آب معدنی خمده - تهران

 

مسیر روستا از کنار یه رودخونه میگذره که نمیدونم اسمش چیه (طبق راهنمایی دوست خوبم محمد که از اهالی همین روستاست اسم رودخانه "حبله رود"ه) و همینطور از کنار راه آهن تهران-شمال - 5 کیلومتر آخر مسیر جاده خالی اما مسطحه و چون از کنار آب رد میشه طبیعت زیبایی داره.

برای دسترسی به این منطقه از تهران به سمت فیروزکوه حرکت میکنید و بعد از گذشتن از پردیس،بومهن و رودهن به فاصله 10 کیلومتر از فیروزکوه سمت راست تابلو "زرین دشت" رو میبینید.وقتی از این مسیر به اندازه 10 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید به یه فرعی خاکی میرسید که تابلو رنگ و رو رفته و قدیمی "روستای خمده"کنارش نصب شده،پس از طی مسافت 5 کیلومتر از جاده خالی و عبور از پلی که از روی رودخونه رد میشه به چشمه آب معدنی خمده میرسید که از اینجا تا خود روستا کمتر از یک کیلومتر فاصلست و راه هم دیگه آسفالته میشه.

خمده در فاصله تقریبی 30 کیلومتری "تنگه واشی" قرار گرفته است.

مسیری که براتون گفتم شیب کمی داره و عرص جاده خاکی هم زیاده یعنی برای رسیدن به این محل نیازی به ماشین خاصی ندارید و با رتونم میتونید برید.

این هم تصویر ماهواره ای بخشی از مسیر سرسبز:

 ************************************************************

 

 


/ 13 نظر / 799 بازدید
نمایش نظرات قبلی

خیلی قشنگ بود.....

ما میخواهیم فردا 31/6/90 بریم خمده ممنون از اطلاعات شما دوست خوب

فرحت

اول: تشکر بخاطر این که خمده رو معرفی کردین دوما: اون جاده ی خاکی دیگه اسفالت شده سوما: درسته که استخر پولیه اما نسبت یه خواصش خیلی پول کمی دریافت میکنن *درضمن منبچه ی خمده ام*

فرحت

اول: تشکر بخاطر این که خمده رو معرفی کردین دوما: اون جاده ی خاکی دیگه اسفالت شده سوما: درسته که استخر پولیه اما نسبت یه خواصش خیلی پول کمی دریافت میکنن *درضمن منبچه ی خمده ام*

سمیرا

با سلام و خسته نباشید ممنونم به خاطر معرفی این مناطق زیبا. من عاشق سفر و مخصوصا جاهایی که تا بحال نرفتم هستم . بازم تشکر میکنم

kourosh

آبش برای آبتنی خیلی خوب ولی در عین حال هم بسیار سرد اگر زمانی باشد که آفتاب هم باشد از شنا کردن می شود لذت برد

دکتر جهانبخش نیکوپور

اینجانب یکی از اهالی روستای خمده هستم ضمن تشکر از تهیه خبر در مورد چشمه آب معدنی روستای خمده، ذکر چند نکته را ضروری میدانم: 1. این چشمه متعلق به سازمان خاص یا شخص خاصی نیست و جزء منابع طبیعی می باشد. تا چند سال پیش در اختیار سپاه بوده و دیوار کشی و کنترل ورود و خروج آن زیر نظر سپاه فیروزکوه بوده است. دلیل آن هم تسامح شورای اسلامی روستا طی دوره های گذشته بوده است واگذاری این چشمه به سپاه از سوی شورای اسلامی روستا نهایتا به اینجا منتهی شد که سپاه محترم شهرستان فیروزکوه این چشمه را جزء متعلقات خود دانسته و فقط نسبت به ایجاد امنیت نسبی در حاشیه آن و کنترل ورود و خروج آن احساس مسئولیت کند و هیچگونه عملیات عمرانی یا برنامه های فرهنگی و توسعه در این محل صورت نگیرد و حتی کنترلی بر روی گردشگران نباشد چه بسا بارها و بارها آرامش اهالی روستا به طور جدی مورد تهدید قرار گرفت و مزاحمت های پیاپی برای اهالی در ورود افراد به مزارع و باغات ایجاد شد.

دکتر جهانبخش نیکوپور

در طی چهار سال گذشته اهالی روستا با تاسیس "شرکت تعاونی چشمه آب معدنی خمده" گام محکمی را برای سامان بخشیدن به این موضوع برداشتند. برخلاف نظر عضو چندین دوره شورای اسلامی روستا (آقای غلامعلی یوسفی) که فرمودند "از آنجا که دهیاری و شورای روستا قادر به پاک‏سازی محیط این منطقه از زباله‏های مسافران نبود، به تشکیل شرکت تعاونی چشمه آب معدنی خمده اقدام شد" ، شرکت تعاونی با اهداف ساماندهی و توسعه چشمه آب معدنی، توسعه گردشگری در منطقه، احداث بناهای عمرانی، بهداشتی، هتل ، پارکینگ و فضاهای تفریحی و فرهنگی، اشتغال زایی برای جوانان روستا، رونق بخشیدن به تولید، احیای دامپروری، درختکاری و ....... تاسیس شده است. آین شرکت تعاونی اهداف والایی را دنبال می کند و در حال حاضر حدودا صد عضو دارد و با همکاری شورای اسلامی روستای خمده، دهیاری و بسیج پایگاه خمده در حال فعالیت است.

دکتر جهانبخش نیکوپور

پس از تقاضاهای مکرر اهالی و پیگیری های بیشمار دهدار سابق (آقای ذبیح الله فرحت) و دهدار کنونی (آقای فرشاد فیروز نیا) و اعضای شورای کنونی روستا (آقای جمشید خمیده، آقای مجتبی خمی و آقای بهروز فروزنده) چشمه آب معدنی پس از کش و قوس های زیاد رسما در اختیار شورای اسلامی قرار گرفت. یکی از دلایل عدم توسعه چشمه آب معدنی خمده ناهماهنگی سازمانهای دولتی بوده است. تاسیس کمپینگ توسط بنیاد مسکن صورت گرفت در حالیکه متولی چشمه سازمان میراث فرهنگی بود. خود این ادارات با هم کنار نمی آمدند تا این چشمه در اختیار اهالی روستا قرار گیرد. 5. در حال حاضر به دلیل رتبه دوم این چشمه در اماکن گردشگری شهرستان فیروزکوه ، آسفالت شدن جاده فرعی تا جاده ی اصلی، داشتن مناظر طبیعی بی نظیر، و همجواری آن با رودخانه ی نمرود در طول تابستان این منطقه پذیرای گردشگران زیادی است. امید است با مدیریت صحیح و کارآمد این منبع طبیعی و خدادادی درآمدزا بوده و برای روستای خمده بیشتر منفعت داشته باشد.

دکتر جهانبخش نیکوپور

من این توضیحات را در باره ی چشمه دادم تا دلیل عدم توسعه ی آن را بدانید. در مورد خواص درمانی آن باید گفت که علاوه بر اینکه برای درمان زردی، یزقان، جوش ، کورک ،دمل و خیلی از ناراحتی های پوستی مفید است با آزمایش های اخیر مشخص شده که آرام بخش اعصاب هم هست. همه افراد اذعان دارند که بعد از شنا در آن عضلات آنها شل می شود و احساس آرامش میکنند و بیشتر تمایل دارند بخوابند.