اصفهان - نصف جهان

چهل ستون:

عمارت چهل ستون یکی از زیباترین بناهای شهر اصفهانه که در باغ چهل ستون واقع شده.این بنا در دوره صفویه و توسط شاه عباس اول و دوم ساخته و تکمیل شد.

این عمارت تقریبا در مرکز شهر اصفهان و در نزدیکی میدان نقش جهان واقع شده.

 

ایوان عمارت مرکزی دارای 20 ستونه که با انعکاس تصویر اون در آب استخر حیاط عمارت تصویر 40 ستون رو نمایش میده  که احتمالا وجه تسمیه نامگذاری عمارت همین باشه،البته در تاریخ ایران عدد 40 نشانه کثرته (مثل چهلچراغ) که ممکنه به خاطر کثرت به این  نام معروف شده باشه.

از مهمترین شاخصه های این عمارت وجود نقاشی های دیواری بزرگ و دیدنی در داخل عمارته که به نظر من مهمترین و زیباترین اونها طرح جنگ چالدرانه که به دستور شاه اسماعیل لشگر ایران از صلاح گرم استفاده نکرد و از لشگر عثمانی که داری توپخانه و صلاح گرم بود شکست خورد.میگویند که در این جنگ لشگر 30000 نفری ایران در مقابل لشگر 200هزار نفری عثمانی مقاومت دلیرانه کرد و تمامی سپاه ایران کشته شدند اما هیچ کدام به اسارت در نیامدند.این نبرد علی رقم شکست ایران یکی از افتخارات ایرانیان است به همین دلیل در عمارت نیز نقوش این جنگ به تصویر کشیده شده است.

برای مشاهده نمای 360درجه داخل عمارت بر روی عکس زیر کلیک کنید.

 

 

میدان نقش جهان:

میدان نقش جهان به شکل مستطیل در امتداد شمال و جنوب قرار گرفته است،در چهار طرف این میدان 4 اثر زیبای فرهنگی و مذهبی واقع شده (مسجد لطف الله ، مسجد جامع عباسی،سردر بازار قیصریه و در نهایت عمارت زیبای عالی قاپو).

 

در گذشته از این میدان جهت بازی چوگان استفاده میشده اما این میدان همواره از نظر سیاسی درای اهمیت استراتژیک بوده.رژه های نظامی،بازدید سفرا و مهمانان خارجی،برگزاری ملاقات های سیاسی،سخنرانی سیاستمداران و برگزاری نماز جماعت از جمله نمونه های اهمیت سیاسی این میدان است.

نام رسمی این میدان قبل از انقلاب "میدان شاه" بوده  و بعد از انقلاب "میدان ا مام" نام گرفته است. 

ورود اتومبیل تنها به قسمت شمالی میدان آزاده و در دو سوم جنوبی اون فقط درشکه رفت و آمد میکنه.

دورتادور میدان هم غرفه های صنایع دستی قرارداره که عمدتا صنایع دستی نظیر مینا کاری،مسگری،معرق کاری و سایر صنایع دستی قدیمی اصفهان به فروش میرسه.

 

 

باغ پرندگان:

باغ پرندگان باغی است که در جوار زاینده رود و در غرب شهر اصفهان واقع شده.این باغ بزرگ در پارک ناژوان قرار گرفته و برای رسیدن به اون میتونید تابلوهای پارک ناژوان رو دنبال کنید.

محدوده باغ برای جلوگیری از خروج پرندگان توسط تورهایی بزرگی محصور شده و بسیاری از پرندگان در این باغ آزادانه و بدون قفس زندگی میکنن(البته همین تورها خودش یه قفس بزرگه براشون) . همین مسئله این باغ رو در ایران منحصر به فرد کرده ،من توی کشور مشابه اون رو ندیدم اگه شما دیدید گفته من رو تصحیح کنید.

 اون دسته  از پرندگان خاص مثل طوطی،توسکا،مرغ مینا،پرنده های زینتی و  . . . . توی قفس نگهداری میشن و یکی از قفس های جالب قفس بزرگ عقابهاست.در میان باغ یه دریاچه بزرگ تعبیه شده که پرندگان آبزی نظیر اردک،قوی سفید،قوی سیاه،فلامینگو و . . . .  زیست میکنن.

 

یکی دیگ از قسمت های زیبای این باغ ماکت بافت قدیمی و کوچه باغ های اصفهانه که به نسبت تقریبی 1 به 10 کوچک شده.

بهای بلیط ورود به باغ هر نفر 2000 تومانه.

 


 

موزه پروانه ها:

این موزه توی باغ ناژوان و در نزدیکی باغ پرندگان قرار گرفته و اگه به باغ پرندگان رفتید پیشنهاد میکنم از این موزه هم دیدن کنید.

این  موزه شامل گونه های بسیار زیبا و دل انگیزی از پروانه های خاص و زیباست که به طرز زیبایی خشک شده و تزیین شدن.

در انتهای سالن هم یه مار پیتون تاکسی درمی شده زیبا قرار گرفته.ورودی موزه 750 تومانه.

 

 

 

 منارجنبان:

از نظر من منارجنبان بیشتر از اینکه به خاطر اهمیت یه بنای قدیمی جاذبه داشته  باشه

 به خاطر حس کنجکاوی که در گردشگر ایجاد میکنه معروف شده و بیننده داره.این  عمارت در خیابان آتشگاه و در مسیر خروجی اصفهان به نجف اباد قرار گرفته.این عمارت دارای 2 مناره است که با تکان دادن یکی ،به تدریج بعدی هم به لرزه درمی آید و بعد هم کل ساختمان تکان میخورد.تکان های مناره ها با توجه به زنگوله های متصل به آن به راحتی قابل رویت است.

در اطلاعات درج شده در این عمارت گفته شده که عمارت در ابتدا به منظور کنونی ساخته نشده و هدف معمار آن از ساخت تنها ساخت آرامگاه بوده.خدا عالمه.

این مناره به دلیل احتمال آسیب دیدن تنها در ساعات مشخص در روز به حرکت در آورده میشن.برای به حرکت در اوردن اون،یه کارگر وارد یکی از مناره ها میشه و اون رو به حرکت در میاره.حدود 12 سال پیش که من به منارجنبان رفتم در حال تعمیرات بود و میگن به خاطر تعمیرات و دستکاری که توش شده الان دیگه فقط یکی از مناره ها سبب حرکت دیگری میشه.

 

 

پل خواجو: 

یکی از پل های دیدنی که بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده پل خاجوست. تاریخچه ساخت پل مثل بساری از آثار شهر اصفهان به دوره صفوی برمیگرده.

 

 این هم عکس سایه من و همسرم در پل خواجو:

 

 

 

سی و سه پل:

یکی دیگه از پلهایی که روی زاینده رود ساخته شده و بعد از سالها هنوز سالم باقی مونده سی و سه پل یه پل الله وردی خانه . این پل که به فاصله تقریبا کمی از پل خاجو  و تقریبا در جنوب شهر اصفهان قرار گرفته پاتوق ایرانگردان و جهانگردانه.

هم اکنون از روی این پل و پل خواجو دیگه وسیله نقلیه رد نمیشه.

 

 

بخش عمده ای از زیبایی این پل ها وابسته به جاری بودن آب زیر اونهاست و همونطور که میبینید دیدن نمای پل بر روی رودخانه خشک زاینده رود چشم انداز همیشگی اونهارو نداره واسه همین عکس های زمان جاری بودن آب در زاینده رود رو از اینترنت گرفتم و زیر اونها براتون گذاشتم.

 

 

باغ گلها:

من حتی  اسم این  باغ رو تا سفر آخری که به اصفهان رفتم نشنیده بودم ولی در سفر آخرم به اصفهان به این باغ رفتم و واقعا از دیدن مناظر زیبا و گلهای جذاب اون لذت بردم(منی که زیاد به گل  و این جور چیزا علاقه ندارم)

این باغ بصورت یک پارکه که اقامت و مستقر شدن تون ممنوعه و فقط میتونید ازش دیدن کنید .انواع گل های تزیینی توی اون به شکل زیبایی قرار گرفته.وسط پارک هم برکه آب زیبا به همراه ابشار قرار گرفته و توی پارک گلخانه ای قرارداره که شامل گونه های زیبا و نادر کاکتوس هاست.بقیه چیزا رو میتونین توی عکس ها ببینید.

 

 

 

 

 

 

 

آتشگاه:

یکی از قدیمیترین(و شاید قدیمیترین) بناهای شهر اصفهان بنای آتشکده ای است که در بالای تپه ای قراردارد.این تپه در مجاورت بلوار آتشگاه و در نزدیکی عمارت منارجنبان قرارگرفته و پیشینه تاریخی اون حداقل به دوران ساسانیان میرسه.

بنای آتشگاه تقریبا تخریب شده و الان فقط برخی دیوارهای اون باقی مونده اما باز هم گردشگران زیادی رو جذب میکنه.متاسفانه تو سفر آخرم نتونستم باز هم این مکان تاریخی رو ببینم و فقط تونستیم از توی بلوار ازش عکس بگیریم.

 

 ************************************************************

 

 

/ 3 نظر / 401 بازدید

kheyli jaleb bood

ابوالفضل منظوری امامزاده

سلام علیکم .خیلی عالی بود خسته نباشید فقط یک سوآل دارم؟ سال گذشته به اتفاق خانواده رفتم شیراز دریکی ازورودیهای یک مکان دیدنی که موزه هم داخلش داشت نوشته بو د ضمن خوش آمدگوئی به بازنشستگان محترم این عزیزان باخانواده محترم میتوانند رایگان بازدیدکنند وهمراهانشان هم که بیش 2نفرباشیندنیم بها . خیلی پیش حاج خانم سرافرازشدم چون من بازنشته شرکت واحداصفهانم ولی همچنین چیزی دراصفهان که شهرخودمان است وازهرنظرالگوی تمام شهرهاست ندیدم چرا؟؟ولی درشیرازاینگونه احترام گذاشتند که تاآخرعمریادم نمیرود ببخشید خدانگهدار

لیلی

سلام . تابلو های پروانه بسیار زیبا می باشند . من چگونه میتوانم یه همچین تابلوی پروانه خریداری کنم ؟