سراب گاماسیاب - همدان

شاید با شنیدن نام «سراب» به یاد کویر ، عطش و بی آبی میافتید ، اما این سراب سراب دیگری است.پر آب ترین چشمه ایران که در 20 کیلومتری شهر نهاوند قرار گرفته است.

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به سراب گاماسیاب ، شهر نهاوند را به سمت سراهی «نهاوند-ملایر-بروجرد» طی میکنیم ،پس از 10 کیلومتر به پاسگاه قلعه قباد میرسیم.از این محل یک راه آسفالته فرعی منشعب میشود که نهایتا به نوراباد میرسد.با طی مسافت 10 کیلومتر و گذشتن از روستاهای قلعه قباد و وراینه ، به راه فرعی خاکی در سمت چپ میرسید که تابلویی با عنوان «پارک جنگلی گاماسیاب» در ابتدای آن قرار دارد.از این نقطه تا سرچشمه گاماسیاب کمتر از 500 متر فاصله است.

شهر نهاوند یکی از شهرهای استان همدان است که در فاصله تقریبی 400 کیلومتر از تهران واقع شده است .  فاصله سراب گاماسیاب از نهاوند نیز 20 کیلومتر است.

مسیر دسترسی در نقشه زیر مشخص شده است.

 

 تابلو ورودی پارک جنگلی گاماسیاب:

 

 

تصویر هوایی از سراب گاماسیاب:

 

سراب گاماسیاب بزرگترین چشمه ایران است.این چشمه به قدری بزرگ است که نام چشمه برای آن کوچک است چرا که با شنیدن نام چشمه ، حفره کوچکی در کوه در ذهن تداعی میشود اما میزان آبدهی این چشمه به قدری زیاد است که در بدو ورود خود به سطح زمین رودخانه ای عظیم پدید می آورد.

در هر دقیقه چیزی در حدود 60 تانکر 5000 لیتری آب از این چشمه خارج میشود.

پارک جنگلی گاماسیاب شامل مجموعه چشمه های اصلی،غار گاماسیاب،دریاچه،کانال های انتقال آب و محدوده جنگلی است.

چشمه های اصلی که در کنای یکدیگر و به هم چشبیده اند در حدود 100 متر مربع وسعت دارند که توسط نرده هایی محصور شده اند.ساخت این نرده های فلزی احتمالا به دلیل جلوگیری از تخریب و همچنین آلوده شدن آب خروجی از چشمه ها است.بخشی از آب چشمه در این محل احتمالا برای مصارف آشامیدنی منتقل میشود.

بخش عظیم آب خروجی هم در نزدیکی آن ایجاد دریاچه ای کرده است که چشم انداز دریاچه و همچنین درختانی که در کنار آن روییده اند منظره ای زیبا را پدید می آورد.

شنا کردن در این دریاچه ممنوع است.کنار دریاچه و در میان جنگل های گامسیاب مکان مناسبی برای برپایی چادر و اقامت میباشد.

 

محوطه چشمه های گاماسیاب:

 

 

رودخانه گاماسیاب:

 

دریاچه سراب گاماسیاب:

 

در بالادست چشمه ها،دهانه زیبای غاری طبیعی به چشم میخورد.فضای داخل غار شامل دهلیز ها و راهروهای به هم پیوسته ای است که حرکت در آنها نیازمند ابزار روشنایی و غار نوردی میباشد.در کنار غار نیز نقش کتیبه ای به چشم میخورد که به دستور ناصرالدین شاه حک شده است.

این غار احتمالا مسیر قدیمی عبور آب های چشمه های گاماسیاب بوده است.

 

 

چشم انداز سراب گاماسیاب از دهانه ورودی غار:

 

آب این چشمه ها توسط کانال هایی برای مصارف کشاورزی و پرورش ماهی منتقل میشود.در کنار سراب گاماسیاب هم عملیات عمرانی ساخت سد مخزنی 120 میلیون متر مکعبی در حال اجرا است.

 

 

 کانال های انتقال آب:

 

تصویر پانوراما از دریاچه گاماسیاب (برای مشاهده در ابعاد واقعی آن را بر روی رایانه خود ذخیره نمایید)

 ************************************************************

 

 

/ 3 نظر / 1698 بازدید

سلام،با چيزهايي كه نوشتيد بايد خيلي قشنگ باشه،اگه نزديكي خاش جاهاي ديدني ديگه اي هم باشه ارزش سفر رو داره

علیرضا حسینی

سلام جناب آقای خالقی نژاد وب سایت شما واقعا از همه نظر عالیه باور کنید الان مدتهاست که من و همسرم سفرهایمان را بر اساس نوشته های شما برنامه ریزی می کنیم . بنده بی نهایت از تلاشی که برای نوشتن این مطالب و انتشار تجربیات خود گذاشتید بی نهایت سپاسگذارم . ما منتظر پست های جدید شما هستیم چون هر هفته یک روز خودمون رو به سفر اختصاص میدیدم. راستی یک درخواست داشتم ، اگر امکان دارد به معرفی مکان های نزدیک به تهران بیشتر بپردازید . با تشکر فراوان -- بدرود

سلام خیلی ازتون ممنونم استفاده کردم فقط میشه بگید که گاماسیاب به معنیه و ریشه اش کجاییه ؟ ممون میشم چون نیاز دارم