يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - چهارشنبه ٦ اسفند ۱۳٩۳

آبشار سنگان کجاست ؟ آبشار زیبای سنگان در نزدیکی روستای سنگان و در 20 کیلومتری شمال غرب تهران قرار گرفته است.طبیعت زیبای سنگان و آبشار یخزده آن در زمستان هر طبیعت گردی را به سمت خود جذب میکند.

آبشار سنگان


 چگونه به آبشار سنگان برویم :

آبشار سنگان در 20 کیلومتری شمال غرب شهر تهران و در انتهای راه فرعی که از جاده امامزاده داوود منشعب میشود قرار گرفته است.

در مجموع برای رسیدن به آبشار از کوهسار تهران 15 کیلومتر با اتومبیل (حدود 10 الی 20دقیقه) و حدود 6 کیلومتر پیاده روی (حدود 2 الی 3/5 ساعت) در پیش خواهید داشت.

نقطه ابتدای مسیر میتواند میدان بهاران کوهسار باشد.برای رسیدن به کوهسار میتوانید بزرگراه آبشناسان را به سمت غرب ادامه داده و به میدان شهران و سپس به کوهسار بروید و یا اینکه از اتوبان همت (حدفاصل خروجی باکری و المپیک) وارد خیابان کوهسار شوید.

از کوهسار وارد جاده امامزاده  داوود شده و پس از طی مسافت حدود 10 کیلومتر و با فاصله کمی بعد از شهر سولقان راه فرعی به سمت سنگان را در سمت چپ جاده دنبال کنید.دقت داشته باشید که این راه فرعی را رد نکنید و توجه به تابلوی روستای سنگان داشته باشید.

مسیر دسترسی به آبشار سنگان از تهران:

نقشه آبشار سنگان

اگر این راه را 3/5 کیلومتر ادامه دهید ابتدا به روستای سنگان پایین،سپس سنگان بالا و سپس امامزاده قاسم میرسید.به فاصله کمی از امامزاده قاسم در روزهای تعطیل جاده برای اهالی غیر بومی مسدود است و باید بقیه مسیر را که راه خاکی است پیاده طی نمایید.میتوانید اتومبیل خود را نزدیکی امامزاده قاسم پارک نمایید.

مسیر سنگان

 

مسیر سنگان

بعد از 1/5 کیلومتر پیاده روی از سمت چپ جاده تغییر مسیر داده و  وارد سرازیری شده و از روی پل عبور نمایید .از این محل مسیر اصلی کوهپیمایی به سمت آبشار آغاز میشود که برای رسیدن به آبشار دو مسیر را میتوانید انتخاب کنید.

مسیر سمت راست که مسیری خاکی و ماشین رو است و شیب متوسطی دارد و راهپیمایی در آن بسیار ساده تر است اما این مسیر کمی طولانی بوده و همچنین خشک و بدون درخت است و در آفتاب شدید کمی طاقت فرسا است.

نمایی از مسیر کوهپیمایی از نزدیکی آبشار (راه ماشین رو در سمت چپ تصویر مشخص است و راه مالرو از میان درختان میگذرد):

آبشار سنگان

مسیر آبشار سنگان

مسیر بعدی که از میان باغ ها و خانه های اهالی منطقه میگذرد مسیری میانبر بوده اما شیب زیادی دارد.

نهایتا این دو راه در نزدیکی های آبشار به هم میرسند و در ادامه برای رسیدن به آبشار تنها یک راه پر شیب را پیش رو رو خواهید داشت.

نقشه راه ماشین رو و پیاده رو  از روستا به آبشار:

 

طبیعت سنگان:طبیعت منطقه سنگان

روستای سنگان یک روستای کوهستانی و سرسبز است.امامزاده قاسم نیز که کمی بالاتر از سنگان بالا قرار دارد دارای سرویس بهداشتی و تخت و محوطه برای اسکان است.همچنین میتوانید خرده نیازهای خود را از اینجا خریداری کنید.

روستای سنگان مملو از درخت های آلبالو،گیلاس،گردو،شاتوت و . . .  و بوته های تمشک است که بسیاری در مسیر آبشار خودنمایی میکنند.سنگان آب و هوایی بسیار مطبوع و پرطراوت دارد.

درختان آلبالو در مسیر آبشار:

درختان سنگان

مسیر زیبای آبشار:

جاده زیبای سنگان

طبیعت سنگان:

 

ارتفاع 30 متری آبشار و همچنین عمودی بودن سخره های محل ریزش آب سبب شده که قطره های آبشار مستقیما این مسیر را تا زمین طی کنند که اگر زیر آن بایستید سوزش قطرات خنک آب را حس میکنید.این آبشار تقریبا در تمامی فصول آب دارد اما در ماه های فروردین و اردیبهشت شدت آب آن بسیار زیاد و زیبایی آن بیشتر است.

آبشار سنگان

 

آبشار سنگان

 

آبشار سنگان

 اگر در فصول سرد سال به این آبشار بروید و سختی های عبور از منطقه سرد و پر برف سنگان را به جان بخرید با صحنه ای بدیع مواجه میشوید که خستگی راه را از تنتان بیرون میبرد.آب و هوای سرد سنگان و ارتفاع ریزش آب باعث میشود که در زیر آبشار قندیل سفید بزرگی ایجاد شود که چشم هر بیننده ای را خیره میکند.

جالب است بدانید که فاصله مستقیم این آبشار تا «آبشار خور» در استان البرز کمتر از 2 کیلومتر است و میتوانید با یک کوهنوردی فاصله بین این دو آبشار را طی کنید.

 آبشار یخزده سنگان

 

 آبشار سنگان

 

 ************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :