یک بطری پلاستیکی برای بازیافت در خاک به 500 سال زمان نیاز دارد ........................ سرزمین مقدس ایران را پاک نگاه داریم ........................ ایران زیباست،کافی است اهل سفر باشیم ........................ قبل از سفر در طبیعت ، برنامه و مسیر سفر خود را به دیگران اطلاع دهید ........................ برای تهیه یک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع میشود ........................ تجربیات سفر خود را برای دیگران بازگو کنید ........................ هنگام سفر با اتومبیل در فصول سرد ، زنجیر چرخ را فراموش نکنید ........................ نوروز 1395 خورشیدی بر همه ایرانیان خجسته باد ........................
نگارنده: رویا فصاحت - چهارشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۳

غار قوری قلعه کجاست  غار قوری قلعه یکی از زیباترین غارهای آبی جهان واقع در استان کرمانشاه شهرستان روانسر است. این غار که تا کنون 2/5 کیلومتر از آن مورد شناسایی قرار گرفته است در مجاورت روستای زیبایی قوری قلعه واقع شده است.

 


مسیر دسترسی :

 جهت دسترسی به این غار از شهر کرمانشاه به سمت پاوه حرکت میکنیم و پس از گذشتن از شهر روانسر به روستای قوری قلعه و غار قوری قلعه میرسیم.روستای قوری قلعه در سمت چپ جاده و غار در سمت راست جاده قرار دارد.کل مسیر دسترسی آسفالت است.

این غار در دامنه جنوبی کوه شاهو شاخه ای از رشته کوهای زاگرس و در 87 کیلومتری کرمانشاه و 25 کیلومتری پاوه و 25 کیلومتری روانسر قرار دارد.

این غار 65 میلیون سال قدمت دارد. علت نامگذاری آن نیز قرار گرفتن آن در کنار روستای قوری قلعه میباشد. و معنای آن قلعه گلی ست. این غار مربوط به دوران دوم زمین شناسی یعنی مزوزوئیک است.اشیا یافت شده در بخش ابتدایی 30 قطعه بوده و مربوط به اواخر دوران ساسانیان میباشد.

 

 

این غار در سالهای 1336و 45 و 64توسط سه گروه آمریکایی انگلیسی و فرانسوی تا عمق 450 متری مورد شناسایی قرار گرفته است.و در سال 68 غارنوردان کرمانشاهی به سرپرستی آقای ایزدی تا عمق 3140متری غار را شناسایی نمودند. از سال 74 عملیات اجرایی و ساخت و ساز آن شروع شد و تابستان 78برای بازدید عموم راه اندازی شد.450 متر قابل دسترسی شامل تالار مریم و تالار کوهان شتر هم اکنون آماده بازدید میباشد.

 

دمای داخل غار 11 درجه و رطوبت نسبی آن 89.5درصد میباشد.آب کم عمقی نیز در مسیر وجود دارد که نرده کشی شده است و مسیر را پیاده باید طی کرد.(مانند غار علیصدر نیست)این غار در سال 80 بعنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

ابتدای فاز دوم غار با تونل آبی برزخ واقع در مسیر 500 متری غار که عبور از آن با امکانات لازم میسر است که طرح شناسایی انجام شده و در آینده تنها با تونل شیشه ای میتوان مسیر برزخ را از حالت صعب العبوردرآورد.تالار بلور دارای حوضچه زیبا با ساختاری اعجاب انگیز و قندیلهای گوش فیلی صدادار در فاصله 1000 متری قرار دارد.

 

 

تالار عروس در فاصله 1500 متری غار با چهار طبقه مجزا و شفاف و کریستالی وجود دارد.در فاصله 2600 متری غار چهار آبشار به ارتفاعات 3.6.8.12متری قرار دارد.انتهای غار تاکنون مورد شناسایی قرار نگرفته است و طول حجمی غار را 13 کیلومتر تخمین زده اند.

 

 

محوطه اطراف غار نیز ساخته شده و شامل مغازه های مواد غذایی و صنایع دستی میباشد.سرویس بهداشتی تمیز نیز وجود دارد.

************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :