باغ فین کاشان - اصفهان

جاذبه های شهر کاشان فوق العاده است،بقایای تپه سیلک و سایر جاهای دیدنی اون، اما توی این مطلب میخوام در خصوص باغ فین صحبت کنم.
شهر کاشان یکی از شهرهای استان اصفهانه که 250 کیلومتر با تهران فاصله داره و یکی از جاذبه های توریستی اون باغ فین یا حمام فین همواره مورد توجه توریست ها بوده.

فین کهنه و فین نو:

در شهر کاشان باغ زیبایی به نام فین قرارداشت که عمارت داخل این باغ در زلزله قرن 25 میلادی تخریب شد و همین امر سبب شد که عمارت جدیدی در محل فعلی ساخته بشه.قدمت عمارت قبلی که هنوز بقایای اون موجوده طی اطلاعات اثبات نشده به دوره آل بویه یا ایلخانیان میرسه .به عمارت قبلی هم اکنون "فین کهنه" و عمارت فعلی "فین نو" گفته میشه.تاریخ ساخت عمارت فعلی نیز منصوب به دوره صفویه است.

دور تا دور باغ را دیوار بلندی احاطه کرده که ورود به باغ از بنای سردر ورودی اون انجام میشه،حوض مستطیلی شکل بلندی در اولین نگاه نظر بیننده رو جلب میکنه که در امتداد اون فواره های آب زیادی قرار داره که از چشمه سلیمانیه تامین میشوند.

 

وجود حوض آب و جوی های آب روان در حیاط و داخل عمارت و همچنین درختان طراوت و زیبایی خاصی به این باغ بخشیده.مساحت باغ حدود 22000 متر مربعه که از نظر جغرافیایی در منتهی الیه جنوب غربی شهر کاشان و در مجاورت اتوبان قم-نطنز واقع شده.

عکس های تاریخی:

از دیدنی ترین قسمت های باغ نصب عکسهای بسیار قدیمی از خانواده ناصرالدین شاه هست که روی دیوار عمارت مرکزی نصب شده

مادر ناصرالدین شاه:

 ناصرالدین شاه:

 

یادگاری های زشت:

متاسفانه با وجود نصب دوربین ها مدار بسته در محل باغ ،در و دیوار اون مملو از ارادت های مسافران و بینندگان (نابینندگان و خائنین به کشور و آثار ملی) شده که بخشی از اون تقصیر کادر نگه داری کننده از این اثر و بخش بزرگترش تقصیر خود ماست که با دستهای خودمون داریم آثاری رو که اکثر کشور ها حسرت داشتنشون را دارن از بین میبریم . وقتی به یادگاری ها توجه کردم معلوم بود که توی یکی دوسال گذشته یادگاری های قبلی پاک شده و اون چیزهایی که من روی دیوار دیدم مربوط میشد به یکی دوسال گذشته.واقعا از خودم خجالت کشیدم.

 

حمام فین:

اما اون چیزی که سبب معروفیت بیشتر این باغ شده اینه که این باغ قتلگاه یکی از بزرگ مردان تاریخ ایران یعنی امیر کبیر(بنیانگذار مدرسه دارالفنون و موسس روزنامه وقایع الاتفاقیه)است که به تحریک اطرافیان ناصرالدین شاه از جمله مادرش ابتدا به کاشان تبعید و بعد هم به دستور ناصرالدین شاه به قتل رسید.

حمام فیل شامل دالانهای تنگ و باریک و طولانی  است که هم اکنون در مسیر اون ماکت ها مربوط به افراد در حال استحمام و همینطور ماکت و لباسهای امیر کبیر قرارد گرفته شده. ورود به حمام فین علاوه بر تهیه بلیط ورود به باغ،نیاز به خرید بلیط ورود به حمام نیز داره.

 ************************************************************

 

 


 

/ 0 نظر / 225 بازدید