جاده دوهزار-مازندران

تنکابن(شهسوار) یکی از شهرهای ساحلی استان مازندران است.شهر "خرم آباد" در جنوب تنکابن محل شروع جاده ای است که تا ارتفاعات البرز تا حوالی استان قزوین ادامه دارد .جالب است بدانید که نام اصلی شهر خرم آباد قبلا تنکابن بوده .

نزدیکترین نظریه به وجه تسمیه نامگذاری این جاده این است که به محل هایی با ارتفاع 2000 متر از سطح دریا میرسد.اگر خروجی شهر خرم آباد رو شروع جاده دو هزار در نظر بگیریم مسیر های دیدنی زیر را در مسیر خواهیم دید.

 

 

کیلومتر4،چشم انداز سواحل شهسوار:

یکی از زیباترین مناظری که در ابتدای مسیر با اون مواجه خواهید شد چشم اندازیست که از شهسوار و ساحل دریای مازندران میبینید.دیدن خانه های شیروانی در دامنه دید وسیعی در میان طبیعت سبز شهسوار منظره ای دیدنی را برایتان خلق میکند و زیبایی آن زمانی دو چندان میشود که در تمامی دامنه دید شما مناظر به ساحل زیباش شهسوار ختم میشود.

نمایی از شهسوار و دریای کاسپین:

 

کیلومتر 10،آغاز جاده سه هزار:

حدودا در کیلومتر 10 جاده سه هزار از این جاده منشعب میشود، دقیقا جایی که دو رودخانه دوهزار و سه هزار(چشمه  کیله) به هم میرسند.جاده سه هزار هم جاده بسیار زیبایی است و به نظر من از جاده دوهزار بکر تر است.این جاده پس از گذشتن از جنگل های زیبای مسیر وارد منطقه کوهستانی ارتفاعات البرز شده و در این منطقه با گذشتن از مسیر  صعب العبور کوهستانی به روستای پیچ بن و گرمارود در استان قزوین میرسد که انشاالله قصد دارم در اولین فرصت این مسیر را تا قزوین و یا بالعکس طی کنم.

 

کیلومتر 13،پارک جنگلی چالدره:

در دلتای محل تلاقی رودخانه های دوهزار و سه هزار پارک جنگلی چالدره قرار گرفته.این پارک دارای امکاناتی نظیر پارکینگ،آلاچیق،سرویس های بهداشتی و طبیعت زیبا محل خوبی برای گذران وقت است.بقایای چند  قلعه قدیمی هم در این پارک دیده میشود.

 

کیلومتر 17،پرورش ماهی قزل آلا:

سرتاسر جاده دوهزار میتونید حوضچه های پرورش ماهی قزل رو ببینید که با استفاده از آب رودخانه دوهزار پر میشوند.ماهی قزل آلای زنده رو میتونید از این مراکز خریداری کنید و بعضی ها هم ماهی تازه کبابی میفروشند.بزرگترین مرکز فروش ماهی قزل آلا رو تو کیلومتر 17 میتونید ببینید.

 

 کیلومتر 24،دوراهی امامزاده قاسم:

جاده دوهزار بعد از روستای امامزاده قاسم به یک دوراهی میرسد،مسیر سمت چپ به دشت دریاسر و مسیر سمت راست به روستای شانه تراش منتهی میشود.

 

دشت دریاسر:

در مسیر سمت چپ بعد از طی 7 کیلومتر در جاده ای پرشیب و زیبا به روستای سرسبز"عسل محله" میرسد.این مسیر نهایتا به دشت سرسبز و زیبای "دریاسر" ختم میشود.

 

روستای شانه تراش:

اگر مسیر سمت راست دوراهی را حدود 3 کیلومتر ادامه دهیم به مجموعه روستاهای منطقه دوهزار میرسیم.

روستاهای زیبای میانکوه،برسه،گلستان،باغدشت،بالاس،چارسر، اشکور محله و شانه  تراش به فاصله کمی در دامنه ای پرشیب قرار دارند.تا این لحظه مجالی برای ادامه این مسیر برایم میسر نبوده .این مسیر نهایتا به روستای پیشکوه در دشت سرسبزی میرسد.

 

اهالی روستاهای منطقه دوهزار عموما به دامداری و باغداری فندق،گردو و سیب امرار معاش میکنند.در دهه اخیر حجم ساخت و ساز ویلا توسط اهالی غیر بومی (عموما تهرانی ها) افزایش خیره کننده ای داشته است به طوری که دیگر صاحبان این ویلاها به گونه ای بومی منطقه شده اند.پوشش گیاهی منطقه  دوهزار عموما شامل درختان توسکا،شمشاد،بلوط،راش و افرا میباشد.اکثر ویلاهای منطقه به نحوی ساخته شده اند که چشم اندازی به طبیعت بکر جنگل ها داشته باشند.نگاه کردن به جنگل های سرسبز البرز،صدای گوش نواز رودخانه،هوای تمیز و خنک در تابستان،بوی دود هیزم ،صدای گوش نواز حیوانات و سکوت جنگل چیزهایی است که گردشگران را به این منطقه دلبسته  میکند.

یکی از خصوصیات بارز دوهزار ارتفاع زیاد منطقه است که  باعث شده در تابستان نیز هوای  خنک و مطبوعی داشته باشد.علی رقم رفت و آمد مسافران بسیار به این منطقه اما نسبت به مناطق توریستی دیگر شمال کشور تمیز تر بوده و کمتر زباله و آشغال در مسیر و رودخانه ها میبینیم (شاید هم به نظر من اینطورر بوده!)

 

طبیعت منطقه دوهزار:

 

 

 تصویر پانوراما از رودخانه دوهزار:

 

ساحل شهسوار:

 ************************************************************

 

 

/ 8 نظر / 8869 بازدید
ايلار

عالي

به عقیده من جاده دوهزار زیباترین جاده ایرانه اما ساخت و ساز بیرویه ویلاها و خانه ها داره این منطقه رو از بین میبره

حسین

ممنون از اطلاعات خبتون -ما یکبار میخواستیم از این جاده به قلعه الموت بریم اما گفتن که جاده اش خرابه [ناراحت]

رز مريم

من خودم شهسواريم و عاشق طبيعت. خوشحالم كه امروز وبلاگتون را ديدم. پاينده باشيد.

سفرآوران

سلام از زحمات شما در معرفی جاده 2000 بسیار سپاسگزاریم موفق باشید

من اهل بابلسرم.مازندران ما بسیار زیبا ومثل بهشته ولی چقدر خوب میشد که به طبیعتش دست نمیزدیم وساختوساز بیرویه نمیکردیم.

احمد

مرسي اطلاعات بسيار عالي بود