تخت جمشید - فارس

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به پارسه (تخت جمشید) کافی است خود را به شهر «مرودشت» برسانید .مرودشت در فاصله 40 کیلومتری شیراز به سمت اصفهان قرار گرفته است.فاصله مرودشت از تهران حدود 930 کیلومتر است.

در شهر مرودشت همه نشانی تخت جمشید را میدانند.باید در شمال شهر مسیر 7 کیلومتری خیابان پرسپولیس را بپیمایید تا به آن برسید.

 

قبل از آغار مطالب  این نکته رو یاداوری میکنم که به دلیل عظمت این بناها ،قدمت و همینطور کمبود منابع لازم،نظریه پردازی های زیادی در خصوص مراحل ساخت،دلایل ساخت،استفاده ها،طرحهای برجسته،روش ساخت  و . . .  از آن موجود است که بسیاری هم تکیه به مستنداتی میکنند که با هم در تناقض است.  البته من اینجا سعی ندارم که وارد پیچیدگی های آن بشوم و تلاش میکنم که مهمترین ها و متداول ترین ها رو بنویسم.

 

نامگذاری:

نام این بنا در حقیقت «پارسه» است اما بیشتر به تخت جمشید معروف است.دلیل نامگذاری آن به تخت جمشید را غالبا معروفیت بیشتر داستان های «جمشید»پادشاه اسطوره ای ایران و دستور وی برای ساخت کاخی بزرگ گفته اند.اما در کتیبه خشایار شاه در دروازه  ملل نام آن «پارسه» عنوان شده است.دیگر نام معروف آن هم «پرسپولیس» که همان نام «شهر پارسه» به یونانی است.

 

بناهای پارسه :

 در عکس زیر میتوانید برخی از مهمترین بناهای پارسه را مشاهده کنید که مهمترین شان را برایتان شرح میدهم.

 

مدل شبیه سازی شده پارسه :

 

ورود به تخت جمشید:

برای ورود به محوطه تخت جمشید باید بلیط 2000 تومانی تهیه کنید که البته برای بازدید کنندگان خارجی 15000 تومان میشه.این بلیط تنها براب بازدید از محوطه است و برای دیدن سایر محل های تفکیک شده نظیر موزه تخت جمشید باید بلیط مجدد خریداری نمود.برای ورود باید از پلکانهای چوبی و عریض در که عکس با حرف F مشخص شده بالا بروید.

 

دروازه ملل:

بعد از بالا رفتن از پلکان ورودی اولین چیزی که جلب توجه میکند بنایی است که به کاخ دروازه ملل (کاخ دروازه کشورها یا کاخ خشایارشاه) معروف است.که به احتمال زیاد بنای آن در زمان داریوش در مجموعه طراحی شده بود اما به دست خشایارشاه تکمیل گردیده است.و چون نمایندگان کشورهای مختلف برای پیشکش هدایا و عرض احترام همگی از آن داخل میشدند به این نام معروف شده است.ورودی های این کاخ با  ستونهایی به بلندای 10 متر و مزین به شمایل گاوهایی با سر انسان میباشد.

 

خیابان سپاهیان :

اگر کاخ دروازه ملل را مستقیم ادامه دهید بعد از خروج از دورازه به خیابان سپاهیان میرسید که 90 متر طول دارد و در دو طرف دیوار های خشتی پهنی قرار گرفته است.

مجسمه موجودی مقدس در خیابان سپاهیان:

 

کاخ آپادانا:

اصلی ترین و رفیع ترین بنای پارسه و محل مخصوص پذیرایی مهمانان بود.این کاخ بالاتر از سطح ساخته شده و مشتمل بر 6ردیف ستون شش تایی یعنی جمعا 36 ستون است.ارتفاع هر ستون 20 متر بود و مدرک اصلی تخمین سال ساخت پارسه الواح و سکه های کشف شده در زیر یکی از ستونهای آن است که سال ساخت آن را حداقل 500 سال قبل از میلاد براورد میکند یعنی 2513 سال قبل.

 

مدل شبیه سازی شده کاخ آپادانا :

 

نقش سرباز هخامنشی و یک درخت بر دیواره پلکان آپادانا:

مهمترین ویژگی آپادانا پلکان های شمالی و شرقی آن است  که هر کدام 84 متر طول دارد که دیواره این پله ها با نقش های برجسته ای تزئین  شده است.

             

     یکی از ستون های کاخ آپادانا :

 

کاخ های ششگانه :

در این محل که با حرف G در عکس نشان داده شده است 6 کاخ قرار داشته است دو کاخ به نام «کاخ ج» و «کاخ هدیش» در مرکز و چهار کاخ به نامهای «کاخ سه در»،«کاخ د»،«کاخ ه »و«کاخ تچر» به ترتیب در شمال،شرق،جنوب و غرب آن قرار داشته اند.

این کاخ ها منتسب به داریوش،خشایار و اردشیر بوده و برای مشورت با بزرگان ،نیایش و یا پیشکش هدایا به پادشاهان استفاده میشده است.

 

صحنه پیشکش هدایا به دربار پادشاه :

 

متاسفانه بدنه ستونها مملو از آثار مخربی از بازدیدکنندگان داخلی و خارجی است :

 

کاخ صد ستون:

این کاخ به دلیل داشتن ده ستون در 10 ردیف و مجموع 100 ستون به صد ستون معروف است.تالار این کاخ محل تجمع فرماندهان وسربازان بوده است.نقش های برجسته  سربازان در دوطرف این کاخ بصورت قرینه درج شده است.

 

آرامگاه  اردشیر سوم:

یکی از دیدنی های پارسه آرامگاه اردشیر سوم است.برای رسیدن به  این آرامگاه باید مسیری را به سمت دامنه کوه طی نمایید.این آرامگاه به تقلید از نقش رستم و در دل کوه کنده شده است .قبر اردشیر در اتاقی در این آرامگاه قرار گرفته است که اجازه ورود به این اتاق برای بازدید کنندگان وجود ندارد.

 

خزانه:

در منتهی الیه شرقی پارسه،کاخ خزانه قرار گرفته است.احتمالا تا قبل از تاراج توسط اسکندر مقدونی مملو از سکه ها و اشیای گرانبهایی بوده است . اما آنچه که برای اسکندر بی ارزش بوده و تاراج نکرده الواح خشتی مربوط به اسناد حسابرسی کارگران بوده است.این  الواح ارزشمند که به تعداد  بسیار زیادی کشف شده اند اطلاعات بسیار ارزشمندی از ساخت پارسه دارند.طبق این اسناد هیچ برده  یا اسیری برای ساخت این بنا استفاده نشده و تمام کارگران مزد میگرفته اند.جالب آنکه زنان کارگر در دوران بارداری حقوق بیکاری میگرفته اند و  اینها همه در 2500 سال قبل اتفاق افتاده است!

 

نمایی نزدیک از نوشته های پارسه:

 

نقش مقدس نیلوفر در سراسر پارسه به چشم میخورد:

حدود 7000 تا از این الواح در دهه 1930 میلادی به جهت تحقیقات بیشتر و ترجمه به موسسه شرق شناسی شیکاگو تحویل شد و تحقیقات بر روی آن هنوز ادامه دارد. تا کنون حدود 3000 لوح به ا یران بازگردانده شده است.مستندات تحقیقات انجام شده بر روی این الواح که میتواند اطلاعات بسیار زیادی از پارسه و دوره تاریخی هخامنشیان را بازگو کند اخیرا توسط این موسسه به ایران تحویل شده است.

 

موزه:

موزه پارسه در واقع حرمسرای پادشاه بوده است که به نام کاخ ملکه نیز معروف است.در این موزه اشیاه استثنایی و شگرفی از ابزار و  وسایل ساخت عمارت های پارسه و همچنین اشیاه کشف شده قرار دارد.عکسبرداری با فلاش به دلیل تاثیر بر روی اشیای باستانی در  این محل ممنوع است.

 

 

گردنبند و دستبند سنگی و جام مفرغی یافته شده در حفاری ها :

 

لوله های سفالی انتقال آب(اگر توجه کرده باشید هم اکنون نیز لوله های سیمانی به این شکل ساخته میشوند):

 

ظروف یافته شده در حفاری ها :

 

                 آثار تخریب نقوش حکاکی شده پارسه:

 

یکی از تصاویر قدیمی قبل از انجام حفاری ها :

 

 ************************************************************

 

 

/ 10 نظر / 1478 بازدید
مهرزاد.ش

مطلب جدید از وبلاگم - معجزه عشق http://mojezeheshgh.persianblog.ir کتاب افکار کوچک و دنیای بزرگ نویسنده : موریس مترلینگ ترجمه : ذبیح الله منصوری http://s4.picofile.com/file/8100755668/afkare_kuchak_va_donyaye_bozorg.pdf.html

مهرزاد.ش

کتاب جدید از وبلاگ معجزه عشق http://mojezeheshgh.persianblog.ir کتاب ناطور دشت نویسنده : د.ج سالینجر ترجمه : احمد کریمی http://s5.picofile.com/file/8104778934/Salinger_Nature_Dasht.pdf.html

مهرزاد.ش

موضوع: کتاب وبلاگ معجزه عشق http://mojezeheshgh.persianblog.ir مدیریت : مهرزاد . ش ( زندگی سراسر حل مسئله است ) نویسنده : کارل پوپر ترجمه : شهریار خواجیان http://s5.picofile.com/file/8106709434/zendegi_sarsar_halle_masale_ast.pdf.html

از مطلبتون لذت بردم از نقش رستم-شهر استخر و پاسارگاد هم بنويسيد

مهرزاد.ش

مطلب جدید از وبلاگ معجزه عشق http://mojezeheshgh.persianblog.ir عقل و سرنوشت نویسنده : موریس مترلینگ ترجمه : علی اکبر مهتدی http://s5.picofile.com/file/8108686050/aghl_va_sarnevesht.pdf.html

مهرزاد.ش

مطلب جدید از وبلاگ معجزه عشق http://mojezeheshgh.persianblog.ir احساس و اندیشه تألیفی از : مهرداد شکوری منتخبی از زیباترین شاهکارهای نظم و نثر جهان بانضمام ترجمه اشعار معروف آهنگاهی خارجی http://s5.picofile.com/file/8109758592/ehsas_va_andishe.pdf.html

داریوش

برای ساخت این بنا کارگران و استادکاارنی کار میکردند که حقوق بیکاری و زنان حقوق دوران بارداری میگرفتند.ساخت اون 120 سال طول کشید و در کنار کوه میترا که الان رحمت گفته میشه ساخته شده. بر روی پلکان های آپادانا تصویر اقوام زیر حکاکی شده که در حال اهدای خلعت به پادشاه ایران میباشند : ۱- مادی‌ها ۲- عیلامی‌ها ۳- پارت‌ها ۴- سغدی‌ها ۵- مصری‌ها ۶- باختری‌ها ۷- اهالی سیستان ۸- اهالی ارمنستان ۹- بابلی‌ها ۱۰- اهالی کلیکیه ۱۱- سکاهای کلاه‌تیزخود ۱۲- ایونی‌ها ۱۳- اهالی سمرقند ۱۴- فنیقی‌ها ۱۵- اهالی کاپادوکیه ۱۶- اهالی لیدی ۱۷- اراخوزی‌ها ۱۸- هندی‌ها ۱۹- اهالی مقدونیه ۲۰- اعراب ۲۱- آشوری‌ها ۲۲- لیبی‌ها ۲۳- اهالی حبشه

مهرزاد.ش

مطلب جدید از وبلاگ معجزه عشق http://mojezeheshgh.persianblog.ir تاریخ بی خردی ! نویسنده : باربارا تاکمن ترجمه : حسن کامشاد http://s5.picofile.com/file/8111090200/tarikhe_bikheradi.pdf.html

سلام

خیلی خوشحالم که بدون غرض ورزی مطالب رو نوشتی. اگه بدونی اقایان ایکس چقدر تلاش میکنن بگن تخت جمشید مال اوناس من بهشون میگم این هنر متعلق به جهانیان ایرانیها وسپس ما مرودشتی هاست و هیچ ربطی به شما پیدا نخواهد کرد

shima

خیلی مطالب مفید و مختصر و یه جورایی کاملی بود.ممنون ازتون