گردشگری در ایران

صحبت از گردشگری است،خارجی ها به آن میگویند "توریسم" و شاید بهتر باشد ما هم بگوییم توریسم چرا که گردشگری در ایران همچون  کودکی ضعیف و بیمار است.هفته گردشگری بهانه خوبی است برای گفتن دردهای آن ، آن هم در ایران،در کشوری که پنانسیل گردشگری در آن هر کشوری در دنیا را شیفته خود میکند.

 

از چه بگویم،

از "تمدن" شهرسوخته یا تمدن شوش

از "شاهکار های تاریخی" تخت جمشید یا  زیگورات چغازنبیل

از "چشمه" های آب معدنی سرعین یا چشمه های خارق العاده باداب سورت

از "جنگل" های زیبای ابر یا از جنگل های بدیع حرا

از "مسجد" جامع اصفهان یا از مسجد کبود تبریز

از "غار" عجیب علیصدر یا از غار رودافشان

از "جاده" اسالم به خلخال یا از جاده چالوس

از چه بگویم،از هر آنچه که داریم و ای کاش نداشتیم،که شباهت این داشته ها همچون تماشاگران پر شور فوتبال است که هر کشوری آرزوی داشتنشان را دارد تا با مدیریتی صحیح به دیگران فخر بفروشد و ما در آروزی این هستیم که  کمتر باشند تا امنیت ورزشگاه هایمان راحت تر تامین شود.

روی صحبت من اول با مدیران فرهنگی کشور است.نگویید که بودجه نداریم و اولویت های بالاتری برای هزینه کردن داریم که اولا هزینه برای گردشگری و این "صنعت توریسم به عنوان سومین صنعت تولید کننده ثروت در جهان" خود برایتان تولید پول خواهد کرد،ثانیا هزینه کردن برای آن باید دراولویت های شما باشد و ثالثا اینکه رسیدگی به درد گردشگری در ایران سرمایه نمیخواهد تنها مدیریت میخواهد.

نگاهی به غار رود افشان بیاندازید،غاری که کم از غار علیصدر ندارد،غاری که تنها دیدن دهانه عجیب و تالار عظیم آن به رفتن به آن می ارزد اما در تاریکی مطلق رها شده و پارکینگ آن تنها نام پارکینگ را به یدک میکشد و تغییر نام آن به زباله دان شایسته تر است.در حالی که در همین سرزمین و در غار علیصدر با مدیریت صحیح شرایط بازدید بصورتی آبرومندانه تامین شده است و شاید پرداخت هزینه بلیط ورودی در ابتدای امر برایمان سنگین و سخت باشد اما در بازگشت از پرداخت آن ناراحت نیستیم.

نگاهی به چشمه های آب معدنی بادابسورت بیاندازید،جای بسیار تعجب است که این چشمه های نادر و منحصر به فرد در جهان هیچ گونه امکاناتی در اختیار گردشگران نمیگذارد.دریغ از یک حصار،یک نگهبان،یک راهنما،حتی یک تابلوی ساده که بگوید "گردشگران سلام".

و در آخر روی صحبت من با هم وطنانمان است ، نه اصلا روی صحبتم با خودم است،منی که نگاره "فروهر" را بر گردن میاندازم و دم از تمدن و فرهنگ بالای اجدادیانم میزنم،تا کی باید منتظر این باشم که دولت یا دیگران به وظایفشان عمل کنند.چرا بایدکسی به من بگوید که زیر درختی که جان دارد آتش نیفروزم ، تا کی باید سهراب وار به من بگویند آب را گل نکنم،تا کی باید به من بگویند که شیر سنگی تخت جمشید با آن قدمت برای سوار شدن نیست،تا کی باید به من بگویند زباله بر زمین نریزم ،بد نیست در میان وسایل ضروری سفر همچون جوجه و سیخ و قلیان و منقل "کیسه زباله" را هم قرار دهم . و تا کی باید بگویند که یادگاری نوشتن بر دیوار رسم خوبی از من به یادگار نمیگذارد

بیایید رسمی برای آیندگان به یادگار بگذاریم که همه بگویند چه پیشینیان با فرهنگی که سرزمینمان را برایمان به یادگار گذاشتند.

عباس خالقی نژاد

/ 0 نظر / 82 بازدید