جزیره قشم - هرمزگان

قشم با مساحتی حدود 1500 کیلومتر مربع بزرگترین جزیره خلیج فارس به شمار میره.فاصله ابتدا تا انتهای قشم حدود 135 کیلومترست.قشم در سال 68 به سه بخش تقسیم شد:1) بخش مرکزی : شهر قشم درگهان رمکان و دهستانهای حومه 2) بخش شهاب : شهر سوزا صلخ جزیره لارک جزیره هنگام و دهستانهای حومه 3) بخش هرمز : جزیره هرمز.

 

مطالعات رسوب شناسی در قسمتهای مختلف خلیج فارس نشان داده که جزیره قشم در فاصله زمانی حدود 2 میلیون تا 10 هزار سال پیش به صورت سرزمینی خشک و پیوسته با سرزمین اصلی(هرمزگان فعلی) بوده  و در واقع کمتر از 10 هزار سال پیش سرزمین قشم با بالا آمدن خلیج فارس به جزیره تبدیل شده. و درمطالعات باستان شناسی آثاری مربوط به دوران اشکانی و ساسانی در این جزیره یافت شده.برای مقایسه وسعت این جزیره جالبه بدونید که این جزیره 5برابر کشور مالدیو و 2/5 برابر کشور بحرینه.

جزیره قشم دارای فرودگاهه و برای رفتن به جزیره میتونید از هواپیما استفاده کنید.همچنین برای رفتن به قشم از راه آبی هم لنج وجود داره و هم قایق تندرو که از چند شهر میشه به قشم رفت :

1)بندر عباس:

1) اسکله شهید باهنر که در جاده خروجی شهره و معمولا خلوت تره.

2) اسکله شهید رجایی در داخل شهر که معمولا شلوغتره.

2)بندر پل:

که حدود 70 کیلومتری بندر عباسه و از اونجا میشه ماشین رو هم به جزیره برد.

قشم جاهای دیدنی و زیبا زیاد داره اما همین که توی ساحل قدم بزنی و انواع صدفهای رنگارنگ و موجودات دریایی رو ببینی خیلی هیجان انگیزه من که واقعا لذت بردم.

غار خوربس :

 این غار در فاصله 10 کیلومتری جنوب غربی شهر قشم در دامنه کوه صخره ای کم ارتفاع واقع شده.این غار از نوع غارهای طبیعیه که در اثر نفوذ آب دالان های کوچکی در دل کوه درست شده و سپس در دوره های اشکانی و ساسانی گسترش پیدا کرده. این غار شامل دو طبقه ست که طبقه اول بخش طبیعی ست و طبقه دوم با دست کنده شده که یک اتاق مرکزی مسطتیل و اتاقهای کوچک داره. وجود طاقچه سقف گهواره ای و هلالی همگی نشان از یک معماری صخره ای قوی در دوران اشکانی و ساسانی داره.

در سقف اتاقها فسیل صدف وجود داره که نشون دهنده زیر آب بودن این مکان در سالهای بسیار دوره :

 

دره ستاره ها :

در مجاورت روستای برکه خلف با فاصله 17 کیلومتری از شهر قشم مجموعه ای اعجاب انگیز از پدیده های زمین شناسی مانند رسوبگذاری و فرسایش واقع شده .علت نامگذاری این بوده که به نظر میرسه این منطقه به خاطر زیبایی و عجیب بودنش بخشی از سیاره دیگه ست.

 

قلعه پرتغالیها :

این قلعه در داخل شهر قشم و در محله مسنی(Meseni) قرار داره و معماری آن برگرفته از دوران ساسانی ست. این قلعه توسط پرتغالیها با هدف تسلط بر آبراهه هرمز از جنس سنگهای مرجانی ساخته شد و به مدت 117 سال استفاده میشد تا سرانجام بوسیله سردار نامدار صفوی امامقلی خان در دوره شاه عباس صفوی فتح شد.این قلعه شامل چهار برج دیده بانی آب انبار مرکزی آب انبار کوچک اتاق انبار مهمات استراحتگاه نگهبان و کارگاه تعمیر توپ میباشد.

 

جنگل های حرا (مانگرو) :

این درختان وسعتی بیش از 200 کیلومتر رو در برگرفتند و به ثبت جهانی رسیدند. ریشه این درختان آب شور رو تصفیه و استفاده میکند. در پاییز مسیر مهاجرت انواع پرندگان ست.محل قایقسواری داره و میشه توی این جنگلهای زیبا در مسیر آبی گشتی زد و عظمت پروردگار رو مشاهده کرد.

 

جزایر ناز :

این جزایر کوچولو در 22 کیلومتری شهر قشم واقع شده. هنگام مد باید با قایق به این جزایر رفت ولی هنگام جزر میشه با پای پرهنه قدم زنان بر ماسه های نرم به این جزایر رسید.از بالای این جزایر میشه جزیره لارک و تنگه هرمز رو دید.

غارهای نمکی :

در 90 کیلومتری جنوب غربی قشم گنبد نمکی واقع شده که طولانی ترین غار دنیاست.قندیلهای نمکی و دریاچه های کوچک درون غار واقعا زیباست.

 

تنگه چاهکوه :

این تنگه در فاصله 85 کیلومتری جنوب شرقی شهر قشم در روستای چاهوی شرقی قرار دارد. و در یک لایه ماسه سنگی پدید اومده و به دلیل وجود مارن آهک و فرسایش انحلالی آنها حفره ها درزها و بریدگیهای زیبایی در آن ایجاد شده که بسیار زیباست.

 

پارک کروکودیلها :

اولین پارک پرورش کروکودیل ایران این سلطان خزندگان(دایناسورهای کوچک) در کنارجاده ساحلی جنوبی قشم قرار داره. علاوه بر کروکودیل بز بومی قشم میمون لاک پشت خار پشت شتر مرغ و طوطی هم در این پارک وجود داره. 

 

لاک پشت پوزه عقابی :

روستای شیب دراز در فاصله 45 کیلومتری شهر قشم مکان زیست و تخمگذاری لاک پشت پوزه عقابی ست. زمان تخمگذاری اردیبهشت تا اواخر بهاره.

 

گورستان انگلیسی ها :

در روستای باسعیدو در جنوبی ترین نقطه جزیره قرار داره.

 

مرکز خرید درگهان :

درگهان نزدیک شهر قشم قرار داره و شامل بازار و پاساژ با انواع جنسها از پوشاک گرفته تا لوازم خانگی ست که قیمتهای خوبی داره.

 ************************************************************

 

 

/ 3 نظر / 369 بازدید

مطلبتون جالب و خوندني بود اما همه جزيره رو نگفته بوديد.اگه اطلاعاتي از آثار تاريخي يا گردشگري ابوموسي هم داريد بنويسيد

نرگس

سلام ممنون بابت مطالب زیبا مخصوصا شهر قشم [گل]

علی

ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیارمون گذاشتی