غار کرفتو - کردستان

 مسیر دسترسی:

غار کرفتو در 67 کیلومتری دیواندره قرار دارد.برای رسیدن به این غار از دیواندره 35 کیلومتر به سمت سقز حرکت نموده تا به سراهی تکاب برسید.چنانچه مسیر به سمت تکاب را 21 کیومتر دیگر ادامه دهید به یک راه فرعی در سمت چپ جاده میرسید.این راه پس از گذشتن از روستای بایزیدآباد و بعد از 11 کیلومتر نهایتا به غار کرفتو میرسد.مسیر دسترسی تماما آسفالت میباشد.

لازم به ذکر است که شهر دیواندره در استان کردستان واقع شده و در 100 کیلومتری شمال سنندج قرار دارد.

       نقشه دسترسی به غار کرفتو

 در اطراف غار کرفتو امکاناتی برای بازدید کنندگان محیا شده است.محوطه اطراف غار شامل پارکینگی است که در هنگام مراجعه به آن ورودی دریافت نمیشود.یک مغازه کوچک که میتواندی تنقلات و آب آشامیدنی از آن تهیه کنید ،سرویس بهداشتی و تابلو راهنمای غار.

در دامنه صخره های اطراف هم سکو هایی ایجاد شده که محل مناسبی برای اقامت است.از پارکینگ تا دهانه ورودی غار کمتر از 300 متر پیاده روی دارید که طول مسیر پلکان سیمانی دارد گیشه بلیط ورودی هم در همین مسیر قرار گرفته است.سپس یک راه پله فلزی شما را تا ورودی غار هدایت میکند.

 

      نمایی از پارکینگ غار کرفتو از طبقه سوم غار:

 

       سکو های ساخته شده در اطراف غار کرفتو :

 

شاخصه اصلی این غار سه طبقه بودن آن است.لایه های آهکی غار سبب ایجاد سه طبقه مجزا همانند یک ساختمان سه طبقه بلند شده است.طبقات این غار در طول دوران توسط انسان گسترش پیدا کرده و قسمت های مختلف آن برای زندگی تغییر کرده است.مشاهده طبقات غار از پایین و بیرون از آن هم زیبایی خاصی دارد.

وارد غار که میشوید اولین چیزی که چشم ها را خیره میکند حجم بسیار بالای کنده کاری ها،نوشته ها و یادگاری هایی است که بر در و دیوار غار حک شده است.حجم نوشته ها به میزانی زیاد است که یک وجب فضای خالی بر دیوار غار مشاهده نمیکنید.با توجه به اینکه هر سه طبقه غار دارای ایوان ها و پنجره هایی به بیرون است تنها در مناطق دور از این ایوان ها روشنایی هایی تعبیه شده است.

 

 

 

       پلکان فلزی ورودی غار:

 

      یکی از دالانهای ساخته شده در غار:

 

       خفاشی آویزان از سقف غار:

 

این غار به عنوان  بزرگترین غار  دستکند ایران هم خوانده میشود. از نظر معماری شباهت هایی از این غار با غار  خوربس در جزیره  قشم دیده میشه . این غار در زمان مزوزوئیک در زیر آب بوده و بعد از آن و در دوران خشکسالی سر از آب بیرون آورده.در حفاری های انجام شده نشانه هایی از ادامه سکونت انسان در زمان اشکانی و ساسانی و اسلام نیز بدست آمده است.

در اطلاعات غار  آمده که در سر در یکی از اتاقهای طبقه دوم آن کتبیه ای به خط یونانی قرار دارد که موفق به پیدا کردن آن نشدم و هیچ نشان راهنمایی هم موجود نبود .وقتی موضوع را از متولیان میراث فرهنگی پرسیدم ترس از تخریب آن را دلیل عدم نشانه گذاری اعلام کردند و گفتند که در صدد ایجاد فضایی برای امنیت آن هستند.

      طاقچه ساخته شده در دیواره طبقه دوم :

 

      سنگنوشته به خط یونانی (منبع اینترنت) :

 

                 نمایی از پل های ارتباطی مناطق مختلف غار :

 

آشیانه پرندگان در سقف غار (برای ساخت این آشیانه ها پرندگان خاک را با بزاق دهانشان مخلوط   کرده و از ملات ایجاد شده ذره ذره برای ساخت لانه استفاده میکنند):

 

      نمایی از یک پنجره در غار  کرفتو :

 

 

 

     نمایی از پنجره ها و ایوانهای طبقات غار کرفتو :

 ************************************************************

 

 

/ 5 نظر / 878 بازدید
نمايشگاه هاست hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran با تشکر[گل]

طراحي سايت

طراحي سايت به صورت حرفه ايي دوست عزيز اگه دوست داري سايت داشته باشي ما ميتونيم با کمترين قيمت ممکن براي شما هر نوع سايت با موضوع دلخواه ايجاد کنيم و يا ميتونيم وبت رو به سايت تبديل کنيم . ساخت انواع سايت هاي : خبري تفريحي ورزشي چت روم فروشگاهي دانلود و... راهاي تماس : Mail : MrDarvishi[at]Yahoo.com iD Yahoo : MrDarvishi 09175519630

محمد مهدی توکلی

سلام جناب خالقی نژاد پیام بنده رو دریافت کردید؟ محمد مهدی توکلی http://mtiran.persianblog.ir/

متزنبام

با سلام و خسته نباشید در سایتی که مطالب وبلاگ شما و وبلاگ من رو کپی و بازنشر میکنه، با وبلاگ شما آشنا شدم! مثلا این مطلبش: http://esar90.tebyan.net/weblog/esar90/default.aspx?DateArchive=&Query=&TopicID=0&PageIndex=5 وبلاگ خیلی جالبی دارید. با تبادل لینک موافق هستید؟ وبلاگ من، به نام متزنبام، یک وبلاگ تاریخی-فرهنگی-اجتماعی با نگاه به ایران ه. metz.persianblog.ir متشکرم.

خيلي كامل و زيبا بود ، ممنونم