درکه - تهران

شمال تهران 5 مسیر کوهپیمایی اصلی دارد:

 

1)داراباد : این مسیر از دارآباد (انتهای اتوبان امام علی) آغاز شده و نهایتا به قله داراباد میرسد.

2)کلکچال: این مسیر  از پارک جمشیدیه شروع شده و نهایتا به قله کلکچال میرسد.

3)دربند: این مسیر از میدان دربند شروع شده و نهایتا به قله توچال ختم میشود.

4)توچال: این مسیر از انتهای خیابان ولنجک شروع شده و نهایتا به قله توچال ختم میشود.

5)درکه: این مسیر هم از درکه(فرحزاد) شروع شده و به ایستگاه پلنگ چال میرسد.

 

نقشه مسیرهای امن کوهنوردی شمال تهران:

 

علاوه بر این 5 مسیر راههای دیگری نیز برای کوهپیمایی در کوههای شمال تهران موجود است و همینطور این پنج مسیر هم در نقاط زیادی توسط راه های فرعی به هم مرتبط میشوند اما استفاده از این راهها مستلزم آشنایی بیشتر شما با منطقه همچنین فنون کوهنوردی است. البته در این مطلب قصد دارم به معرفی منطقه درکه بپردازم.

 

مسیر دسترسی به درکه:

منطقه درکه در کوهپایه کوههای شمال تهران قرار گرفته است.از روش های زیر میتوانید به این منطقه برسید:

 

مترو:

ایستگاه مترو تجریش در میدان قدس قرار دارد، این ایستگاه در حال حاضر شمالی ترین ایستگاه خط 1 مترو تهران است و در ایستگاه های «دروازه دولت » و «امام خمینی» با خطوط 4 و 3 مترو تلاقی دارد.بعد از خروج از این ایستگاه مترو میتوانید  توسط سواری و یا  مینی بوس از میدان های تجریش یا قدس عازم درکه شوید.

 

اتوبوس های تندرو (BRT) :

از طریق خط 4 اتوبوس های تندرو میتوانید به درکه بروید،این خط یکی از خطوط شمالی-جنوبی BRT  و در  امتداد بزرگراه نواب و چمران است که از پارک وی به ترمینال جنوب میرود . میتوانید در ایستگاه "نمایشگاه"(محل دائمی نمایشگاه های تهران)  پیاده شده و از طریق سواری های کنار  پمپ بنزین ولنجک به درکه بروید.

خودروی شخصی:

برای رسیدن به درکه توسط خودروی شخصی نیز کافی است خود را به بزرگراه چمران برسانید و در مقابل نمایشگاه بین المللی تهران به سمت ولنجک حرکت کنید،بعد از رسیدن به میدان دانشجو مسیر را از خیابان درکه ادامه دهید تا به درکه برسید،همچنین میتوانید در منتهی الیه بزرگراه یادگار امام وارد خیابان اوین شده و از آنجا رهسپار درکه شوید.

فقط فراموش نکنید که برای پیدا کردن جای پارک مناسب باید خیلی سحر خیز باشید و گرنه مجبور میشوید که خودروی خود را به سختی و با فاصله خیلی زیاد از محل شروع کوهپیمایی پارک نمایید.

معرفی درکه :

درکه در واقع ییلاقی است که در امتداد رودخانه درکه ایجاد شده است،آب و هوای خوب و جریان داشتن رودخانه درکه در آن باعث شده که این منطقه همیشه طراوت و تازگی خاصی داشته باشد.ورود امامزاده سید محمد والی که مقبره شان نیز در همین روستا قرار دارد باعث گرایش بیشتر مردم به زندگی در آن داشت و هم  اکنون هم یکی از بزرگترین تفرجگاه های تهران به شمار می آید. محله درکه هم اکنون شامل خانه های ییلاقی و ویلاهایی است که باعث ایجاد کوچه باغ هایی در میان آنها شده است و کوهنوردان باید از این کوچه باغ ها راه را طی نموده و به مسیر کوهنوردی برسند.

محله درکه حدود 1000 خانوار و 6000 نفر جمعیت دارد.

 

 

 

 

 

مسیر کوهپیمایی:

اگر از محله درکه حدود 2 کیلومتر در میان راه پر پیچ و خم و زیبای کنار رودخانه به سمت شمال حرکت کنیم به یک دوراهی میرسیم،مسیر سمت چپ به جنگل زیبای کارا میرسد و چنانچه مسیر مستقیم را ادامه دهیم پس از 4 کیلومتر دیگر به پناهگاه پلنگ چال میرسیم.ادامه این مسیر ما را به ایستگاه 5 تله کابین توچال میرساند.

مسیر کوهپیمایی درکه نسبت به سایر مسیر های کوهپیمایی شمال تهران سختی کمتری دارد.

در مسیر کوهپیمایی صدای رودخانه درکه که در فاصله کمی از مسیر قرار دارد همراه گوشنواز کوهنوردان است و این خصوصیت  را دارد که هر کجا در مسیر قابلیت اطراق و رفع خستگی در منظره ای زیبا را داشته باشد.

ارتفاع بلند رشته کوههای دو طرف دره درکه باعث شده که در بیشتر طول روز مسیر اطراف رودخانه سایه باشد که برای تابستان خیلی مناسب است.در طول مسیر هم سفره خانه ها، رستوران های زیادی پذیرای کوهنوردان است.

طبق سنت کوهپایه  های شمال،آب انار،آلوهای ترش و شیرین جنگلی هم در طول مسیر قرار دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در ابتدای مسیر هم اشعار و نوشته های چشم نوازی به خط زیبای نستعلیق بر روی سنگ ها نقاشی شده اند.

 

 ************************************************************

 

 

 

/ 3 نظر / 5442 بازدید
آراد

سلام. دوست عزیز من هم سفر زیاد میرم و عاشق ایران هستم. حیف از این همه دیدنی که مهجور مونده و بقول خودتون ترس بزرگیه فکر کردن به اینکه شاید روزی به هردلیلی از بین بره. من هم بتازگی وبلاگی در زمینه گردشگری راه انداختم. خوشحال میشم درصورت تمایل شما تبادل لینک کنیم