

 

قبل از ورود به غار وارد سالن انتظار میشوید که بر اساس ترافیک داخل غار ممکنه که کمی اونجا معطل بشید.تو این فاصله میتونید برید دستشویی چون داخل غار تا اونجایی که یادمه سرویس بهداشتی نداره و مسیر رفت و برگشت شما ممکنه 2الی3 ساعت طول بکشه.

یکی ازخصوصیت های جالب غار اینه که  دمای اون در تمام فصول تقریبا ثابته(در حدود 12 درجه بالای صفر).یعنی اگه توی دمای 40 درجه تابستون برید توی غار دمای اون انقدرر خنکه.

 

قایق سواری در غار:

با ورود به غار بعد از طی مسیر کوتاهی به شروع تالاب غار میرسید که برای ادامه باید از قایقهای تعبیه شده استفاده نمایید.در واقع هر مجموعه قایق تشکیل شده از یه قایق پدالی که حدود 3 الی 4 قایق پلاستیکی رو همراه خودش میکشه.راننده قایق پدالی در واقع راهنمای اون کاروانه و معمولا یک نفر داوطلب جهت پدال زدن کنارش میشینه و کمکش میکنه.راهنما در طول مسیر توضیحاتی رو در مورد ویژگی های غار میگه .مسیر غار سراسر پر شده از طاقدیس ها و ناودیس هایی با قدمت چند میلیون سال.آب موجود در غار راکد وئ بسیار شفافه اما قابل آشامیدن نیست و در عمیق ترین نقطه عمق اون به 8متر هم میرسه.

 

 

علیصدر:غار زنده:

یکی دیگه از ویژگی های این غار اینه که هنوز زندست,به این معنی که هنوز با چکیدن قطره های آب طاقدیس های اون دارن رشد میکنن.پس یه لطفی بکیند که تحت هیچ شرایطی حتی برای یک لحظه به اونها دست نزنید چون این کار باعث میشه که رشد اونها که  میلیونها سال ادامه داشته متوقف بشه.

قندیل بزرگ:

بعد از اینکه مسیر طولانی رو با قایق طی کردید باید از قایق پیاده بشید و بقیه راه رو ادامه بدید.بعد از طی مسافتی ه انتهای مسیر و قرار گرفتن یکی از شاهکارهای طبیعت میرسید قندیل بزرگ,این قندیل که طی چند میلیارد سال بوجود اومده یکی از زیباترین بخش های غاره که برای رسیدن به اون باید 118 پله بالا برید

.

بعد از دیدن قندیل بزرگ باید مسیر برگشت که عموما با مسیر رفت مشترکه رو ادامه بدید.البته ناگفته نمونه که مسیری که براتون تعریف کردم تنها بخشی از غاره که دیدن مابقی اون برای بیننده ها امکان پذیر نیست اما همین مسیر هم شمارو چند ساعت شگفت زده خواهد کرد.

سنگ ها ،قندیل ها،استالاکتیت ها و استالاکمیت ها به اشکال زیبایی در  اومدن  که در بعض از جاها به همین اسم ها نامگذاریی شدن که  بعض از اونها به این شرحه:

خوشه انگور،تمساح،الله،ماکارونی،خلیج فارس،عقاب،مرغ و . . . . .

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :