آبشار کندر - البرز

آبشار کندر در شمال شرقی شهر کرج در استان البرز واقع شده است.نام این آبشار از نام روستایی در همان نزدیکی گرفته شده است.روستایی به همین نام هم در جنوب کرمان قرار دارد.همچنین کندر نام صمغ گیاهی است که خاصیت درمانی زیادی دارد.

مسیر دسترسی :

از دو مسیر  از شهر کرج میتوانید به این آبشار برسید:

مسیر اول (مسیر کوتاه تر،از روستای پورکان):

برای رسیدن به این آبشار باید از شهر کرج وارد مسیر جاده چالوس شوید .اگر روستای بیلقان (میدان امیر کبیر) که در ابتدای جاده چالوس قرار دارد را مبدا در نظر بگیرید بعد از طی حدود 8 کیلومتر به روستای پورکان میرسید،کمی بعد از روستای پورکان جاده ای فرعی به سمت راست (شرق) منشعب میشود که در نقشه زیر با رنگ سبز مشخص شده است.این جاده آسفالت بوده و سربالایی تندی دارد، اگر حدود 3.5 کیلومتر در این جاده طی کنید در یک پیچ به آبشار کندر میرسید.

مسیر دوم (با گذشتن از روستای کندر):

چنانچه همان روستای بیلقان (میدان امیر کبیر) را مبدا حرکت در نظر بگیرید دقیقا بعد از 1300 متر  به یک مسیر فرعی به سمت راست (شرق) میرسید که با گذشتن از یک پل فلزی وارد جاده دسترسی روستای کندر میشوید.مسیر دوم در نقشه زیر با رنگ آبی نشان داده شده است . این جاده نسبت به جاده قدیم کندر کیفیت بالاتر و امنیت بیشتری دارد.اگر این جاده را 8 کیلومتر ادامه دهید به روستای سرسبز کندر میرسید.

با ادامه مسیر 12 کیلومتری از این روستا در سرازیری به آبشار کندر خواهید رسید.

در مجموع برای رسیدن به آبشار از میدان امیر کبیر کرج در مسیر اول باید حدود  12 کیلومتر و در مسیر دوم حدود 21 کیلومتر را طی کنید.پیشنهاد من این است که از یکی از مسیر ها رفته و از دیگری برگردید.

 

          آبشار کندر از جاده قدیم روستای کندر :

 

 

آبشار از جاده قابل رویت است و با راهپیمایی کوتاهی میتوانید به زیر آبشار برسید.چنانچه بخواهید به بالادست آبشار هم برسید باید مسیر کوتاهی را کوهپیمایی کنید.در کل رسیدن به این آبشار خیلی سخت نیست.متاسفانه در آخرین سفر من به این آبشار هر چند که ماه اردیبهشت بود اما آبشار آب چندانی نداشت و جای شکرش باقی است که آبشار کاملا خشک نبود.

          نمای آبشار کندر از بالا :  

 

 

منطقه کندر طبیعتی زیبایی دارد،کوههای زیبایی از رشته کوههای البرز در این منطقه کنار هم قرار گرفته اند،گونه های گیاهی هم هر جا که خبری از آب باشد خودی نشان میدهند.

وجه تسمیه کندر :

در خصوص ریشه واژه کندر روایت ها و نظر های گوناگونی وجود دارد.که رایج ترین آنها را نقل میکنم.

با توجه به اینکه این روستا راهی ارتباطی به روستای کن در تهران نیز دارد ریشه کندر را «کن»،«دور» میدانند.یعنی روستایی که از کن دور است و یا روستایی که نامش کن است و و برای تفکیک از کن تهران به نام کن دور معروف است.

برخی نیز ریشه نام این روستا را از گیاه  یا درخت کندر میدانند.برخی هم ریشه آن را «کهنه»،«دور» میدانند . من شنیده ام که هم اکنون نیز این روستا برخی موارد به این نام خوانده میشود.اما هرچه هست روستای زیبایی است.روستایی که در میان رشته کوههای سر به فلک کشیده منطقه ای سرسبز را در خود جای داده است.اگر از مسیر روستای کندر به آبشار میروید بر نیست که از این روستا هم دیدن کنید.

 

 

 

          آسمان آبی و هوای پاک منطقه : 

 

                  رویش گلها و گیاهان وحشی در منطقه : 

 

 

 ************************************************************

 

 

 

/ 6 نظر / 1507 بازدید
امیر حسین

سلام. آقا کجایید شما؟ داره زمان به روز نکردنتون زیاد میشه ها!‏ یه فکری برای دل ما بکنید.همینطور بی خبر میری؟!؟!‏ راستی هر وقت اومدید،لطفا یه قسمت اضافه کنید،به نام سفر پیشنهادی به یه استان خاص.مثلا گیلان. اینجوری که روز اول فلان جا.روز دوم یه جای دیگه،روز سوم همینطور. به نظرم اینجوری وب جنابان عالی بهتر هم میشود!!!

رز مريم

با سلام نوشته ها و تصاويرتان واقعا زيباست. پيروز و سلامت باشيد.

ممنون از مطلب خوبتون

محمد

سلام - از خوندن نوشته ها و عکس های وبلاگ واقعا لذت بردم،مطالب خیلی کامل و گویا و زیبا نوشته شده است،منتظر نگارش نوشته های بیشتر از سایر جاهای دیدنی ایران هستم

داود

سلام. یک سال و خورده ای هست که مشتری بلاگ شما هستم. واقعا بهتون خسته نباشید می گم که این مکان های زیبا رو به ما معرفی می کنید. می خواستم بدونم آیا این منطقه کندر جای خوبی می تونه باشه برای یه کم یه روزه (صبح تا عصر). منظورم اهالی و اشخاصی که اونجا هستن کله مون رو نبرن و اینکه با پراید بریم اونجا مشکلی واسمون پیش نمیاد. می تونیم راحت رفت و آمد کنیم؟ با تشکر

علیرضا

دستت طلا