سد لتیان - تهران

شاید با شنیدن نام "جاجرود" خیلی ها به یاد ترانه ی قدیم و معروفی می افتند که شاعرش خبردار میشود که معشوقه اش را با رقیب در جاجرود دیده اند.این ترانه مقبولیت و معروفیت این منطقه از دیر باز را نشان میدهد.منطقه ای خوش آب و هوا در نزدیکی تهران .

 

مسیر دسترسی:

جهت دسترسی به این منطقه مسیر تهران را به سمت فیروزکوه دنبال میکنیم ،با طی نمودن مسافت تقریبی کیلومتر به شهر جاجرود میرسیم،رودخانه جاجرود از شمال به جنوب ادامه داشته و برای رسیدن به شهر جاجرود ناگزیرید از پل جاجرود بگذرید.ادامه اگر مسیر کنار رودخانه را به سمت شمال طی کنید با گذشتن از سد لتیان به دریاچه سد و مناطق بالادستی رودخانه جاجرود میرسید.سد در فاصله 8کیلومتری جاجرود قرار دارد.

آزاد راه جدید تهران پردیس نیز پس ازتونل دوم از روی رودخانه جاجرود میگذرد.

 

رودخانه جاجرود :

رودخانه جاجرود از رشته کوههای البرز سرچشمه گرفته و حدود 40 کیلومتر طول دارد.نام این رود از روستایی قدیمی به نام "جاج" در نزدیکی گلندوک لواسان گرفته شده .جالب است بدانید که دریاچه سد لتیان تا نزدیکی لواسان ادامه دارد.البته به روایتی دیگر نیز نام جاجرود از نام سلطانی به نام "سلطان جاج" گرفته شده که در برهه از زمان بر این منطقه حکمرانی میکرده است.

پس از عبور از سد و دریاچه سد لتیان با گذشتن از پلی که از بر روی رودخانه ایجاد شده است وارد راهی خاکی میشویم که ادامه این راه از میان جنگل به روستای "سبوی بزرگ" و سپس به لواسان میرسد.

کناره های رود جاجرود محل خوبی برای مستقر شدن و لذت بردن از طبیعت است.صدای آب رودخانه،منطقه سرسبر،هوایی دلپذیر از شاخصه های آن است.مناطقی روستایی مانند «خسروآباد»، «سعیدآباد»، «طاهرآباد» و چند روستای دیگر به همراه شهر جاجرود ، در مجموع منطقه جاجرود را شامل می‏شوند.جاجرود پس از عبور از کنار شهر جاجرود وارد منطقه دشت ورامین میشود.

 

سد لتیان :

در سال 1346 جهت  تامین آب آشامیدنی تهران سد لتیان در مسیر رودخانه جاجرود ساخته شد.ساخت این سد موجب پیدایش دریاچه وسیعی در پشت آن شد که خود زیبایی های زیادی دارد.نام این سد نیز از روستایی به همین نام گرفته شده است که این روستا با آبگیری سد به زیر آب رفت. این سد در دوران قبل از انقلاب به "سد فرحناز" نیز معروف بود.

اگر ساکن تهران و یا شهرهای اطراف آن هستید دیدن این منطقه رو حتما به شما پیشنهاد میکنم.

>نقشه آنلاین

 ************************************************************

 

 

/ 1 نظر / 1879 بازدید
فرانک

ما فردا با گروهی عازم این سد هستیم ، اطلاعات خوبی بود ، ممنون