آبشار سنگان - تهران

 چگونه به آبشار سنگان برویم :

آبشار سنگان در 20 کیلومتری شمال غرب شهر تهران و در انتهای راه فرعی که از جاده امامزاده داوود منشعب میشود قرار گرفته است.

در مجموع برای رسیدن به آبشار از کوهسار تهران 15 کیلومتر با اتومبیل (حدود 10 الی 20دقیقه) و حدود 6 کیلومتر پیاده روی (حدود 2 الی 3/5 ساعت) در پیش خواهید داشت.

نقطه ابتدای مسیر میتواند میدان بهاران کوهسار باشد.برای رسیدن به کوهسار میتوانید بزرگراه آبشناسان را به سمت غرب ادامه داده و به میدان شهران و سپس به کوهسار بروید و یا اینکه از اتوبان همت (حدفاصل خروجی باکری و المپیک) وارد خیابان کوهسار شوید.

از کوهسار وارد جاده امامزاده  داوود شده و پس از طی مسافت حدود 10 کیلومتر و با فاصله کمی بعد از شهر سولقان راه فرعی به سمت سنگان را در سمت چپ جاده دنبال کنید.دقت داشته باشید که این راه فرعی را رد نکنید و توجه به تابلوی روستای سنگان داشته باشید.

مسیر دسترسی به آبشار سنگان از تهران:

نقشه آبشار سنگان

اگر این راه را 3/5 کیلومتر ادامه دهید ابتدا به روستای سنگان پایین،سپس سنگان بالا و سپس امامزاده قاسم میرسید.به فاصله کمی از امامزاده قاسم در روزهای تعطیل جاده برای اهالی غیر بومی مسدود است و باید بقیه مسیر را که راه خاکی است پیاده طی نمایید.میتوانید اتومبیل خود را نزدیکی امامزاده قاسم پارک نمایید.

مسیر سنگان

 

مسیر سنگان

بعد از 1/5 کیلومتر پیاده روی از سمت چپ جاده تغییر مسیر داده و  وارد سرازیری شده و از روی پل عبور نمایید .از این محل مسیر اصلی کوهپیمایی به سمت آبشار آغاز میشود که برای رسیدن به آبشار دو مسیر را میتوانید انتخاب کنید.

مسیر سمت راست که مسیری خاکی و ماشین رو است و شیب متوسطی دارد و راهپیمایی در آن بسیار ساده تر است اما این مسیر کمی طولانی بوده و همچنین خشک و بدون درخت است و در آفتاب شدید کمی طاقت فرسا است.

نمایی از مسیر کوهپیمایی از نزدیکی آبشار (راه ماشین رو در سمت چپ تصویر مشخص است و راه مالرو از میان درختان میگذرد):

آبشار سنگان

مسیر آبشار سنگان

مسیر بعدی که از میان باغ ها و خانه های اهالی منطقه میگذرد مسیری میانبر بوده اما شیب زیادی دارد.

نهایتا این دو راه در نزدیکی های آبشار به هم میرسند و در ادامه برای رسیدن به آبشار تنها یک راه پر شیب را پیش رو رو خواهید داشت.

نقشه راه ماشین رو و پیاده رو  از روستا به آبشار:

 

طبیعت سنگان:طبیعت منطقه سنگان

روستای سنگان یک روستای کوهستانی و سرسبز است.امامزاده قاسم نیز که کمی بالاتر از سنگان بالا قرار دارد دارای سرویس بهداشتی و تخت و محوطه برای اسکان است.همچنین میتوانید خرده نیازهای خود را از اینجا خریداری کنید.

روستای سنگان مملو از درخت های آلبالو،گیلاس،گردو،شاتوت و . . .  و بوته های تمشک است که بسیاری در مسیر آبشار خودنمایی میکنند.سنگان آب و هوایی بسیار مطبوع و پرطراوت دارد.

درختان آلبالو در مسیر آبشار:

درختان سنگان

مسیر زیبای آبشار:

جاده زیبای سنگان

طبیعت سنگان:

 

ارتفاع 30 متری آبشار و همچنین عمودی بودن سخره های محل ریزش آب سبب شده که قطره های آبشار مستقیما این مسیر را تا زمین طی کنند که اگر زیر آن بایستید سوزش قطرات خنک آب را حس میکنید.این آبشار تقریبا در تمامی فصول آب دارد اما در ماه های فروردین و اردیبهشت شدت آب آن بسیار زیاد و زیبایی آن بیشتر است.

آبشار سنگان

 

آبشار سنگان

 

آبشار سنگان

 اگر در فصول سرد سال به این آبشار بروید و سختی های عبور از منطقه سرد و پر برف سنگان را به جان بخرید با صحنه ای بدیع مواجه میشوید که خستگی راه را از تنتان بیرون میبرد.آب و هوای سرد سنگان و ارتفاع ریزش آب باعث میشود که در زیر آبشار قندیل سفید بزرگی ایجاد شود که چشم هر بیننده ای را خیره میکند.

جالب است بدانید که فاصله مستقیم این آبشار تا «آبشار خور» در استان البرز کمتر از 2 کیلومتر است و میتوانید با یک کوهنوردی فاصله بین این دو آبشار را طی کنید.

 آبشار یخزده سنگان

 

 آبشار سنگان

 

 ************************************************************

 

 

/ 5 نظر / 4137 بازدید
حسن رضایی

سلام جناب خالقی، از اینکه از وبلاگ اینجانب دیدن نمودید متشکرم ،با دیدن وبلاگ جنابعالی چیزهای خوبی دیدیم و یاد گرفتیم . موفق باشید.حسن رضایی hassan-rezaee.blogfa.com

پریsa

سلام دوست عزیز ممنون که به وبلاگم سر زدی[گل] هیچ چیزی توی دنیا لذت بخش تر از سفر نیست .از آخرین باری که سفر رفتم خیلی وقت میگذره صبح زود بیدار شدن و دل دادن به طبیعت و آخر شب از خستگی بیهوش شدن ...بازم ممنون که می نویسید عالیییییییییه

توضحیات خیلی خوب و عالی بود اما عکسای آبشار خیلی کمه

یاسمین

سلام واقعا وبلاگ زیبایی دارید. راستی میدانید که آریو برزن از اهالی شهر ما بوده است (ارجان، بهبهان) خیلی دلم میخواد باهاتون تبادل لینک کنم. اگر شما هم موافقید من رو با عنوان بهبهان نما لینک کنید و بهم خبر بدید تا منم لینکتون کنم. منتظرتونم، خداحافظ

محسن

مطلب بسیار عالی ای بود با متن بیسار شیوا دستتان درد نکند و ممنون متاسفانه ایمیل ندارم