کندوان - آذربایجان شرقی

مسیر دسترسی :

جهت عزیمت به روستای کندوان کافی است از شهر تبریز به سمت اسکو حرکت نمایید و پس از ادامه مسیر از شهر اسکو به سمت جنوب و گذشتن از شهر "اسفنجان" و روستای "کهنمو" به این روستا میرسید.فاصله تبریز-اسکو حدود 30 کیلومتر و اسکو-کندوان حدود 18 کیلومتر است.

نمای کلی روستای کندوان:

 

 در روستای کندوان همه خانه های مجاور کوه از سنگ است،هر خانه ای که میبینید در دل صخره ها کنده شده، اینجا حتی طویله ها هم در دل کوه تراشیده شده اند.طبقه اول معمولا اصطبل و طویله بوده و طبقات بعدی برای سکونت تراشیده شده است.

تنها در جهان دو روستای صخره ای در حد و اندازه های کندوان وجود دارد،"کاپادوکیه" در ترکیه که زمانی جزو امپراتوری هخامنشی بوده و روستای "داکوتا"ی آمریکا، اما آنچه "کندوان" را منحصر به فرد کرده این است که هنوز زندگی در خانه های آن جریان دارد و این روستا یک روستای قابل سکونت به حساب میرود.روستایی که صدور سند مالکیت برای خانه های آن باید خیلی مشکل باشد!

در مجاورت روستا،زمین های حاصلخیز و باغات آن قرار دارد. زنبور داری در این منطقه همچون اکثر مناطق آذربایجان رونق دارد و عسل کندوان معروف است.بسی مایه تاسف است که هموطنانی داریم که از کوشه و کنار دنیا دیدن کرده اند اما هنوز این روستای منحصر به فرد را ندیده اند و شاید هیچ چیز در مورد آن نمیدانند.

در خصوص تاریخچه ساخت این روستا گمانه زنی های مختلفی وجود دارد، برخی قدمت آن را قرن 7 میلادی و یورش مغول تخمین زده اند و برخی قدمت آن را به قبل از میلاد مسیح باز گردانده اند.صنایع دستی مانند بافت گلیم و جاجیم و شالهای رنگین از هنرهای زنان کندوان محسوب میشود.

برخی دلیل نامگذاری این روستا را شباهت آن به کندوی عسل عنوان کرده اند،اما شاید این راحت ترین حدث ممکن برای نام گذاری آن است چرا که واژه "کند" در زبان آذری به معنای روستا بوده و مناطق و روستاهای دیگری هم با این نام در ایران وجود دارد.از جمله معروف ترین آنها تونل کندوان است که هیچ ارتباطی به روستای کندوان و یا کندوی عسل ندارد.

در کندوان میتوانید با پرداخت مبلغ ناچیزی وارد خانه ها شوید و بازدید مختصری از آن داشته باشیدخانه هایی ساده و مردمانی بی آلایش،اتاق های کوچک اما زیبا . تراشیدن خانه ها در دل صخره ها هوایی نسبتا خنک در تابستان و نسبتا گرم در زمستان این منطقه سرد سیر دارد.

خانه های سنگی اهالی روستا:

یکی از عجایب دیگر این روستا هتل لاله کندوان است که به مانند دیگر خانه های آن به شکل زیبایی و طی 8 سال در دل کوه کنده شده است،البته طبیعی است که برای هر شب اقامت در این هتل بایدبین 300 تا 700 هزار تومان بپردازید.البته میتوانید خانه های صخره ای اهالی روستا را با شبی 50،40 هزار تومان اجاره کنید.اگر هوا مساعد باشد هم میتوانید در کنار رودخانه چادر بزنید.

هتل کندوان:

 

 ************************************************************

 

 

 
 

/ 4 نظر / 1016 بازدید
اردوان

سلام دوست عزیز و با ذوق.من ماه آخر پزشکی هستم.یعنی مرداد فارغ التحصیل می شم.5 سالی هم هست که هیچ مسافرتی نرفتم.ولی انقدر سفر کردنو دوست دارم که نگو.از وبلاگ شما که دیدن کردم انقدر ذوق زده شدم که لیستی از جاهایی که معرفی کردین نوشتم که به ترتیب برم.واقعا از شما ممنونم.لطفا از جاهای بکر هم مطلب بذارین.بازم ممنونم.

اردوان

سلام و عرض ارادت خدمت آقای خالقی نژاد.من همون دانشجوی پزشکی هستم اگر یادتون باشه!!!! گفتم اوایل شهریور برم جنگل الیمستان.میگن خیلی قشنگه!!گفتم اگر اطلاعاتی دارید محبت میکنید راهنماییم کنید!!؟برم؟نرم؟خوبه؟ بده؟

صادق

بسیار وبلاگ زیبا و سرزنده ای داری لذت بخش و سرشار از انرژی خیلی بیشتر از سایتهای عریض و طویل از وبلاگت استفاده کردم شاد زی

علی

آدرس خونه اجاره با قیمت مناسب در کندوان www.jakoo.ir/accommodation?code=27 www.jakoo.ir/accommodation?code=28