دریاچه عباس آباد - مازندران

چگونه به دریاچه عباس آباد برویم:

دریاچه عباس آباد در نزدیکی بهشهر و در مسیر راه فرعی عباس آباد قرار گرفته است. برای رسیدن به این دریاچه در ابتدای جاده بهشهر-گلوگاه در سمت راست وارد جاده عباس آباد شده و با طی مسافت تقریبی 6 کیلومتر از میان جاده پر پیچ و خم عباس آباد و عبور از روستای علی تپه (یا التپه)به دریاچه عباس آباد میرسید. با رسیدن به دریاچه ، راه سمت راست پس از عبور از آب بند دریاچه به اردوگاه شهید هاشمی نژاد ختم شده و راه سمت چپ وارد مجموعه تاریخی فرهنگی و گردشگری عباس آباد میشود .


این مجموعه شامل دریاچه مصنوعی،دو برج آجری بلند ، عمارت میان دریاچه و سازه های دیگری است که به دستور شاه عباس اول ساخته شده است. برج های آجری که در فاصله کمی از دریاچه ساخته شده اند 190 متر با هم فاصله دارند. در میان دریاچه ، عمارتی مربعی شکل وجود دارد که در هنگامی که آب دریاچه بالا باشد در زیرآب مدفون شده و با کم شدن آب دریاچه به تدریج نمایان میشود.گفته میشود که این بنا به وسیله پلی به خارج دریاچه مربوط میشده که هم اکنون اثری از آن نیست. مساحت تقریبی دریاچه 6 هکتار است که در اثر ساخت سد عباس آباد به منظور آبیاری زمینهای اطراف ایجاد شده است.


علاوه بر موارد گفته شده،در کنار دریاچه باغ بزرگ 140 هکتاری عباس آباد،امکانات تفریحی نظیر رستوران ،چایخانه ،نمازخانه وجود داره که بازدید و اقامت از این دریاچه رو راحت تر میکنه. قایق سواری در دریاچه توسط قایق های پدالی هم میتونه گزینه خوبی برای لذت بردن هرچه بیشتر از این منطقه باشه. عباس آباد و مناطق اطراف آن به دلیل قرار گرفتن در کانون توجه زمانهای پیشین حاوی زیر خاکی های زیادی بوده که برخی توسط سازمان میراث فرهنگی کشف شده ، برخی توسط حفاری های غیر مجاز بیرون آمده و قطعا برخی نیز در گوشه و کنار آن هنوز در زیر خاک مدفون است. 

این دریاچه در فاصله تقریبی 60 کیلومتر از شهر ساری ، 110 کیلومتر از "سد سلیمان تنگه" و 120 کیلومتر از "دریاچه میانشه" قرار گرفته است. 

/ 2 نظر / 690 بازدید
متزنبام

به به! به دیار ما هم سری زدید. ...[گل]

خيلي خوب بود ، خوشحالم كه با وبلاگتون اشنا شدم [گل]