قلعه رودخان - گیلان

جهت دسترسی به این منطقه از شهر فومن جاده "قلعه رودخان" را به مسافت تقریبی 25 کیلومتر به سمت جنوب ادامه میدهید.در انتهای راه نیز دوراهی وجود دارد که راه سمت راست آن به سمت فوشه و راه سمت چپ به سمت روستای رودخان ادامه مییابد.

 

طبیعت زیبای مسیر دسترسی:

 

 

مسیر دسترسی(برای مشاهده تصویر با کیفیت بیشتر آنرا بر روی کامپیوتر خود دانلود نمایید)

 

پل چوبی در ابتدای مسیر پیاده روی:

 

بعد از رسیدن به روستای رودخان میبایستی ادامه راه را پیاده سپری کنید.فاصله تقریبی روستا تا قلعه 3 الی 4 کیلومتر است اما چیزی که راهپیمایی یا بهتره بگم کوه پیمایی رو سخت میکنه  اختلاف ارتفاع روستا تا قلعه است.اکثر مسیر دسترسی تا نزدیکی های قلعه پله گذاری شده که صرف نظر از اینکه بکر بودن منطقه رو تحت تاثیر قرار داده به راهپیمایی کمک میکنه.

مسیر راهپیمایی منظره زیبایی داره و در اکثر مسیر رودخانه پرآب در جوار مسیر قابل دسترسه

 

نمایی از مسیر راهپیمایی :

 زمان ساخت این قلعه به دوره سلجوقیان باز میگردد،البته بنای قلعه در سالهای بعد نیز مورد مرمت و بازسازی قرار  گرفته. این قلعه به دلیل بازسازی توسط حسام الدین به "قلعه حسامی" نیز معروفه.

مساحت تقریبی این قلعه 5 هکتار(50000متر مربع) است و مشتمل بر دو بخش شرقی و غربی است.بخش شرقی  به نام "شاه نشین" معروف است و بخش غربی نیز به نام "آسایشگاه افسران" معروف است.

طی سالهای 1375 تا 1382 نیز مرمت بخش میانی قلعه که ارتفاع کمتری نسبت به طرفین دارد صورت پذیرفت.عکسهای وبلاگ هم مربوط به سفر من در اواخر دوره مرمت به این منطقه است.

 

 نمای قلعه :

 

گستردگی این قلعه در جهت شرقی-غربی بوده دارای عرض کمی میباشد.همچنین ارتفاع قلعه مانند عدد هفت فارسی در طرفین داران بیشترین ارتفاع و در منطقه میانی کمترین ارتفاع را دارد.

مختصات قلعه :

51.6  03  37

23.2  14  49

 ************************************************************

 

 

/ 4 نظر / 294 بازدید
شیوا

قلعه بسیار زیبایی است مخصوصا مسیر رسیدن به قلعه فوق العاده است

جاویدان

جای خیلی قشنگیه-عکسهای قشنگی هم انداختین

مهدیس اشجری

با سلام و تشکر از اطلاعاتی که در وبلاگتون یه اشتراک گذاشتین... ولی باید بگم که عکسایی که از مسیر قلعه رودخان گذاشتین قدیمی شده، جون اون پل چوبی جاشو به یه پل سنگی امن تر داده... و کلا مسیر امن تر از قبل هستش... امیدوارم بازم تشریف بیارید :)

حدیث آقا

ممنونم خوب توضیح دادید رفتیم اینجا چون تو استان ماست