دریاچه عباس آباد - مازندران

جهت مشاهده مطلب سال 94 در خصوص دریاچه عباس آباد اینجا کلیک کنید

مسیر دسترسی:

جهت دسترسی به این دریاچه در ابتدای جاده بهشهر-گلوگاه در سمت راست وارد جاده عباس آباد شده و با طی مسافت تقریبی  6 کیلومتر از میان جاده پر پیچ و خم عباس آباد و عبور از روستای علی تپه (یا التپه)به دریاچه عباس آباد میرسید.

مسیر این دریاچه یکی از مسیر های زیبای جنگلی در  ایرانه که از میان جنگل های انبوه و میان درختان سبز و سر به فلک کشیده میگذره.

این  دریاچه در فاصله تقریبی 60 کیلومتر از شهر ساری ، 110 کیلومتر از "سد سلیمان تنگه"  و 120 کیلومتر از "دریاچه میانشه" قرار گرفته است.

 

نمایی از دریاچه عباس آباد:

 

 

 

نمایی از عمارت دریاچه در زمان  پایین بودن آب دریاچه:

 

این مجموعه شامل دریاچه مصنوعی،دو برج آجری بلند ، عمارت میان دریاچه و سازه های دیگری است که به دستور شاه عباس اول ساخته شده است.

برج های آجری که در فاصله کمی از دریاچه ساخته شده اند 190 متر با هم فاصله دارند.

در میان  دریاچه ، عمارتی مربعی شکل وجود دارد که در هنگامی که آب دریاچه بالا باشد در زیرآب مدفون شده و با کم شدن آب دریاچه به تدریج نمایان میشود.گفته میشود که این بنا به وسیله پلی به خارج دریاچه مربوط میشده که هم اکنون اثری از آن نیست.

مساحت تقریبی دریاچه 6 هکتار است که در اثر ساخت سد عباس آباد به منظور آبیاری زمینهای اطراف ایجاد شده است.

مناظر اطراف عباس آباد(خلیل شهر):

 

 

مزارع کلزا:

 

 

 علاوه بر موارد گفته شده،در کنار دریاچه باغ بزرگ 140 هکتاری عباس آباد،امکانات تفریحی نظیر رستوران،چایخانه،نمازخانه وجود داره  که بازدید و اقامت از این دریاچه رو راحت تر میکنه.

قایق سواری در دریاچه توسط قایق های پدالی هم میتونه گزینه خوبی برای لذت بردن هرچه بیشتر از این منطقه باشه.

عباس آباد و مناطق اطراف آن به دلیل قرار گرفتن در کانون توجه زمانهای پیشین حاوی زیر خاکی های زیادی بوده که برخی توسط سازمان میراث فرهنگی کشف شده ، برخی توسط حفاری های غیر مجاز بیرون آمده و قطعا برخی نیز در گوشه و کنار آن هنوز در زیر خاک مدفون است.

 

نمونه ای از حفاری های غیر قانونی:

 

نمایی از برج اول آجری:

 

 ************************************************************

 

 

/ 3 نظر / 757 بازدید
st

سلام وبلاگت عالیه.راستی یه سری به وبلاگم بزن.نظرولینکم یادت نره.

یک ایرانی

من اکثر مطالب سایت رو خوندم خیلی دقیق و جالب توضیح دادید.چند تا سوال داشتم اول اینکه شما تور گردشگری دارید یا میشناسید چون ما 7 نفر هستیم(خانواده) که ماشین هم داریم و میخواهیم که با اکیپ به مسافرت یا گردشگری بریم و دوم اینکه اگه مطلبی در مورد سفر ها داشته باشم میشه توی وب سایت شما قرار بگیره ؟ و اینکه عکس هایی که در سایت گذاشتید رو خودتون گرفتید ؟