عمارت مفخم - خراسان شمالی

معرفی مجموعه تاریخی مفخم:

مجموعه مفخم در زمان سلطنت ناصرالدین شاه و توسط سردار مفخم حاکم وقت بجنورد ساخته شد.این مجموعه شامل آیینه خانه،عالی قاپو ، قصر ، عمارت مفخم و دریاچه ای مصنوعی بود که هم اکنون تنها عمارت مفخم و آیینه خانه آن باق مانده است.در تصویر زیر سمت راست ماکت مجموعه مفخم و  سمت چپ وضعیت کنونی منطقه رو مشاهده میکنید.آیینه خانه و عمارت مفخم با پیکان های سفید و صورتی مشخص شده اند.

این عمارت ها هم اکنون در بافت مسکونی شهر بجنورد قرار گرفته که خیابان شریعتی عمارت مفخم را از آیینه خانه جدا میکند.در این مطلب به ترتیب توضیحاتی در خصوص آیینه خانه و عمارت را ارائه میکنم.

 

آیینه خانه مفخم:

این ساختمان برای انجام کارهای اداری و جلسات با رجال سیاسی استفاده میشد.و به خاطر تالار آیینه کاری شده در طبقه دوم به آیینه خانه  مشهور شده است.

نمای این ساختمان توسط کاشی های فیروزه ای تزیئین شده است.4 ستون به شکل گنبد در نمای ساختمان قرار دارد که به شکلی بسیار زیبا حاوی طرح های کاشیکاری شده است.بر روی ستون های میانی هر کدام 12 بار نام محمد به خط کوفی کاشیکاری شده است که نفوذ اسلام و شیعه در قاجار دارد.در ورودی بنا تصویر دو سرباز قاجار در طرفین نقش بسته است.

 

پنجره اصلی عمارت که تالار آیینه باز میشود:

 

                  نقش نام محمد بر ستونهای آیینه خانه:

 

                  تصویر سرباز قاجار در طرفین ورودی آیینه خانه:

 

تالار آیینه خانه: 

 

نمایی نزدیک از آیینه کاری:

 

                  طبقه همکف آیینه خانه: 

 

 

                 نقوش درب ورودی تالار آیینه:

 

تصویری از دوربین عکاسی دوره قاجار:

 

عمارت مفخم:

عمارت مفخم ، موزه مردم شناسی و باستان شناسی خراسان شمالی نیز میباشد.این عمارت دو طبقه را شامل میشود.در موزه مردم شناسی آن فعالیت های اصیل اهالی منطقه مانند آهنگری، جوراب بافی ،کشاورزی، عطاری، موسیقی ریسندگی و سایر هنر های مردم خراسان شبیه سازی شده است . همچنین پوشش ها و لباس های محلی اهالی نیز به زیبایی نمایش داده شده است.

یکی دیگر از دیدنی های این عمارت نصب چندید عکس قدیمی بر روی دیوار های آن است . این عکس ها که عمدتا توسط عکاسان درباریان قاجار گرفته شده است تصویری از بناها و قلعه های قدیمی و همچنین سربازان و مردمان آن دوره را نشان میدهند.

 

نمایی از عمارت مفخم :

 

مرد خراسانی در موزه مردم شناسی : 

 

زن خراسانی در حال ریسندگی : 

 

عکس از مراسم کشتی باستانی:

 

                    پلکان عمارت مفخم : 

 

 

در موزه باستان شناسی نیز وسایل و ابزار تاریخی به دست آمده از دوران پیشین به نمایش گذاشته شده است.

در اتاق مسکوکات،سکه های ضرب شده در دوران پیش و پس از اسلام به نمایش گذاشته شده است .در بخش سفال ظروف سفالی به نمایش گذاشته شده است  و از همه زیبا تر در اتاقی با عنوان «پیش از تاریخ» اشیایی مربوط به دوران قبل از تاریخ حدود 5000 سال پیش نمایش داده میشود.در این اتاق همچنین اسکلت تقریبا سالم مربوط به یک نوزاد،یک کودک و یک انسان بالغ دیده میشود.یک اسکلت نیز در حیاط عمارت قرار دارد که تمامی اسکلت ها تا نیمه در خاک قرار داشته و توسط حفاظ شیشه ای مراقبت میشود.

 

ظروف سفالی : 

 

 

اسکلت نوزاد ،دوره پیش از تاریخ :

 

 ************************************************************

 

 

/ 1 نظر / 357 بازدید
ناشنوا

بسيار زيبا بود هر چه زودتر ادامه بدهيد با كمال تشكر