غار کتله خور - زنجان

چگونه به غار کتله خور برویم:

غار کتله خور حدودا در 6 کیلومتری شهر گرماب قرار دارد.اما بسته به اینکه از چه نقطه ای عازم این غار هستید دسترسی به این شهر تفاوت دارد.کلیه مسیر های منتهی به این غار آسفالت بوده و تقریبا مسطح است.

مسیر دسترسی از زنجان و قیدار:

چنانچه از قزوین یا زنجان عازم این غار هستید ابتدا باید خود را به شهر قیدار برسانید.سپس به سمت زرین رود حرکت نموده و از زرین رود وارد راه فرعی به سمت گرماب شوید.فاصله قیدار تا زرین رود حدود 45 کیلومتر و فاصله زرین رود تا گرماب حدود 30 کیلومتر است.

مسیر دسترسی از همدان و کبودرآهنگ:

چنانچه از همدان یا جاده ساوه عازم این غار هستید خود را به شهر کبودرآهنگ برسانید.سپس مسیر کبودرآهنگ تا زرین رود را طی نموده و از زرین رود وارد راه فرعی به سمت گرماب شوید.فاصله کبودرآهنگ تا زرین رود حدود 75 کیلومتر و فاصله زرین رود تا گرماب حدود 30 کیلومتر است.

مسیر دسترسی از بیجار:

چنانچه از سمت استان کردستان عازم این غار هستید خود را به شهر بیجار برسانید.چنانچه مسیربیجار به سمت زنجان را 30 کیلومتر ادامه دهید به مسیر فرعی سمت راست جاده میرسید که ادامه این مسیر به طول 45 کیلومتر شما را به شهر گرماب میرساند.

از شهر گرماب نیز با طی کردن مسیر 6 کیلومتری به محوطه غار کتله خور میرسید.

با ورود به محوطه غار محل مناسبی برای پارک اتومبیل قرار دارد.پارکینگ اول در مسیر مستقیم و پارکینگ دوم در سمت راست و کمی پایین تر از پارکینگ اول قرار دارد.در کنار پارکینگ دوم آلاچیق هایی برای اسکان و  محل هایی برای چادر زدن وجود دارد.

محوطه دارای سرویس بهداشتی مناسب و همینطور رستوران و کافی شاپ است.فروش صنایع دستی و سفال نیز در محوطه غار انجام میشود.

 

قبل از ورودی محوطه غار و در سمت راست مجموعه سوییت هایی برای  اسکان مسافران قرار دارد و همچنین میتوانید از  خانه های شهر گرماب برای اسکان استفاده کنید.

ورودی غار در ضلع شمالی قرار گرفته است.با  فاصله کمی از ورودی ،سالن انتظاری تعبیه شده است که خود آن غاری است که ایجاد تالار بزرگی نموده است.با توجه به اینکه بازدید از این غار بصورت سانسی و به همراه راهنما  است میتوانید تا زمان سانس بعدی در این سالن منتظر بمانید.

 

 کشف تعدادی اسکلت انسان مربوط به حدود 3000 سال پیش نشان میدهد که این غار از سالیان دور محل رفت و آمد انسانها بوده است.ایجاد غار به  3 میلیون سال پیش باز میگردد.

این غار در سال 1330 به ثبت رسیده است ولی کاوش های آن در سال 1365 انجام شده است.

 

 

با ورد به غار ابتدا مسیری طولانی از میان دالانی را طی میکنید . این مسیر ورودی به خاطر رفت و آمد راحت تر عریض شده است .در انتهای این دالان و با رسیدن به ابتدای مسیر غار نوردی راهنما با لهجه آذری غلیظ خود شروع به توضیحاتی در خصوص غار میکند.جملات را پشت سر هم  و بی وقفه میگوید.گویا بارها و بارها آن را گفته و از بر است اما در عین حال هر سوالی که بپرسید با حوصله توضیح میدهد.

تا کنون حدود 6  کیلومتر از این غار شناخته شده است که از این میزان تنها حدود 2 کیلومتر آن برای بازدید محیا شده است.از حق نگذریم رسیدگی به این غار در سطح قابل قبولی است.روشنایی های مناسب اکثر قسمت ها را قابل دید کرده است.نور پردازی خارق العاده جلوه ای هالیوودی به قندیل های غار داده است که انسان را یاد فیلم خانه شمعی می اندازد.در محل هایی که سرتاسر غار پوشیده از قندیل است سعی شده است که با ایجاد نرده و مسیر مصنوعی ،مسیر حرکت بازدید کننده ها کاملا جدا از قندیل ها قرار بگیرد که آسیبی به آنها نرسد.

 

 

 

به گفته راهنما غار دارای سه طبقه است که در طبقات آن آبشار هایی هم وجود دارد.گفته میشود که این غار به غار علیصدر نیز متصل میشود که با توجه به اینکه تنها 60 کیلومتر مسیر مستقیم بین این  دو غار وجود دارد دور از ذهن نیست.

 

تندیس عروس وداماد:

 

 در خصوص علت نامگذاری این غار میگویند که «کتل» به معنی کوه کم ارتفاع و «خور» به معنای خورشید است و کتله خور نیز به معنای کوه کوتاهی که خورشید از پشت آن طلوع میکند.

قندیل های این غار تشکیل اشکال زیبایی داده است که  بعضی از آنها به اشکال مشابه نام گذاری شده اند.از معروف ترین تندیس های طبیعی غار میتوان به تندسی های عروس و داماد،سفره عقد،شیر خوابیده،سگ شکاری،پنجه شیر و پای فیل اشاره کرد.

 

 

 

 

 

/ 2 نظر / 2397 بازدید

ممنون که معرفی کردید . من خودم زنجانیم اما تا حالا به این غار نرفتم

فرشته احمدیان

سلام. دستتون درد نکنه. من دانشجوی کارشناسی ارشذ برنامه ریزی توریسم هستم. به این مطالب خیلی علاقه دارم.