گنبد سلطانیه - زنجان

چگونه به گنبد سلطانیه برویم :

این گنبد زیبا در میان ارگ سلطانیه و در مرکز شهر سلطانیه قرار گرفته است.سلطانیه یکی از شهرهای استان زنجان است که در فاصله 35 کیلومتری این شهر واقع شده است . برای رسیدن به سلطانیه کافی است از زنجان به سمت قزوین حرکت نموده و پس از طی 30 کیلومتر از سمت راست وارد جاده سلطانیه شوید.پس از طی 5 کیلومتر به شهر سلطانیه میرسید.


ارگ سلطانیه معروفترین اثر تاریخی شهر سلطانیه است که در مرکز این شهر قرار گرفته است.در نقشه زیر میتوانید موقعیت ارگ سلطانیه و سایر آثار تاریخ آن را مشاهده کنید:

 

شرویاز یا سلطانیه:

شهر سلطانیه در جنوب غربی شهر زنجان واقع شده است که این منطقه از دیرباز مورد توجه اقوام مختلف ایرانی بوده است.که بر اساس کتیبه های بدست آمده این منطقه از قرن هشتم قبل از میلاد محل سکونت ساکاراتی ها بوده است که به آن اریباد میگفتند.پس از حمله و استقرار مغولان در ایران و شروع دوره ایلخانیان توسط هلاکوخان این منطقه به دلیل شباهت به دشت های مغولستان مورد توجه سلاطین مغول قرار گرفت و از آن زمان نیز از «شرویاز» به سلطانیه تغییر نام داد و به پایتخت ایلخانیان تبدیل شد.

گنبد سلطانیه

 

گنبد سلطانیه با ارتفاع 48/5 متر و دهانه داخلی 25/5 متر به دستور الجایتو (سلطان محمد خدابنده ) در داخل ارگ سلطنتی وی ساخته شد.ارگ سلطانیه به شکل مربعی با ابعاد تقریبی 300 متر و مساحتی بیشر از 9 هکتار در مرکز شهر سلطانیه است که آثار و بناهای تاریخی ارزشمندی در آن ساخته شده است.البته گنبد سلطانیه از نظر ارتفاع سومین بنای آجری جهان است (کلیسای سنت ماریا با 86 متر ارتفاع از این حیث مقام اول است).

بنای این گنبد به شکل هشت ضلعی و با هشت مناره (با الهام از هشت در بهشت) و با اقتباس از مقبره سلطان سنجر در مرو ساخته شده است که دارای 16 برج بوده است.

ماکت ارگ سلطانیه:

گنبد سلطانیه

 

نمایی از گنبد سلطانیه:

گنبد سلطانیه

 

سردابه:

طی معتبر ترین روایات ، اجساد سلاطین مغول بعد از مرگ در محلی بدون روزنه و نور دفن میشد که به آن سردابه اطلاق میشود.جسد الجایتو هم پس از مرگ در این سردابه دفت شده است.برای رسیدن به این سردابه از سالن اصلی گنبد با طی کردن چندین پله به مکان سرد و تاریکی میرسیم که البته در حفاری ها و کاوش های انجام شده اثری از جسد الجایتو پیدا نشده است که گویا بعد از دفن به جای دیگری منتقل شده است.

محل ورودی سردابه:

گنبد سلطانیه

نمایی از داخل سردابه:

گنبد سلطانیه

سالن اصلی گنبد به شکل دایره بوده و از ایوان داخلی طبقات قابل رویت است.پلکان هایی در دور تا دور سالن امکان دسترسی به طبقات بالاتر را محیا میکند.این پله ها در سطح مقطعی کوچک ساخته شده است و پیمودن آنها کمی سخت است.در بالاترین طبقه ایوانی به سمت بیرون ساخته شده است.دیواره های این بنای مملو از طرح ها و کاشی کاری های زیبایی است که نشان از ذوق و هنر طراحان و سازندگان آن دارد.در دیواره ها کتیبه ها و نوشته هایی از قران و در مدح انبیا به چشم میخورد.سقف بناها به طرز زیبایی با طرح های اقلیمی پوشانده و رنگ آمیزی شده است.در دوره معاصر بازسازی این بنا به شکلی زیبا و حرفه ای توسط متخصصان و دلسوزان انجام شده است و همچنان نیز در حال انجام است.

یکی از طرح های بازسازی شده گنبد:

گنبد سلطانیه

نقوش زیبای یکی از سقف های گنبد سلطانیه:

گنبد سلطانیه

 

طراحی عجیب و زیبای آجر های دیواره گنبد سلطانیه:

گنبد سلطانیه

نمایی از حیاط ارگ از بالای گنبد سلطانیه: 

گنبد سلطانیه

 

بناهایی که در داخل ارگ به چشم میخورد:

گنبد سلطانیه

 

 

 

ایوان آخرین طبقه گنبد سلطانیه(پنجره جهت نور رسانی به سالن اصلی تعبیه شده است) :

گنبد سلطانیه

 

در بسیاری از بخش های بنا زائده های آجری شکل به رنگ سفید به چشم میخورد که بر روی آنها تاریخ هایی از دوران معاصر حک شده بود.بعد از پرس و جو از راهنمای گنبد متوجه شدم که نشان هایی است از جنس گچ توسط کارشناسان مرمت و بازسازی بر روی ترک ها ایجاد میشود تا مشخص کند که آیا این ترک ها زنده اند یا خیر و میزان پیشرفت ترک ها چقدر است که این امر در زمینه بازسازی های بعدی مفید خواهد بود.

گنبد سلطانیه

 

 

حمام سالارخان:

در ضلع شمالی گنبد بنایی متعلق به اواخر دوره قاجار ساخته شده است که تا 20 سال پیش نیز استفاده میشده است. برای رسیدن به این حمام باید پله های ورودی آن را به سمت پایین طی کنید و به نوعی این حمام در زیر زمین ارگ ساخته شده است. مرمت و بازسازی این حمام از سال 1372 انجام شده و هم اکنون به عنوان چایخانه و رستوران سنتی به بخش خصوصی واگذار شده است.علت نامگذاری اش را هم متوجه نشدم.احتمال مالکیت آن در زمان قاجار با سالارخان بوده است.

 ورودی حمام سالارخان:

گنبد سلطانیه

 

نماید داخلی حمام سالارخان:

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه

 

چای زعفرانی در چایخانه سالارخان!:

گنبد سلطانیه

 

عکسی قدیمی از گنبد سلطانیه (قبل از مرمت):

گنبد سلطانیه

 

در طبقه همکف گنبد سلطانیه تربتخانه و موزه سلطانیه قرار گرفته است.در موزه تصاویر زیبایی از مراحل مرمت و بازسازی گنبد قرار داده شده است و اطلاعاتی در خصوص نحوه مرمت و ابزار بکار برده شده در آن وجود دارد.همچنین بقایان اشیا ، ظروف سفالی،سنگ های مزار قدیمی و ماکت هایی از گنبد در آن قرار دارد.گفته میشود تربت خانه و کلا گنبد سلطانیه برای انتقال قبر حضرت علی(ع) به این مکان ساخته شده بود که به دلیل مخالفت مراجع دینی،الجایتو از این کار منصرف شد.

نمونه ای از ظروف سفالی موزه گنبد سلطانیه:

گنبد سلطانیه

اگر از گنبد سلطانیه دیدن کردید، پیشنهاد میکنم معبد داش کسن و شاه بلاغی که در نزدیکی سلطانیه قرار دارد را هم ببینید.


/ 2 نظر / 841 بازدید
متزنبام

هر از گاهی می آم اینجا فقط تصویر زیر این گنبد یعنی نمای داخلیش رو نگاه کنم. بسیار زیبا است.

امید

سلام متن بسیار زیبا و خوبی نگارش کردین. متشکرم امیدوارم بتونم این هفته یه سر برم اون جا و ببینم چه خبره. چنان چه تمایل داشتین وبلاگ من تشریف بیارین تا تبادل لینک هم انجام بدی. سپاس