يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - یکشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٤

معبد آناهیتا کجاست؟ معبد آناهیتا یا معبد کنگاور در مرکز شهر کنگاور و در استان کرمانشاه و در میانه راه تاریخی هگمتانه به تیسفون قرار داشته است.معبد آناهیتا یا آرتمیس  که در اقع عبادتگاهی برای پرستش و تقدس آناهیتا الهه آب و باروری است را دومین بنای سنگی ایران بعد از تخت جمشید میدانند.

معبد آناهیتا


چگونه به معبد آناهیتا برویم:

معبد آناهیتا در مرکز شهر کنگاور در استان کرمانشاه قرار دارد . شهر کنگاور میان سه شهر همدان ، نهاوند و کرمانشاه قرار گرفته است.برای رسیدن به کنگاور و معبد آناهیتا میتوانید از سه شهر زیر رهسپار شوید:

از شهر همدان :کافی است از شهر همدان به سمت کرمانشاه حرکت نمایید.پس از حدود یک ساعت به شهر کنگاور میرسید.

از شهر کرمانشاه : از این شهر نیز کافی است به سمت همدان حرکت نمایید و پس از حدود 1/5 ساعت و گذشتن از سه راهی نهاوند ، به کنگاور میرسید.

از نهاوند: از این شهر به سمت کرمانشاه حرکت نموده و بعد از رسیدن به جاده ارتباطی کرمانشاه-همدان مسیر سمت راست به سمت همدان طی نموده تا به کنگاور برسید.

این معبد در مجاورت بلوار اصلی شهر کنگاور (بلوار انقلاب) و حدفاصل خیابانهای دکتر شریعتی و میدان شهید عراقی قرار گرفته است.

نقشه راهنمای دسترسی به معبد آناهیتا (کنگاور):

مسیر معبد آناهیتا

محوطه باقی مانده از این معبد در زمینی مثلثی شکل در مرکز کنونی شهر  کنگاور و در دامنه تپه ای قرار گرفته است.این بنا به معبد کنگاور  و معبد آرتمیس نیز معروف است.ضمنا این معبد در فاصله کمی از «سراب گاماسیاب» و «سراب گیان» نهاوند و «بیستون» کرمانشاه قرار گرفته است که دیدنشان را به شما توصیه میکنم.

آناهیتا کیست ؟

در ایران باستان ، هر  آنچه که بسیار مقدس بود الهه ای داشت . یکی از این مقدسات آب است که حیات ،آبادانی و تمدن ایرانیان به آن وابسته بود.محبوب ترین الهه آب نزد ایرانیان «آناهیتا» یا «ناهید» است. در بندهش آمده است : «او سرچشمه همه آبهای روی زمین است و فره زرتشت برای نگه داری به او سپرده شده است».به جهت اهمیت و ارزش این الهه در ایران معابدی به نام او ساخته شده است که یکی از این معابد  معبد آناهیتا در کنگاور است.

مجسمه آناهیتا (الهه آب و باروری):

از ورودی قدم به داخل محوطه معبد میگذاریم.بلیط ورودی تهیه میکنیم و از مسئول تقاضای کاتالوگ و بروشوری از معبد میکنیم که میگوید «تمام شده است» پس به تابلوی سبز رنگی که کمی جلوتر نصب شده است چشم میدوزیم تا اطلاعاتی از معبد به دست بیاوریم.

معبد آناهیتا

تقریبا همه سنگ ها و ستون ها با حروف لاتین نامگذاری شده اند :

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

ساختمان و محوطه معبد در اصل مربعی شکل بوده است و جالب است بدانید که خانه های زیادی بر روی بخشی از این معبد ساخته شده بود که با تحقیقات باستان شناسی مشخص شد که مابقی بنا در زیر خانه های ساخته شده وجود دارد که بعد از تخریب خانه ها و حفاری های انجام شده شکل تقریبی معبد به دست آمد.

معبد آناهیتا

معماری این معبد از نظر من شباهت زیادی به تخت جمشید دارد . معبد در بلندی تبه قرار گرفته است و برای ورود به معبد باید از یکی از پلکان های دوطرفه وارد معبد شوید. همچنین یک رشته پلکان در شمال شرقی نیز دسترسی به معبد را میسر میسازد . ساختمان معبد به شکل مربع و به ابعاد تقریبی 210 متر است.سقف معبد هم اکنون تخریب شده است اما ستونهای قطور و مستحکم سفید سنگی آن تا حد بسیار زیادی  سالم مانده است . این ستونها 3/5 متر ارتفاع داشته و 130 سانتی متر قطر دارند.

شاید برای من آنچه که در معبد آناهیتا دیدم با آنچه که در ذهنم داشتم خیلی تفاوت میکرد. از این معبد زیبا و شکوهمند هم اکنون تنها ویرانه ای باقی مانده است که بقایای باقی مانده از معبد سنگ ها و ستونهایی هستند که هنوز دست انسان و طبیعت زورشان به آن نرسیده است.البته این معبد از نقطه نظر تاریخی و باستان شناسی ارزشی بی اندازه دارد.به نظر میرسد نگهداری از این اثر نیز هم اکنون به شیوه درستی صورت نمیگیرد و این شاهکار تاریخی در خطر تخریب و سرقت است.

آثار سوراخهایی جهت خرد کردن سنگ های معبد (مشخص نیست  این مته ها در چه زمان و به چه دلیل در سنگها فرو رفته اند!)

 

پایه یک از ستونهای معبد آناهیتا (به نظر میرسد این ستون به دلیل جابجایی غیر اصولی شکسته باشد)

تخریب معبد آناهیتا

سنگهایی که برای ساختن این معبد استفاده شده اند از معدن سنگی به نام «شل مران» که در 2 کیلومتری معبد آناهیتا قرار دارند تراشیده و آورده شده اند که هم اکنون نیز بقایای سنگ ها و ستونهای سفید نیمه تراش و سنگ نمای آن در معدن باقی مانده است.

 

 یکی از ستونهای به جا مانده از معبد کنگاور:معبد آناهیتا

 

تراش هایی بر روی سنگ های معبد:معبد آناهیتا

نقاشی منتسب به فلاندن در سال 1840 از معبد آناهیتا :

معبد آناهیتا

گفته میشود ساخت این معبد مربوط به دوره اشکانیان و یا ساسانیان است و همچون بسیاری از سازه های قدیمی ایران در دوره های تاریخی بعدی مورد مرمت و بازسازی و کاربری های مختلف قرار گرفته است.علائم و کلماتی از دوره ساسانی نیز بر روی سنگ ها حک شده است.

در شمالی غربی این معبد نیز بنای مسجدی به چشم میخورد.

 

************************************************************

 

 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :