يک بطري پلاستيکي براي بازيافت در خاک به 500 سال زمان نياز دارد ........................ سرزمين مقدس ايران را پاک نگاه داريم ........................ ايران زيباست،کافي است اهل سفر باشيم ........................ قبل از سفر در طبيعت ، برنامه و مسير سفر خود را به ديگران اطلاع دهيد ........................ براي تهيه يک تن کاغذ 15 اصله درخت سرسبز و تنومند قطع ميشود ........................ تجربيات سفر خود را براي ديگران بازگو کنيد ........................ هنگام سفر با اتومبيل در فصول سرد ، زنجير چرخ را فراموش نکنيد ........................ نوروز 1395 خورشيدي بر همه ايرانيان خجسته باد ........................
نگارنده: آریو برزن - جمعه ٢٠ فروردین ۱۳٩٥

 باغ موزه مینیاتور  در یک روز و با هزینه اندک میتوانید ایران را بگردید و 13 اثر ثبت شده ایران در یونسکو را از نزدیک ببینید . شاید فکر کنید منظورم دیدن عکس و فیلم است ، نه ، کافی است که باغ موزه مینیاتور ایران بروید تا از نزدیک ماکت زیبای این آثار را ببینید . 


چگونه به باغ موزه مینیاتور تهران برویم :

این باغ موزه در بخشی از پارک تمدن (گلبرگ) و در شرق شهر تهران قرار گرفته است . پارک تمدن بین اتوبان امام علی (دارآباد) و خیابان کرمان و در شمال خیابان جانبازان غربی (گلبرگ غربی) قرار گرفته است . درب ورودی پارک تمدن در خیابان جانبازان (گلبرگ) است . با توجه به ساخت و سازهای کنونی (سال 95) ممکن است برای دسترسی به این پارک کمی گیج شوید اما بهترین راه این است که وارد خیابان جانبازان غربی (گلبرگ غربی) شوید و چنانچه از سمت غرب به شرق حرکت میکنید قبل از تقاطع اتوبان امام علی و در سمت چپ خیابان پارک تمدن راخواهید دید . 

در تصویر زیر میتوانید کروکی مسیر را ببینید:

 

میراث جهانی :

در سال 1972 میلادی برای حفظ و نگهداری آثار فرهنگی ، تاریخی و طبیعی جهان عهدنامه ای بین کشورهای سازمان ملل بسته شد که بر اساس آن این آثار به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت و تمهیداتی برای حفظ آنها در نظر گرفته شد . در همان سال های اول ایران سه اثر خود شامل زیگورات چغازنبیل ، تخت جمشید و میدان شاه (نقش جهان) را در آن ثبت نمود و هم اکنون نیز 19 اثر فرهنگی از ایران در یونسکو ثبت جهانی شده است . 

 

مشخصات باغ مینیاتور :

باغ موزه مینیاتور (یا مینیاتوری) ایران در سال 1392 و در ضلغ غربی پارک گلبرگ (پارک تمدن) ساخته شد و به عنوان اولین (و فکر میکنم تنها) باغ موزه ایران شروع به کار کرد . در این باغ موزه ماکت 13 اثر تاریخی کشورمان که در یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده اند ساخته شده است . مقیاس کوچک شدگی همگی این آثار 1:25 است یعنی ابعاد و اندازه های آن 25 برابر کوچک شده است . 

برای دیدن این ماکت ها نیاز به حدود 1 کیلومتر راهپیمایی از میان مسیر مارپیچ دارید . هر یک از ماکت ها دارای تابلو نام و توضیحات مختصری از هر اثر است . در طراحی هوشمندانه محل قرار گیری هر یک از اثرها هم برگرفته از موقعیت تقریبی آن در کشور است یعنی مثلا شما میدان نقش جهان اصفهان را در مرکز باغ و زیگورات چغازنبیل را در جنوب غرب آن میبینید .

مسیر راهپیمایی از ارگ بم شروع شده و به آسیاب های شوشتر ختم میشود . برای ورود به این باغ موزه باید بلیت 2000 تومانی خریداری کنید و نکته جالبی که در بدو ورود توجه من راجلب کرد اینکه از ورود دوربین های عکاسی حرفه ای (شاید به دلیل جلوگیری از کپی برداری) جلوگیری میشه .

از نظر من ساخت این باغ موزه یکی از بهترین خدماتیه که در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری در ایران انجام شده است . 

 

 در زیر عکس ها و اطلاعات اجمالی هر یک از این ماکت ها را  به ترتیب قرار گیری در باغ موزه مینیاتور مشاهده میکنید. 


 ارگ تاریخی بم :

اولین اثری که در این باغ موزه میبینید ارگ بم کرمان است . ساخت شباهت زیاد این ماکت با ارگ اصلی و مخصوصا رنگ گلها و آجرهای آن چشمتان راخیره میکند . ارگ بم در استان کرمان و شهر بم واقع شده که در زلزله سالهای اخیر بم تخریب زیادی داشت اما مورد بازسازی قرار گرفت . 

 

 

پارسه (تخت جمشید):

دومین اثر تخت جمشید یا پارسه است که به نظرم یکی از زیباترین ماکت های ساخته شده این باغ است . رنگ آمیزی سنگها آنها را بسیار طبیعی جلوه میدهد . همینطور به دلیل وسعت پارسه ، دیدن یکجای ساختمانهای آن در این ماکت جلوه و شکوه آن را بیشتر نشان میدهد . 

تخت جمشید یا پارسه در استان فارس و نزدیکی مرودشت قرار دارد و جزئیات و عکس های بیشتر این اثر شکوهمند را در همین وبلاگ میتوانید مشاهده کنید . 

 

 

 

 

 

پاسارگاد:

اثر بعدی باغ موزه مینیاتور ایران ، پاسارگاد است . مجموعه پاسارگاد در نزدیکی پارسه و دراستان فارس قرار دارد . معروف ترین اثر این مجموعه بنای منتسب به آرامگاه کورش است . اطلاعات و عکس های بیشتر از پارساگاد را میتوانید در همین وبلاگ مطالعه کنید . 

 

 گنبد سلطانیه :

گنبد سلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان است که در استان زنجان قرار گرفته است . طراحی زیبای گنبد و رنگ آبی آن نمای زیبایی به این اثر داده است . اطلاعات و عکس های بیشتر از این گنبد را میتوانید در همین وبلاگ مشاهده کنید.

 

 تخت سلیمان :

از دیگر اثر های این باغ موزه ، مجموعه تاریخی تخت سلیمان تکاب است . این مجموعه متعلق به دوره ساسانیان است که در دوره های بعدی نیز مورد بازسازی قرار گرفته است . این مجموعه در استان آذربایجان غربی واقع شده است . 

 

 کلیساهای ارامنه :

یکی از آثار ایرانی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو "مجموعه کلیساهای ارامنه" شامل کلیساهای قره کلیسا (کلیسای سیاه) ،کلیسای سنت استپانوس و کلیسای زرزر است که در نزدیکی شهرهای جلفا و چالدران در استانهای آذربایجان شرقی و غربی قرار دارند . جزئیات طراحی و تزئینات این کلیساها درماکت به زیبایی مشخص است . 

ماکت این کلیساها در شمالی ترین نقطه باغ موزه قرار گرفته اند . 

 

 

 بازار تاریخی تبریز:

بازار تبریز یکی از زیباترین بازارهای سنتی جهان است که به زیبایی در این باغ موزه ساخته شده است .

 

 گنبد قابوس :

گنبد قابوس از آن جهت مورد توجه است که بلند ترین برج آجری جهان است . این گنبد در شهر کنبد کاووس و در استان گلستان واقع شده است .

 

 مجموعه شیخ صفی الدین :

شیخ صفی الدین اردبیلی از جمله شیوخ خوش نام قرن 7 هجری قمری بود که در محل خاکسپاریش آرامگاهی زیبا ساخته شد که در ماکت به رنگ آبی میبینید . در کنار آرامگاه وی قندیل خانه ، گنبد داری ، چینی خانه و بناهای دیگری ساخته شد که مجموعه این بناها "مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی" را تشکیل میدهد.

 

بیستون :

مجموعه بیستون کرمانشاه از جمله ماکت هایی است که به نظرم حق مطلب را در مورد این آثار عظیم و زیبا ادا نکرده است . شاید این نظر شخصی من باشه و شاید هم به سبب نحوه پراکندگی این آثار در مجموعه بیستونه . در این بخش از باغ موزه میتوانید نقش برجسته مهرداد ، نقش برجسته بیستون و تندیس هرکول را ببینید . من اثری از فرهاد تراش (کوه کنده شده منتسب به فرهاد کوهکن) کاروانسرای شاه عباسی و کاخ ساسانی در آن ندیدم .

 

 زیگورات چغازنبیل:

نوبت میرسه به یکی از خارق العاده ترین ساخته های بشری که نماینده تمدنی بزرگ در ایران زمین است . زیگورات چغازنبیل معبدی است مربعی شکل به اضلاع 105 متر،5 طبقه و  ارتفاع 52 متر که هم اکنون بقایای دو طبقه به ارتفاع 14 متر آن باقی مانده است . این بنا در قرن 13 قبل از میلاد و در دوره ایلامیان ساخته شده است.

این بنا در نزدیکی شوش و در استان خوزستان قرار دارد . 

 

آبشار های شوشتر:

از نظر من جالب توجه ترین سازه این باغ ، آبشار های شوشتر است هم به خاطر ساخت زیبا و طبیعی آن وهم به سبب طراحی واقعی شبکه های آبی آن در ماکت که درانتهای مسیر بازدید خستگی را از تن به در میکند . 

مجموعه آبی شوشتر به مجموعه سازه ها و کانالهایی گفته میشود که در زمان هخامنشیان برای استفاده بهینه از منابع آبی ساخته شده است . 

 

میدان نقش جهان :

در پایان به سازه ای  میرسیم که از نظر موقعیت در مرکز باغ مینیاتور قرار گرفته است که از نظر موقعیت در کشور نیز تقریبا در مرکز قرار گرفته است . علاوه بر آن ، این سازه مورد توجه طراحان باغ بوده است چنانکه امکان مشاهده آن از طبقه دومی که برای آن طراحی شده است به شکل جالبی وجود دارد . 

این میدان قبل از انقلاب میدان شاه نام داشته و بعد از انقلاب میدان امام نامگذاری شده است .  عمارت عالی قاپو ، مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله از جمله بناهای پیرامون این میدان هستند که به زیبایی در ماکت آن ساخته و رنگ آمیزی شده اند . اطلاعات بیشتر در خصوص این میدان را میتوانید درهمین وبلاگ مشاهده کنید .


 

 

کاخ گلستان و مسجد  جامع اصفهان هم از بناهایی است که در طرح توسعه این باغ موزه قرار است به آن اضافه شود . 

.
آریو برزن
هنگامی که از دیدنی های ایران مینویسم ترسی در وجودم ایجاد میشود ،ترس از اینکه این زیبایی ها به دست نا اهلان از بین برود.پس بیایید سرزمین مقدسمان را پاک نگاه داریم و از بلندای کوه فریاد بزنیم: "اینجا ایران است"
نويسندگان وبلاگ:
آمار وبلاگ :