پاسارگاد - فارس

مسیر دسترسی :

جهت رسیدن به پاسارگاد باید شیراز را به سمت اصفهان طی نموده و پس از گذشتن از سعادت شهر و طی 20 کیلومتر وارد جاده فرعی به سمت روستای "مادر سلیمان" شوید.این جاده 4 کیلومتری پس از گذشتن از روستای "کول شور" و "مادر سلیمان" به پاسارگاد میرسد.فاصله پاسارگاد تا شیراز حدود 130 کیلومتر است.

 

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد:

پاسارگاد در واقع مجموعه ای از چندین اثر تاریخی از جمله آرامگاه کوروش، کاروانسرای مظفری،باغ شاهی،تل تخت و برج سنگی است که به مجموعه میراث جهانی پاسارگاد معروف است.معروف ترین بنای این مجموعه آرامگاه کورش است.نقشه بناهای پاسارگاد در نقشه زیر مشخص شده است.

برای ورود به این مجموعه باید بلیط ورودیه 2000 تومانی تهیه کنید و به همراه خودروی شخصی میتوانید به این مجموعه وارد شوید زیرا فاصله ابتدا تا انتهای مجموعه پاسارگاد حدود 2/5 کیلومتر است.

 

 

آرامگاه کورش:

برجسته ترین بنای این مجموعه آرامگاه کورش است.این بنا تا قبل از سال 1820 میلادی به «مشهد مادر سلیمان» معروف بوده.بنای آرامگاه در قسمت پایینی شامل بنایی 6 پله ای با قاعده ای به مساحت 165 متر مربع است و در قسمت بالایی شامل اتاقکی به مساحت 7/5 متر مربع است که سقف شیب داری دارد.این اتاقک تنها در یک سمت (شمال غربی) دارای دریچه ای است.

تمامی این بنا از تخته سنگ هایی که قبلا با بست های فلزی به هم متصل بوده اند ساخته شده است.روایت است که کورش بعد از کشته شدن در جنگ با سکاها ،مومیایی شده و در این آرامگاه دفن شده است.در شیب سقف آرامگاه دو حفره بزرگ وجود دارد که برای سبک شدن سقف ایجاد شده و برخیآن را محل دفن کورش و همسرش میدانند(شاید هم این نظریه درست باشد).

 

تصویر هوایی از آرامگاه کورش:

 

 

نمایی از آرامگاه از ظلع شمال غربی:

 

نمای شبیه سازی شده از آرامگاه کورش:

 

عکسی از زمان بازسازی آرامگاه:

 

نمایی از درب ورودی آرامگاه:

 

 تصویر آرامگاه بر روی اسکناس:

 

کاروانسرای مظفری:

بعد از آرامگاه کورش،اولین بنای دیگری که به چشم میخورد کاروانسرای مظفری است ،البته تاریخ ساخت این بنا سالها بعد از ساخت سایر بناهای پاسارگاد و به دوران آل مظفر باز میگردد.این کاروانسرا از سنگ های سفید ساخته شده و دارای حیاطی است که کف آن سنگفرش شده است.هم اکنون ورود به این کاروانسرا ممنوع است.متصدیان پاسارگاد علت آن را خطر ریزش دیوارها و سقف کاروانسرا عنوان کرده اند.

این کاروانسرا در دوران بعدی و تا سالها با کاربری های مختلف مورد استفاده بوده است و از زمین های اطراف آن اسناد و سکه هایی مربوط به دورانهای مختلف پیدا شده است.

نمای کاروانسرای مظفری از محل درب ورودی:

 

نمایی از کاروانسرای مظفری زاویه نزدیک به آرامگاه کورش:

 

نمایی از آرامگاه از کنار کاروانسرای مظفری:

 

مجموعه کاخ های پاسارگاد:

بعد از آرامگاه کورش و کاروانسرای مظفری که هر دو در غرب راه اصلی مجموعه پاسارگاد قرار دارند، مجموعه کاخ های پاسارگاد چشم ها را مبهوت میکند.این مجموعه شامل کاخ اختصاصی،باغ شاهی،کوشک،کاخ بارعام،پل و کاخ دروازه میشود.

بناهای این کاخ ها اکثرا بر اساس عوامل طبیعی تخریب شده اما همان باقیمانده های ناچیز نشان از پشتوانه فرهنگی و حکومتی بزرگی در آن دارد.

اولین کاخ به کاخ اختصاصی معروف است و که با آرامگاه حدود 1300 متر فاصله دارد.تالار مرکزی آن دارای 30 ستون(6*5) است که زیر ستونهای آن مکعبی دو پله ای است.اما سرستون های آن کاملا از بین رفته و از شکل آنها هم اطلاعی در دست نیست.

کاخ اختصاصی:

 

حفره های اطراف کاخ اختصاصی:

 

 

نمایی از ستونهای کاخ اختصاصی:

 

باغ شاهی نیز به عنوان اولین الگوی باغسازی ایرانی به شمار میرود.دور تا دور این باغ و کاخ ها آب نماهای سنگی با جریان یکنواخت آب قرار داشته که در گذشته ای دور حسی دلنشین به آن میداده است.البته الان اثری از باغ آن باقی نمانده.

باغ شاهی:

 

                                نمای شبیه سازی شده باغ شاهی:

آبنمای باغ شاهی:

 

کاخ بارعام مشتمل بر 8 ستون بوده است که هم اکنون تنها یک ستون آن به ارتفاع 10 متر پابرجاست. این کاخ مکانی است که در آن شاه از میهمانان و مقامات ملل مختلف که زیر چتر امپراتوری هخامنشی قرار داشتند پذیرایی می­کرده و در مورد مسائل مختلف با یکدیگر بحث و گفتگو می­کرده اند. این تالار رال میتوان اولین مقر سازمان ملل در تاریخ دانست.

این تالار دارای سنگتراشی هایی از انسانهایی با اندامی شبیه حیوانات است .در جوار این کاخ یک دیوار سنگی وجود دارد که بر روی آن کتیبه ای میخی به زبان پارسی باستان ،عیلامی و بابلی به معنی «من هستم کورش شاه هخامنشی» نقش بسته است.

 

آخرین کاخ از مجموعه بناهای این قسمت کاخ دروازه است که ستونهایی به بلندای 16 متر داشته است که هم اکنون از آنها اثری نیست و تنها پایه های آن موجود است.

انسان بالدار:

این سنگنگاره اره مردی را نشان می­دهد با ریش انبوه کوتاه، ردای بلند و تاجی بر سر در حالی که چهار بال او را در بر گرفته­اند رو به سوی مرکز کاخ دارد.

در ایجاد این نقش از هنر و فرهنگ­های ملل مختلف آن روز الهام گرفته شده است. از جمله تاج که پیشینه­ای مصری دارد، لباس بلند مرد که ایلامی است و بالها که ریشه در هنر آشور دارد. به کارگیری هنر ملل مختلف در این سنگ­نگاره بر­گرفته از اندیشه­های والای انسانی کوروش است. در واقع هر قسمت نقش بیان کننده حضور نماینده­ای از ملتهای گوناگون است. کوروش با ایجاد این سنگ­نگاره یک نوع اتحاد و همدلی را میان مردمان سرزمین­های مختلف با اندیشه برابری انسانها با هر رنگ، نژاد و زبانی را به وجود آورد. بالای نقش برجسته تا سال 1243 خورشیدی، مزین به سنگ­نبشته­ای میخی سه زبانه «من کوروش شاه هخامنشی ام»بود ولی پیش از سال 1256 خورشیدی این سنگ نبشته را از بالای نقش برداشته­اند.

نقش انسان بالدار را با شخصیت  ذوالقرنین در قرآن مجید یکی دانسته و بیان می­کنند که ذوالقرنین یاد شده در قرآن همان کوروش بزرگ است.

 

 نگاره انسان بالدار منصوب به کورش:

 

عکس قدیمی از سنگنگاره بالدار (در بالای تصویر سنگنبشته سه زبانه را مشاهده میکنید که هم اکنون وجود ندارند):

  

برج سنگی :
یکی از زیبا ترین آثار مجموعه پاسارگاد بنایی چهارگوش است که در دوران اسلام به «زندان سلیمان» معروف بوده.این برج شبیه کعبه زرتشت در نقش رستم است  که 14 متر ارتفاع دارد.پایه این برج سکویی سه پله ای است که قاعده آن حدود 50 متر مربع وسعت دارد.

برخی این برج را آرامگاه کمبوجیه پسر و جانشین کورش و برخی آن را آتشکده یا نیایشگاهی در اوایل دروه هخامنشیان میدانند.گروهی نیز اعتقاد دارند که این برج گنج خانه کورش بوده است.

این بنا دارای یک درب در ارتفاع 7 متری زمین و یک پلکان 29 پله ای است.دیوارهای آن از سنگ سفید و مرمر است.آنچه به زیبایی این برج افزوده است آن است که برای تزئین آن از شکافهای مستطیلی در ردیفهای منظم و همچنین 10 عدد گودی پنجره مانند(پنجره کور) بهره برده شده است.

این بنا هم اکنون جهت جلوگیری از سرنگونی آن و شاید هم مرمت های بیشتر توسط داربست هایی نگهداری میشود.این داربست ها از حدود 50 سال پیش میهمان این بنا هستند.

برج سنگی از نمای روبرو:

 

 

 

 

                  نمایی از برج سنگی:

 

                   نمایی تمام قد از برج سنگی:

                        

                          طرح احتمالی برج سنگی پاسارگاد:

 

 

تل تخت:

دورترین و اخرین بنایی که در پاسارگاد و راه اصلی آن قرار دارد تل تخت است.شما میتوانید با اتومبیل تا کنار این دژ رانندگی کنید.این دژ به مانند سایر بناهای پاسارگاد در دوره اسلامی به مادر سلیمان منصوب شده و به «تخت مادر سلیمان» معروف بوده است.

این دژ توسط داریوش بزرگ بنا شده است و حدود 20 هزار متر مربع مساحت دارد.قوی ترین نظریه درخصوص این بنا این است که در زمان قبل از هخامنشیان این بنا مکانی تشریفاتی و مذهبی بوده و در زمان داریوش برای محافظت از آن برج و باروی دژی محکم در اطراف آن ساخته شده است . این دژ شامل اتاق هایی برای اقامت سربازان،آب انبار،تالار های ستون دارد، انبار و بناهای دیگری بود است که بقایای آن هم اکنون قابل رویت است .

هم اکنون آنچه که بیش از دیگر قسمت های آن از خاک بیرون بوده و سالم مانده است دیواری است که عکس های آن را در وبلاگ مشاهده میکنید.

 

 

نمایی از دیوار های تل تخت: 

 

تل تخت از نمای روبرو:

 

پاسارگاد در نزدیکی پارسه(تخت جمشید)،شهر تاریخی استخر و سد داریوش(درودزن) قرار دارد.

 ************************************************************

 

 

 

/ 0 نظر / 796 بازدید