یزد - شهر بادگیرها

شهر آب و هوای گرم و خشکی داره و تفاوت دما در شب و روزش زیاده مخصوصا  توی 6 ماه دوم سال .اسفند 88 من و همسرم به این شهر قشنگ سفر کردیم فکر میکنم معرفی جاهای دیدنیش خالی از لطف نباشه.

بقعه 12 امام

این گنبد درسال 429 هجری توسط 2برادر به نامهای ابو یعقوب و ابو مسعود در دوران حکومت علاالدوله بنا شده که نزدیک زندان اسکندر در محله فهادانه. از نظر سبک بنا و نقش و نگار و کتیبه کوفی تاریخ معماری اسلامی رو نشون میده.اهمیت بیشتر این بنا به خاطر مدل قرار دادن گنبد روی زمین چهار گوشه که خیلی استادانه است. تزئیناتش شامل گچبری و کتیبه های رنگی روی دیوارهاست.در محراب اصلی سنگ قبر شیخ فهادان بوده که روی اون اسامی 12 امام نوشته شده بوده ولی حالا این سنگ به سرقت رفته و توی بنا نیست.این بنا به ثبت ملی رسیده.

 

باغ دولت آباد

این باغ زیبادر سال 1160 توسط محمد تقی خان بافقی که به خان بزرگ معروف بوده ساخته شده و260 سال قدمت داره و محل اقامتش بوده.معاصر با شاهرخ میرزا و کریم خان زنده. این بنا که باید در اختیار نوادگان محمد تقی خان باشه توسط میراث فرهنگی تملک شد و الان توسط محمد علی معزالدینی داماد ولایت فقیه اداره میشه.

در اصلی باغ توی خیابون شهید رجایی ست.هنگام ورود به باغ از یک هشتی بزرگ رد میشیم که محل فروش سفال و صنایع دستیه.توی باغ یه بنای هشتی بزرگ وجود داره و یه بادگیر. درهای ساختمون از جنس چوبه و کنده کاری شده و داخل بنا اتاقهای زیادی داره که توی اکثرشون حوضی وجود داره. درهای یکی از این اتاقها به باغ باز میشه که شیشه های رنگی با طرحهای زیبا داره . تصور کنید موقع طلوع خورشید  و حوض پرآب چه منظره قشنگی از شیشه های رنگی میشه دید.در یکی دیگه از اتاقها بادگیر معروف وجود داره به ارتفاع 33 متر  که وقتی زیرش قرار میگیری جریان هوا مثل کولر عمل میکینه.در شب باغ توسط فانوسهایی که در بالای تختها به فواصل معین قرار گرفته روشن میشه و خیلی زیباست.درختهای باغ شامل انگور و سرو و کاج ست و گلهای رز و محمدی هم زیاد داره.این بنا هم به ثبت ملی رسیده.

آتشکده زرتشتیان

یکی دیگه از جاهای قشنگ یزد این آتشکده ست که توی خیابون آیت الله کاشانی یزده. بنای اصلی آتشکده  بین درختهای سرو و کاج همیشه سبز قرار داره و نشان فروهر بالای بنا دیده میشه .همچنین ستونهای زیبایی داره و روبروی این بنا حوض آب بزرگی وجود داره که کنار آب بودن از خصوصیت آتشکده هاست. ورود به این آتشکده آداب خاصی داره مثل اینکه زنان و  مردان پاکیزه باشند و لباس رنگ روشن بپوشند و زنان روسری سفید و مردان کلاه سفید داشته باشند. آتش مقدس  یا ورهرام توی یه ظرف بزرگ برنزی ست و شخصی به نام هیربد مسئول روشن نگه داشتن این آتشه. این آتش رو از پشت شیشه میشه دید  و بیش از 1500 ساله که روشن مونده!  این آتش از آتشکده کاریان در لارستان به عقدا آورده شده و حدود 700 سال در اونجا روشن موند و در سال 522 از عقدا به اردکان برده شد و در اونجا هم 300 سال روشن موند و در سال 852 از اردکان به یزد آورده شد.اول در محله ای به نام خلف خان علی در خانه موبد بزرگ به نام تیرانداز آذرگشسب نگهداری شد و در سال 1313 که این آتشکده ساخته شد به درون اون برده شد.این بنا در آبان 1313 با سرمایه یک زرتشتی پارسی به نام همابائی ساخته شده که نقشه توسط مهندسان پارسی کشیده شده و ارباب جمشید امانت سرپرستیشو به عهده داشت. جالبه که بدونید سرستونهای سنگی جلوی ساختمون و سنگهای گلدار کار هنرمندان اصفهان ست در اونجا تراشیده به یزد آوردند اما کاشیهای فروهر و بالای سردر ورودی کار هنرمندان یزد ست. این بنا هم به ثبت ملی رسیده.

 

میدان امیر چخماق

این میدان مجموعه ای از بناهای تاریخیه شامل بازار تکیه مسجد و آب انبار که متعلق به دوران تیموری در قرن 9 ست.امیر جلال الدین چخماق از سردارهای شاهرخ تیموری و حاکم یزد با همکاری همسرش فاطمه خاتون برای رشد یزد این مجموعه رو ساخت که در فهرست آثار ملی ما به ثبت رسیده.

 

 

مسجد جامع یزد

این مسجد در حدود 100 سال و 3 دوره بنا شده پایه های اصلی توسط ساسانیان بنا شده و گنبد متعلق به دوره ایلخانی و سردر بلند مسجد متعلق به شاهرخ تیموری ست.این مسجد به خاطر سردربلند و گنبد خوابیده و کاشیکاری زیبا مشهورست. و جزو آثار ملی ماست.

 

 

زندان اسکندر

زندان اسکندر یا مدرسه ضییائیه مدرسه ای با حدود 8 قرن قدمت ست که در محله فهادان کنار بقعه 12 امام واقع شده.

در سال 631 هجری توسط عارف معروف ضیالدین حسین رضی بنا شد و در سال 705 توسط پسرانش مجدالدین و شرف الدین تکمیل شد.چاهی با قطر حدود 2 متر وسط حیاطه که به سردابی به عمق حدود 5 متر میرسه. گنبد دارای گچبری و تزئینات قشنگیه.

روایتهایی وجود داره که میگن در زمان اسکندر مقدونی از این مدرسه به عنوان زندان استفاده میکرده.داخل حیاط این مدرسه صنایع دستی یزد مثل سفال و روتختی و کاشی های نقاشی شده می فروشند. این بنا هم جزو آثار ملی ماست.

آب انبار

توی یزد آب انبارهای زیادی وجود داره که همه به ثبت ملی رسیدند و متعلق به دوره های مختلفند.چندتاشونو که میدونم واستون مینویسم.آب انبار قندهاری متعلق به دوره پهلوی.آب انبار امیر چخماق متعلق به دوره صفویه .آب انبار امامزاده جعفر متعلق به دوره قاجار و...

 

 

خانه مظفر عرب

این خانه زیبا متعلق به دوران قاجارست و در محله خلف باغ واقع شده. 950 متر مربع مساحت داره و درسال 1266 هجری شمسی توسط مظفر عرب که تاجر معروفی بوده ساخته میشه. علاوه بر همسر و فرزندان 2 خانواده از خدمتکارها نیز توی این خانه زندگی می کردند. این خانه بزرگ اتاقهای 5 دری 3 دری دالان زیرزمین اتاق مخصوص مهمون خیاطخانه داره علاوه بر این هر اتاق یه بالاخانه و انباری هم داره.

توی بالا خانه اشیا باارزش رو می گذاشتند.با اینکه این خانه از خشت و گل ساخته شده معماری بی نظیری داره. در حال حاضر به یه سفره خانه خیلی قشنگ تبدیل شده که دیزی خوشمزه ای هم داشت.چشمکاسفند 88 که من اونجا رفتم داشتند یه عمارت دیگه روبروش می ساختند اونم خیلی اتاق داشت اونطور که می گفتند قراره برای اجاره مسافر استفاده بشه .احتمالا الان دیگه ساختش تموم شده باشه. جای خیلی قشنگیه پیشنهاد میکنم اگه یزد رفتید حتما یه سر به این سفره خانه بزنید. در ضمن در آثار ملی ما ثبت شده.

سوغات یزد

یزد رو همه با شیرینی های خوشمزه اش می شناسند قطاب پشمک باقلوا کیک یزدی لوزهای 5 گانه حاجی بادوم سوهان و نون برنجی. اما انار حلوا ارده ارده هم داره. سفال سرامیک کاشی قالی گلیم سجاده زیلو ترمه مخمل و..... هم داره.

امیدوارم اگه به این شهر قشنگ نرفتید با خواندن این مطالب حتما یه برنامه بذارید و از دیدن جاهای قشنگش لذت ببرید.  

 ************************************************************

 

 

/ 5 نظر / 335 بازدید

برای من که تا حالا به یزد سفر نکردم جالب بود ممنون و موفق باشید

رامین

خیلی جالب بود مخصوصا عکس ها و مخصوصا عکس خانه مظفر عرب، من تفکرم از یزد شهر خشک و کسل کننده ای بود، اما مطلب شما تشویقم کرد حتما یه سر به یزد برم،اگه از کرمان هم مطلب دارید بنویسید.

محمد

بهت سر زدم فرا موشم نکنی خاطره هاي کتاب هاي ابتدايي قديمي http://khavaranshop.com/news/1270 مجموعه آلبوم ها اورجینال را به خاطر بسپار آلبوم پیغام http://khavaranshop.com/detail/89849 آلبوم عشق من باش، بهنام صفوی http://khavaranshop.com/detail/65323 آلبوم قلب یخی، مازیار فلاحی http://khavaranshop.com/detail/90220 یه شاخه نیلوفر(محسن چاوشی) http://khavaranshop.com/detail/61112 کامل ترين مجموعه از اثار بزرگان موسيقي http://khavaranshop.com/detail/97115 موفق باشی

jaleb bood