يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - چهارشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۳

طاق بستان کجاست ؟ اینجا طاق بستان است جایی که پادشاهان ساسانی دستور حجاری شکوه و عظمت ایران را بر روی کوه ها داده اند. یکی از زیباترین آثار به جا مانده از دوران کهن تمدن ایران زمین.نقشی از خسرو پرویز و شاهپور.طاق بستان جایی است که کرمانشاهیان و ایرانیان به داشتن آن میبالند.


 مسیر دسترسی:

دسترسی به طاق بستان ساده است.کافی است وارد شهر کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه شده و از اولین نفر نشانی طاق بستان را بگیرید.خیابان طاق بستان در مجاورت پارک طاق بستان و در دامنه کوه طاق بستان.

طاق بستان در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارد.

نام این مجموعه در حقیقت طاق وسان است که در زبان محلی به معنای طاقی از سنگ است.نمای این سنگنوشته ها به سمت جنوب است.کوههای منطقه شباهت زیادی به کوههای بیستون دارد.

طاق بستان شامل 3 سنگنوشته (سنگتراش) است و با توجه به قرارگرفتن دو سنگنوشته در طاقی بزرک (و شاید دلایلی دیگر) تا حد قابل قبولی سالم مانده است.و با توجه به اینکه هم اکنون در حریم شهر کرمانشاه قرار گرفته است بازدید های زیادی از آن در طول سال انجام میگیرد.این سنگنوشته ها شامل سه بخش است.

طاق بزرگ :  تاجگذاری خسرو پرویز

طاق کوچک : تاجگذاری شاهپور دوم و سوم

نقش اردشیر دوم : تاجگذاری اردشیر دوم

 

اگر طاق بستان را از سمت چپ (غرب) نظاره کنید اولین اثر مربوط به تاج گذاری خسرو پرویز پادشاه نامدار دوران ساسانیان است.این طاق که 12 متر ارتفاع دارد در بالا شامل نقش خسرو پرویز در میان فروهر و آناهیتا است .

در پایین هم نقش یک سرباز ساسانی زره پوش و نیزه به دست دیده میشود که منتسب به خسرو پرویز هم میباشد.در اطراف طاق نیز نقش فرشتگان تراشیده شده است.

                                 نمایی از طاق بزرگ:

 اثر بعدی که در میان آثار دیگر قرار گرفته به طاق کوچک معروف است.شکل کلی طاق مشابه طاق بزرگ ولی ارتفاع آن تقریبا نصف طاق کوچک است.در این طاق نقش شاهپور دوم و سوم ،دهمین و دوازدهمین پادشاه ساسانیان نقش بسته است.

این دو نقش شبیه هم تراشیده شده و تنها در چهره و مدل ریش کمی با هم تفاوت دارند.

       نمایی از طاق کوچک:

 در شرقی ترین محل نیز نقش تاجگذاری اردشیر دوم قرار دارد.این سنگتراش بر خلاف طاق بزرگ و کوچک فاقد طاق است.در طرفین اردشیر نیز اهورامزدا و زرتشت قرار دارند.

نکته جالب این نقش این است که در زیر پای اردشیر دوم تصویر یکی از پادشاهان روم (ژولیان) قرار گرفته است که به نوعی تحقیر رومیان به حساب می آید.

       نقش تاجگذاری اردشیر دوم:

طاق بستان یکی از آثار ارزشمند دوران ساسانیان است که اطلاعات مهمی از قرن سوم میلادی را در بر دارد.در نقش های آن سعی شده است شکوه و عظمت پادشاهان دوران ساسانیان را نمایش دهد و همچنین نقش ها تداعی کننده آن است که پادشاهان دارای فر ایزدی بوده و پادشاهی خود را از خداوند گرفته اند.

در میان این سنگنوشته ها اطلاعات ارزشمندی از پوشش،آیین و همچنین اهمیت موسیقی در آن زمان به چشم میخورد.در محوطه طاق بستان نیز دریاچه ای از چشمه ای طبیعی که در زیر نقش ها قرار داشته است ایجاد شده است و در مجموع محوطه طاق بستان محوطه زیبا و چشمگیری است.

************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :